Barbora Jankovičová – Anjelský prach

Prvotina novej slovenskej autorky Barbory Jankovičovej, ktorá vyšla v edícii YOLi pod názvom Anjelský prach, sa primárne venuje drogovej problematike. Čo inšpirovalo autorku k napísaniu tohto príbehu?

VYDAVATEĽSTVO: Ikar
EDÍCIA: YOLi
ROK VYDANIA: 2018
ŽÁNER: Deti a mládež
POČET STRÁN: 384
VÄZBA: brožovaná

 

Barbora Jankovičová (1993), ktorá vyštudovala elektrotechniku a pracovala 4 roky ako personalistka v nadnárodnej korporácii, hodnotí samú seba ako ťažkú introvertku, vlčicu samotárku a veľké decko zároveň. Verí vo vyššie dobro, karmu a spravodlivosť. Už od ranej mladosti sa úspešne zúčastňovala literárnych súťaží a snívala o spisovateľskej kariére. Keďže ju pôvodná práca nenapĺňala a nemala veľa priestoru na písanie, rozhodla sa ju zmeniť. Aktuálne pôsobí ako office manažérka a žije s manželom v Piešťanoch. A hoci vo svojej prvotine, ktorá vyšla pod názvom Anjelský prach, veľmi zasvätene píše o drogovej problematike a kniha zahŕňa aj veľa situácií z jej života, pre ňu je vraj najväčším dopingom čokoláda.

zdroj: autorka

 

A čo viedlo autorku k napísaniu tejto knihy?

„Príbeh Rona a Kate mi napadol nečakane. Otravoval ma v mysli, rástol, dopĺňal sa o konkrétne udalosti, dialógy. A keď som si myslela, že z toho zošaliem, vyrozprávala som o tom manželovi. Jeho to nadchlo a tlačil ma do toho, aby som o tom napísala knihu. Najskôr som si neverila, nemyslela som si, že dokážem napísať knihu. Ale nakoniec som sa k tomu dokopala a niekde medzi písaním, škrtaním, prepisovaním, som si uvedomila, že to milujem.

Anjelský prach je moja prvotina, ale aj prvý pokus o napísanie knihy. Milujem cestovanie, bláznivých a hlavne iracionálnych ľudí, ktorí zo života nerobia príliš veľké haló. Večne mám hlavu v oblakoch a staviam si vzdušné zámky. Mnohí tvrdia, že nosím ružové okuliare a som detsky naivná, no tí ma nepoznajú. A nepoznajú ma ani tí, ktorí tvrdia, že ma poznajú. ? Niekedy si pripadám ako neriadená strela, neviem čo bude zajtra… Na druhú stranu verím v dobro ľudí, že má všetko svoj zmysel a že sa dá všetko riešiť. Som večný optimista, no neočakávam… Som veľmi rozporuplná osoba – dokážem zastávať dva protichodné názory.“

 

Anotácia:

Úspešná právnička Katherine McRyanová si svoj život dokonale naplánovala a mala ho rada presne taký, aký bol. Za žiadnu cenu nechcela dopustiť, aby sa minulosť opakovala. Cestu jej však nečakane skrížil Ron – muž, do ktorého by sa šialene rýchlo zamilovala azda každá žena. Ron zbúral všetky múry, ktoré si okolo seba vystavala, a donútil ju prehodnotiť jej priority. Napriek tomu sa Katherine zmocňujú pochybnosti – nič, čo s ním prežívala, jej nedávalo zmysel a nemalo logické vysvetlenie.

Je Ron iba výplodom blúznenia, ktoré spôsobila droga, čo jej podstrčili, alebo sa v živote mladej právničky deje niečo, čo nemá žiadne racionálne vysvetlenie? Katherinin život sa po druhý raz ocitá v kríze, keď sa preberie na psychiatrii s amnéziou. A cestu jej opäť skríži muž – tentoraz bývalý priateľ Nicolas, ktorý hrá podľa zvláštnych pravidiel.

 


Úryvok z knihy Anjelský prach: 

„Zobudila som sa a povystierala sa na posteli. Cítila som sa uvoľnená a svieža ako už dávno nie. S prihlúplym úsmevom na perách som rukou blúdila po posteli a hľadala ho. Otvorila som oči a nechápavo som sa porozhliadala po miestnosti. Bola som vo svojej izbe. A čo iné si čakala? posmievalo sa mi podvedomie.

Posadila som sa. Bola som zúfalá, prebudila som sa a on nebol vedľa mňa. To sa mi ešte nestalo! Kam sa podel? Nemohol tu byť, pretože nebol skutočný! dohováral mi mozog. Moje srdce, telo a duša sa však vzpierali. Vedela som, že Ron je skutočný. Tie pocity, čo vo mne vyvolal… To sa nedá predstierať! Nemohla som poprieť, akou silou na mňa ten muž pôsobil. Vrútil sa do môjho života ako hurikán a zbúral všetky múry, ktoré som si okolo seba vystavala.

Cítila som sa sama. Opustená, neúplná. Zotrela som si osamelú slzu, ktorá sa mi kotúľala po líci. Nemala som potuchy, čo budem so svojím životom robiť. Uberal sa nesprávnym smerom. Takto som si to nenaplánovala. Pozviechala som sa na nohy a zašla do každej izby. Akoby som dúfala, že sa v niektorej zázračne zjaví a upokojí ma. V kútiku duše som však vedela, že len tak nepríde.

Dajú sa prekonať hranice snovej reality? Porozhliadala som sa po špinavej kuchyni a opretá o stenu, spúšťala sa na zem. Hlavu som si chytila do dlaní. „Čo len budem robiť?“ spýtala som sa sama seba. Už nebolo cesty späť. Nemohla som ho odstrihnúť len tak zo svojho života.

Neviem, ako dlho som tam sedela, snažiac sa pochopiť zmysel života. Bolo to márne. Bojovala som sama so sebou. Polovica môjho ja bola pripravená stratiť pre Rona úsudok a druhá polovica proti tomu bojovala. Nechcela, aby sa to stalo opäť, aby som sa bezhlavo vrhla do takého života. Striktne som sa mala držať plánu, ktorý som si vytýčila pred rokmi. Lenže teraz… Neviem… Nijaké plány mi už nedávali zmysel. Nezdali sa mi správne. Môžem byť aj ja šťastná?Myslím tým skutočne šťastná… Každý môj pokus o šťastie zlyhal. Preto som si vytvorila vlastnú oázu šťastia. A do minulého týždňa to aj fungovalo.

Z toľkého sedenia na zemi ma rozbolel zadok. Budem si musieť dať sprchu. Azda mi pomôže.

V sprche som strávila asi hodinu. Prvú polhodinu som ani nevnímala, že stojím pod horúcou vodou. Stála som bez života a so zatvorenými očami pod hlavicou, pokúšala sa usporiadať si priority. Pred sebou som mala jeho. Cítila som Ronov dych aj ruku, ktorou mi prechádzal po boku.

„To, čo s tebou prežívam, je skutočné,“ hlesla som. „Ale ty skutočný nie si,“ pozrela som mu priamo do očí.

Vyzeral sklamane. „Zlatko, samozrejme, že som skutočný.“ Odmlčal sa. „Neviem síce vysvetliť, čo sa momentálne v mojom živote robí, ale to, čo sa deje medzi nami, vysvetliť viem. A viem, že je to skutočné,“ pohladil ma po líci, po ktorom mi pomaly stekali slzy.

„Lenže ja neviem, ako to mám sama sebe logicky odôvodniť. Keď som sa druhý raz prebudila vo svojej posteli sama… Cítila som sa, akoby mi niekto zabodol nôž do srdca.“

„To, že niečo nevieš logicky vysvetliť, ešte neznamená, že to nie je skutočné, Kate,“ povedal a zľahka ma pobozkal na pery.“

 

Viac info o tomto titule nájdete tu:

alebo

Autor: Deni

Milovníčka kníh a všetkého, čo súvisí s knižným svetom. Najčastejšie ma nájdete v kníhkupectve, ktoré je mojím druhým domovom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *