Kniha renomovanej forenznej analytičky: Odhaľte vrahov a zločiny pomocou detektívok Agathy Christie

 

„Vedeli ste, že mnoho zločincov sa pokúšalo odstrániť si papilárne línie britvou, aby ich nemohli identifikovať na základe odtlačkov prstov? Bolo to najmä v Amerike v tridsiatych rokoch 20. storočia – toto obdobie bolo známe ako „éra verejných nepriateľov“. Neslávne známy vyvrheľ, „verejný nepriateľ číslo jeden“ John Dillinger si najal nemeckého lekára, aby mu do rezných rán na končekoch prstov nalial kyselinu chlorovodíkovú – touto nepochybne bolestivou procedúrou sa pokúšal zbaviť papilárnych línií na prstoch.“

 

Aj toto sa dozviete v novinke Vraždiť nie je hračka od forenznej analytičky Carly Valentine, ktorá sa pozrela na detektívky slávnej spisovateľky z pohľadu vedy.
Agatha Christie mala úžasné pozorovacie schopnosti a využívala poznatky z vtedajšej forenznej vedy a tak sa na jej dielo, na jej príbehy pozrela skutočná forenzná expertka Carla Valentine. Vznikla tak unikátna kniha, ktorá je odkazom na slávnu Agathinu knihu Vraždiť je hračka z roku 1939.

V tejto novinke sa dozviete, ako sa dajú sfalšovať odtlačky prstov, akú zbraň Agatha Christie používala na vraždenie svojich románových postáv najradšej. Aj to, prečo pre jej najobľúbenejšieho detektíva Hercula Poirota neboli stopy na mieste činu až také dôležité.
Vychutnáte si skutočné prípady vrážd, ktoré siahajú hlboko do minulosti a ktoré autorka opisuje z pohľadu forenznej vedkyne.

 

 

„Nultá hodina je scéna, keď si slečna Marplová alebo Poirot či niektorý z detektívov Agathy Christie zvolajú všetkých podozrivých na jedno miesto a zhrnú výsledky vyšetrovania. Možno práve teraz sedíme v prepychovom salóne honosného sídla pri kozube, kde blčí oheň, s pohárikom sherry v ruke. Možno sa zababušení v kožušinách chúlime v studenom vozni vlaku uviaznutého v snehových závejoch a zohrievame sa pravým brandy. Alebo, čo je pravdepodobnejšie, ležíme v pyžame na otomane a popíjame čaj, závesy na oknách sú zatiahnuté, aby sme nevideli ulice mesta mokré od dažďa…“

 

Ak máte radi záhady, detektívky, vyšetrovanie, tak budete z knihy Vraždiť nie je hračka nadšení – dostanete prvotriedne fakty, zaujímavosti, skutočné prípady aj vtipné anekdoty. Možno sa po tejto knihe budete pozerať na krimi romány trošku inak. Budete viac rozumieť balistike, odoberaniu odtlačkov prstov. Budete prezieravejší a možno budete vedieť odhaliť vraha oveľa skôr.

Ešte dve zaujímavosti: Carla Valentine je renomovaná britská patologička, forenzná vedkyňa a spisovateľka, ktorá pracuje ako technická kurátorka najslávnejšieho patologického múzea na svete – Barts Pathology Museum v Londýne.
A kniha v slovenčine dostala okrem krásnej obálky aj nádhernú oriezku. Tak si ju pozrite v kníhkupectve a nechajte sa nalákať.

„Dielo Carly Valentine Vraždiť nie je hračka je okúzľujúce ako slečna Marplová a logické ako Poirot. Je to kniha, ktorú si musí prečítať každý fanúšik Agathy Christie, a zároveň nevyhnutná príručka pre každého autora detektívok. Absolútne skvelé!“ vychválila túto knihu Deanna Raybourn, autorka bestsellerov New York Times.

Milan Buno, knižný publicista

Kniha vychádza v preklade Niny Mikušovej.

 

Viac info o tomto titule nájdete tu:

 

Autor: Deni

Milovníčka kníh a všetkého, čo súvisí s knižným svetom. Najčastejšie ma nájdete v kníhkupectve, ktoré je mojím druhým domovom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *