RECENZIA: Kerstin Gier – Na druhej strane je tráva zelenšia

Táto sympatická knižka nie je ani zďaleka prvotinou autorky Kerstin Gier. Jej prvý román Muži a iné katastrofy, vyšiel ešte v roku 1995, a následne sa dočkal aj filmového spracovania. Odvtedy autorka vydala niekoľko ženských románov.

Celosvetový úspech však zožala až publikovaním trilógie DrahokamyS tvorbou tejto autorky som sa zoznámila až pri čítaní nemeckého bestsellerového románu Na druhej strane je tráva zelenšia a čas, ktorý som strávila nad jeho stránkami by som určite nikdy neľutovala.

 

VYDAVATEĽSTVO: MERIDIANO-press, s.r.o.
EDÍCIA:
Moderné romány
ORIGINÁLNY NÁZOV: Auf der anderen Seite ist das Gras viel grüner
PREKLAD: Jana Bekešová
ROK VYDANIA: 2016
ŽÁNER: Román
POČET STRÁN: 300
VÄZBA: brožovaná

 

Recenzia:

Už na prvý pohľad ma zaujala, hoci jednoduchá, ale pre mňa krásna a zaujímavá obálka, rovnako ako aj samotný názov knihy, a preto som bola od prvej chvíle zvedavá, o čom tento príbeh bude.

Hlavná hrdinka, a zároveň primárna rozprávačka príbehu Kati, by sa dala považovať za šťastného človeka. Je obklopená milujúcim manželom Felixom, skvelými priateľmi a nechýba jej ani dobrá práca. Je však zároveň príkladom toho, že aj v takýchto prípadoch môže náš život postupne skĺznuť do stereotypu. Jediná chybne zaslaná smska, ktorú pošle nesprávnemu adresátovi Mathiasovi, dokáže obrátiť jej život naruby a vyvolať v nej pokušenie, o ktorom by sa jej inak ani nesnívalo. Kati však verí na osud a následné náhodné stretnutie s Mathiasom na seminári, kam pôvodne ani nemala ísť, v nej vyvolá nečakané vnútorné pocity.

„Všetko, čo sa stane, stane sa z istého dôvodu. Pretože sa to stať malo. Pretože všetko, čo sa stane, má nejaký význam pre náš život, aj keď my ten význam nie vždy hneď pochopíme. A preto by sme mali byť vďační za všetko, čo nás postretne alebo čo osobne pokazíme.“

V rámci ďalšieho sledu udalostí dostane Kati od života druhú šancu. Tá jej prinavráti možnosť prežiť odznova tie chvíle, keď bola slobodná a úplne bezstarostná. Ako s touto šancou však naloží? Bude napokon všetko natoľko ideálne, ako sa na prvý pohľad zdá? Bude naozaj na druhej strane tá tráva zelenšia a Kati pochopí, ako vyzerá pravá láska?

Táto knižka ma zaujala od prvej stránky, nepostrehla som žiadny stagnujúci dej, ani okamih čítanie, kedy by som sa nudila. Príbeh by som charakterizovala ako príjemné humorný, písaný ľahkým štýlom. Okrem toho nájdete v knihe veľké množstvo rôznych citátov, ktoré tu však nie sú vsadené len tak ledabolo. Vždy aspoň okrajovo súvisia so samotným práve prebiehajúcim dejom a dá sa povedať, že oddeľujú od seba jednotlivé kapitoly. Je obdivuhodné, ako autorka dokázala dokonale skĺbiť tieto dve veci dohromady.

„Rozhovory sú ako cesty loďou. Vzďaľujeme sa od pevniny bez toho, aby sme to spozorovali, a sme už pekne ďaleko bez toho, aby sme spozorovali, že sme opustili pobrežie.“ Nicolas Chamfort

Tento príbeh nie je len o láske a priateľstve, ale pozorného čitateľa nepriamo donúti zamyslieť sa a nájsť medzi riadkami jednotlivých stránok určité posolstvo. Pri čítaní niektorých pasáží si uvedomíme, že si človek má skutočne vážiť to, čo má.

Odporúčanie:

Knihu Na druhej strane je tráva zelenšia odporúčam čitateľom, ktorí sa, okrem iného chcú pousmiať nad nenútenými, hravými dialógmi, podávanými inteligentným humorom so štipkou irónie a sarkazmu. Ak máte radi romány, pri čítaní ktorých sa v určitých okamihoch pristihnete, že máte na perách úsmev, táto kniha je pre vás tým „pravým orechovým.“ 🙂

Úryvok z knihy Na druhej strane je tráva zelenšia:

„Keby sme mohli svoj život žiť ešte raz, tak by sme ho prežili s väčšou radosťou a láskou a menším strachom z chýb, ktoré urobíme. Viac západov slnka a láskania, menej upratovania a diét. Viac „kedy, keď nie teraz“ a menej „odprac si svoje ponožky“, viac „milujem ťa“, menej vťahovania brucha, viac „oslavovať sviatky ako prídu.“ Toto som z toho pochopila okamžite!“

Autor: Deni

Milovníčka kníh a všetkého, čo súvisí s knižným svetom. Najčastejšie ma nájdete v kníhkupectve, ktoré je mojím druhým domovom.

2 thoughts on “RECENZIA: Kerstin Gier – Na druhej strane je tráva zelenšia

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *