RECENZIA: Victor Methos – Neónový právnik

VYDAVATEĽSTVO: Ikar
ORIGINÁLNY NÁZOV: The Neon Lawyer
PREKLAD: Milan Kopecký
ROK VYDANIA: 2019
ŽÁNER: Detektívka / Skutočný príbeh
POČET STRÁN: 208
VÄZBA: pevná s prebalom

 

„Ten hajzel jej zabil dcéru. Kto by neurobil to čo ona?“

 

O knihe:

Novopečený právnik Theodore Brigham, ktorý len nedávno zložil prísahu, sa už nevie dočkať nových nevyriešených prípadov, ktoré na neho čakajú. Ostáva však sklamaný. Roboty je málo a každý radšej uprednostní právnika s bohatými skúsenosťami.

Theodore sa však nevzdá a dostáva sa do pochybnej firmy, kde na neho čaká jeho debutový prípad – prekročenie rýchlosti. Keď ho však prehrá, domnieva sa, že jeho kariére odzvonilo ešte skôr, než sa stihla vôbec rozbehnúť. Život mu však dá predsa len druhú šancu a na stôl sa mu dostane niečo väčšie. Stáva sa obhajcom matky, ktorej hrozí trest smrti za vraždu násilníka, ktorý znásilnil a zabil jej dcéru.

A tak sa, bez akýchkoľvek skúseností, púšťa do záchrany zúfalej matky, ktorá chcela pre svoje dieťa len spravodlivosť. Vziať ju do vlastných rúk však nie je v americkom štáte Utah povolené. Podarí sa Brighamovi presvedčiť porotu o tom, že v niektorých životných situáciách by sa nemalo len striktne prihliadať na formálne paragrafy?

 

„Nechodil do tej správnej škôlky, nebol členom tých správnych klubov. Nebol jedným z nich. Bol človek zvonku a ani ochotou pracovať prakticky zadarmo ich nepresvedčil, aby ho prijali.“ (str. 28)

 

Môj názor:

Knihu Neónový právnik od (pôvodom) afgánskeho autora Victora Methosa by som priradila k tým, o ktorých sa na sociálnych sieťach nehovorilo a dostávala sa do povedomia naozaj len sporadicky. Útla kniha sľubuje, už podľa prednej strany obálky, že prenesie čitateľa do kuloárov súdneho procesu, ktorý nie je ani zďaleka obyčajný a bez emócií. Naopak, pri jej čítaní zažijete dramatické chvíľky, ktoré podčiarkuje aj to, že ide o príbeh podľa skutočnej udalosti. Sám autor totiž pôsobil nielen ako žalobca, ale v súčasnosti zastáva miesto obhajcu v trestných veciach. A príbeh, ktorý podáva v tejto knihe, aj reálne zažil.

Hneď v úvode treba poznamenať, že hoci je kniha zaraďovaná do kategórie detektívok, nejde o typickú detektívku v pravom zmysle slova. Nehľadáte vraha, neriešite navonok nevyriešiteľnú záhadu. Po celý čas vnímate myšlienkové pochody hlavného hrdinu, jeho vnútorné presvedčenie a stávate sa súčasťou tvrdého boja v súdnej sieni. Autor sa však vyhol nadbytočnej právnej terminológii, ktorá by mohla čitateľa rušiť, preto sa kniha číta ľahko a rýchlo, k čomu prispievajú aj krátke kapitoly.

Z môjho pohľadu je asi najväčším ťahúňom celej knihy sympatický hlavný hrdina. Theodore je postavou, ktorej nechýba húževnatosť, láskavosť či silné emocionálne cítenie. Púšťa sa do prípadu, od ktorého ho už od začiatku mnohí odhovárali. Čím ďalej tým viac si uvedomuje, že spravodlivosť ťahá za kratší koniec a právny systém krajiny je neoblomný. I napriek tomu sa ako mladý človek nebojí postaviť prokurátorom či sudcom a vžíva sa do role zúfalej matky, ktorá prišla o milované dieťa rukou vraha.

 

„Prečo mám taký pocit, že hráme proti presile?“
„Lebo to tak je.“ (str. 123)

 

Hoci sa Theodore nevzdáva, musí sa vysporiadať s nekalými praktikami súdnictva, vykonštruovanými vzťahmi, osobnými preferenciami či ľudskou pretvárkou. Autorovi sa tieto negatívne skutočnosti podarilo vykresliť naozaj vierohodne, s čím asi nemal príliš veľký problém, keďže sa dá predpokladať, že počas svojej praxe toho už zažil neúrekom.

 

Viac info o tomto titule nájdete tu:

 

Hoci drvivú väčšinu knihy tvorí priebeh súdneho procesu, autor nezabudol ani na osobný život hlavného hrdinu. Predstavil čitateľovi skromného mladého človeka, ktorý sa po škole hľadá a žije z mála, ktoré má k dispozícii. On však nerieši seba, ale snaží sa, i napriek všetkým nezdarom, pomôcť iným.

Knihu Neónový právnik odporúčam čitateľom, ktorých zaujímajú bližšie podrobnosti priebehu samotného súdneho procesu. V tomto konkrétnom príbehu sa dozviete, čo všetko musí obhajca podstúpiť, proti komu všetkému bojovať, a to aj napriek tomu, že si uvedomuje, že je v menšine. Boj za oslobodenie sa prenesie aj na vás, a hoci nebudete v napätí na každej stránke a nezažijete príliš veľa nečakaných zvratov, záujem o konečné rozuzlenie vás donúti čítať až do samého konca. O to viac, že ide o skutočný príbeh.

 

Krátky úryvok z knihy si môžete prečítať napríklad TU.

 

 

 

Autor: Deni

Milovníčka kníh a všetkého, čo súvisí s knižným svetom. Najčastejšie ma nájdete v kníhkupectve, ktoré je mojím druhým domovom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *