RECENZIA: Ewald Arenz – Veľké leto

Nemecký autor Ewald Arenz debutoval knihou Staré odrody, ktorá získala množstvo pozitívnych ohlasov. Vďaka vydavateľstvu Literárna bašta sa na pulty kníhkupectiev dostal slovenský preklad jeho ďalšieho úspešného diela pod názvom Veľké leto, v ktorom sa venuje krásam a nástrahám dospievania. Nezávislé nemecké kníhkupectvá ho zvolili za najobľúbenejšiu knihu roku 2021.

 

„Otriasala mnou ako búrka a nič som proti tomu nezmohol.“ (str. 120 – 121)

 

O knihe

Má 15 rokov a namiesto plánovanej rodinnej dovolenky na neho čakajú letné prázdniny u starých rodičov. Frieder prepadá z matematiky a latinčiny, čo znamená len jedno – šesť týždňov tvrdej prípravy na reparát v spoločnosti prísneho starého otca a záhadnej starej mamy.

Hoci táto predstava nevyzerá príliš ružovo, jeho temné predtuchy sa rýchlo vytratia. Začne sa intenzívne stretávať s Almou, Johannom a Beate. Aj tí sa postarajú o to, že Frieder zažije veľké leto, po ktorom už nebude nič také ako predtým.

 

„Bolo to iba leto, ktoré sa pravdepodobne stane len raz za život. Leto, ktoré azda zažije každý. Leto, cez ktoré sa všetko zmení. Áno. Možnože to nie je len smútok, ale predovšetkým túžba po tomto lete – po tom nenávratnom, neskutočne krásnom kúzle prvého razu.“ (str. 11)

 

Kniha Veľké leto vás prevedie krásami i nástrahami dospievania. (Zdroj: precitane.sk)
Môj názor

Román Veľké leto ma na prvý pohľad upútal svojím krásnym a lákavým grafickým spracovaním, ktoré skvelo umocňuje samotný obsah. Aj keď som autora už okrajovo zaregistrovala, keď mu v českom jazyku vyšla kniha Staré odrody, počkala som si radšej na preklad niektorého z jeho diel do slovenčiny.

Tentoraz napísal román o dospievaní z pohľadu rozprávača Friedera, ktorý sa počas jedného leta učí zodpovednosti, no popritom okúsi aj prvé pocity lásky či rôzne nástrahy života. Hlavný hrdina by sa dal nazvať klasickou dospievajúcou postavou – tínedžerom s nechuťou k učeniu, ktorý vo veľa veciach vzdoruje, no napokon uznáva múdrosť a životné skúsenosti starších dospelých.

Na jednej strane do príbehu vstupujú starí rodičia – neústupčivý starý otec, ktorý chce Friedera čo najlepšie pripraviť na život, a láskavá stará mama, ktorá má na každý problém vždy pohotové riešenie. Na strane druhej sa zoznámite so skupinkou ďalších troch tínedžerov, z ktorých je každý iný, no aj tak si k sebe dokážu nájsť cestu. Výsledkom sú pevné priateľstvá, ktoré nepochovajú ani nedorozumenia či občasné nezhody.

 

„Ako mohol byť človek súčasne malým dieťaťom, ktoré od starej mamy dostalo chlieb, nešťastne zamilovaným chlapcom a tiež chalanom, ktorý číta o ruských gulagoch a myslí si, že vojna sa nikdy viac nesmie zopakovať, ako aj mladíkom, ktorý práve zistil, že vôbec netuší o zaujímavom štvrťroku svojho detstva? Ako mohli byť také rozdielne veci rovnako dôležité? Niekedy som nechápal sám seba.“ (str. 100)

 

Ak už máte svoje detstvo a dospievanie dávno za sebou, táto kniha vo vás vyvolá nielen spomienky, ale aj pocity nostalgie. Možno si aj vy spomeniete na horúce dni a letá u starých rodičov, na ktoré ste sa vždy tešili, pretože nehrozila žiadna núdza o nové zážitky. Je pravdepodobné, že príbeh o niečo viac precítite, ak sa po knihe rozhodnete siahnuť počas letných mesiacov. Pokojne si ho vezmite napríklad k vode, kde slnečné lúče či dusné ovzdušie pocítite na vlastnej koži.

 

 

Kniha sa zaraďuje do žánru young adult, no ja by som ju tak úplne neškatuľkovala. Trochu prekvapujúco na mňa pôsobila hĺbka niektorých myšlienok z hlavy dospievajúceho človeka, pri ktorých som sa neraz pristavila.

Musím sa však priznať, že s autorovým štýlom písania som sa, bohužiaľ, príliš neskamarátila. Chýbala mi v ňom ľahkosť a občas na mňa pôsobil dosť ťažkopádne. Pri čítaní som sa preto neraz cítila ako na hojdačke. Časti, ktoré ma bavili a boli pútavé, sa striedali s tými, ktorým chýbala dynamika a hlbší význam.

Kniha Veľké leto neulahodí asi každému, no ja ju odporúčam tým, ktorí sa chcú spolu s postavami preniesť do jedného horúceho leta, zažiť s nimi dobrodružstvá, a možno si s trochou prirodzenej melanchólie zaspomínať na svoje vlastné dospievanie. Je to román o prvej láske, kamarátskych, partnerských či rodinných vzťahoch, časoch bezstarostnosti, sile odpúšťania, ale aj o boji s duševným zdravím po prekonaní traumy.

 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu

 

 

VYDAVATEĽSTVO: Literárna bašta
ORIGINÁLNY NÁZOV: Der große Sommer
PREKLAD: Paulína Čuhová
ROK VYDANIA: 2023
ŽÁNER: Young Adult / Román
POČET STRÁN: 300
VÄZBA: brožovaná

 

Autor: Deni

Milovníčka kníh a všetkého, čo súvisí s knižným svetom. Najčastejšie ma nájdete v kníhkupectve, ktoré je mojím druhým domovom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *