RECENZIA: Ivica Ďuricová – Kráľ z ulice

VYDAVATEĽSTVO: Adlervia Press
EDÍCIA: Z(et)
ROK VYDANIA: 2022
ŽÁNER: Román
POČET STRÁN: 320
VÄZBA: brožovaná

 

„Na konci dňa, tam celkom na konci, budeme vždy už len my. A je na nás, či bude naša vlastná spoločnosť mizerná, alebo sa pokúsime správať sa k sebe tak, ako chceme, aby sa k nám správali iní.“ (str. 287)

 

O knihe

Antony a Eszter. On v jednom momente prišiel o všetko a žije ako bezdomovec. Ona pracuje na recepcii hotela a spoznáva ho ako bohatého podnikateľa s klenotmi. Napriek tomu, že sa od začiatku snažia udržiavať si od seba odstup, zakázaná príťažlivosť ich priam valcuje. Obaja túžia v živote po zmene, no zároveň bojujú s vlastnými démonmi, ktoré si so sebou nesú z minulosti.

Osud je nevyspytateľný a dokáže to aj v tomto prípade. V tej najnevhodnejšej chvíli dochádza k veľkému odhaleniu, ktoré zamáva nielen ich krehkým vzťahom, ale naruší aj dovtedy vybudovanú dôveru. Dokáže i napriek tomu zvíťaziť spriaznenosť duší alebo sa všetko napokon skončí úplne inak?

 

„Premýšľala som, odkiaľ pozná moje meno a až po pár sekundách som sa spamätala a vložila svoju dlaň do tej jeho. Obalilo ma mäkké teplo sálajúce z jeho pokožky a ja som zrazu mala iracionálny pocit, že som doma. Že som v bezpečí. Že moja ruka do tej jeho akosi patrí.“ (str. 9)

 

Môj názor

Román Kráľ z ulice z pera slovenskej autorky Ivice Ďuricovej je v poradí treťou knihou z Edície Z(et), v rámci ktorej už vyšli príbehy Cudzinec z papiera (2019) a Detektív z minulosti (2020). Mám prečítané oba tieto romány (recenzie nájdete TU), a keďže sa mi páčili, bez váhania som siahla aj po autorkinom najnovšom počine.

Autorka sa netají tým, že vždy rada navštívi nejaké nové lokality a pri písaní sa svojimi cestami následne do veľkej miery inšpiruje. Aj v tomto prípade nás teda, ako je pri jej knihách z tejto edície zvykom, zavedie do konkrétnej destinácie. Kým predtým išlo o Trenčín a následne slnečné Taliansko, tentokrát sa prostredníctvom príbehu ocitneme v nádhernej Budapešti, z ktorej dýcha história. Jednotlivé miesta a zákutia opäť opisuje nielen veľmi autenticky či vierohodne, ale zároveň natoľko pútavo, že som neraz mala nutkanie zbaliť si kufor a navštíviť ich osobne.

Autorke sa podarilo vytvoriť sympatické hlavné postavy, ktoré mi od prvých stránok prirástli k srdcu a ťažko sa mi s nimi lúčilo. Prostoreká a dobrosrdečná Eszter, ktorá popri starostlivosti o svoje okolie často zabúda na seba. Záhadný a príťažlivý elegán Antony, ktorý sa rozhodne bojovať za spravodlivosť, aby mohol opäť nájsť úprimnú radosť zo života. K tomu zopár ďalších zaujímavých ľudí, s ktorými sa Eszter spoznáva vďaka svojej nie príliš obľúbenej práci na hotelovej recepcii.

 

„Po dlhých mesiacoch, či už skôr rokoch, som opäť pocítil malú iskru nádeje. Tlela tam, takmer nebadane, uprostred mojou úzkosťou zviazanej hrude. Dovoľovala mi nadýchnuť sa o čosi hlbšie a zaspať uprostred mrazivého večera s prianím ráno sa opäť zobudiť, nie nezobudiť.“ (str. 56-57)

 

To však nie je ani zďaleka všetko. Príbeh ponúka viacero prekvapení a postupne odkrýva osudy, ktoré sú priam neuveriteľne poprepletané. Na pozadí jemnej romantiky sa autorka dotýka niekoľkých tém – bezdomovectvo, predsudky, vyrovnávanie sa s nespravodlivosťou, dôležitosť priateľstva či zakázaná láska.

 

 

Za seba musím povedať, že táto kniha sa mi zo všetkých troch, ktoré doteraz vyšli v danej edícii, páčila najviac. Je veľmi reálna, emotívna a jednotlivé riadky sú naplnené silným citom, ktorý sa ma počas čítania dotýkal každou stránkou či kapitolou stále viac a viac. Dej je dynamický a do istej miery napínavý, pričom pracuje s myšlienkou, aby sa každému napokon dostalo to, čo si skutočne zaslúži.

Knihu Kráľ z ulice odporúčam všetkým, ktorí hľadajú oddychový a romantický príbeh s určitým presahom. Ukáže vám nielen cestu k sebaláske, nachádzaniu seba samého či vlastnému spoznávaniu, ale po dočítaní zanecháva príjemný hrejivý pocit. Hoci ide o formátovo drobné dielo, svojím obsahom je bohaté a rozhodne si zaslúži čitateľskú pozornosť. Verím, že sa od autorky ešte dočkáme aj ďalších príbehov (nielen) z tejto edície.

 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem autorke.
Autorkinu tvorbu môžete sledovať na Facebooku alebo Instagrame.

 

 

Autor: Deni

Milovníčka kníh a všetkého, čo súvisí s knižným svetom. Najčastejšie ma nájdete v kníhkupectve, ktoré je mojím druhým domovom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *