Úžasný príbeh Hodiny chémie od Bonnie Garmus získal na Goodreads 4,4 hviezdičky a vyše 32.000 recenzií. Na Amazone dokonca 4,6 hviezdičky a 85.000 hodnotení.
Stephen King o knihe povedal, že „je zároveň vtipná i nahnevaná, neraz surrealistická. Je to taká Hlava XXII raného feminizmu.“
V tejto chvíli sa už v Los Angeles nakrúca seriál podľa knihy Hodiny chémie. V roku 2023 ho uvedie Apple TV, hlavnej role sa zhostí Brie Larson (filmy The Marvels, Avangers, Rýchlo a zbesilo 10, či Captain Marvel), ktorá je zároveň výkonnou producentkou. Brie už získala sošku Oscara za film Izba, ktorý je tiež nakrútený podľa knižnej predlohy.
O knihe
Chemička Elizabeth Zottová nie je priemerná žena. Elizabeth by v skutočnosti prvá poukázala na skutočnosť, že priemerná žena neexistuje. Ale začínajú sa šesťdesiate roky dvadsiateho storočia a jej čisto mužský tím v Hastingsovom výskumnom ústave má veľmi nevedecký pohľad na rovnosť pohlaví. Všetci okrem jedného – Calvina Evansa, samotárskeho, geniálneho kandidáta na Nobelovu cenu, ktorý nevie odpúšťať a ktorý sa zaľúbi práve do Elizabethinho intelektu. A chémia predsa znamená zmenu pomerov.
Život je však nepredvídateľný rovnako ako veda. Preto sa z Elizabeth o pár rokov stane slobodná matka a nedobrovoľná hviezda najobľúbenejšej relácie o varení v Amerike – Večera o šiestej. Elizabethin nezvyčajný prístup k vareniu („lyžicu kyseliny octovej zmiešajte so štipkou chloridu sodného“) sa ukáže ako revolučný. Ale aj keď sledovanosť relácie rastie, nie každý je z jej úspechu nadšený. Elizabeth totiž neučí ženy iba variť, ale vyzýva ich, aby zmenili svoje postavenie v mužskom svete.
Pozrite si exkluzívne video Bonnie Garmus pre slovenských čitateľov:
Sledujeme vlastne jej boj/rozprávanie o postavení žien v 60.rokoch minulého storočia. Je to hravé, miestami zábavné, inokedy mierne moralizujúce a feminizujúce. Román určený predovšetkým pre ženy, mladšie i staršie. Pobaví aj romantická linka, ako doslova narazili na seba s Calvinom, ktorého si neskôr vzala a mala s ním dcérku. Niektoré opisy romantických chvíľ stáli za to, veď poznáte vedcov o osídlach lásky.
„Calvin a ja sme si ,nesadliʻ, narazili sme do seba. Doslova, na chodbe divadla. Vyvracal sa na mňa. Počuli ste o teórii veľkého tresku, však?“ Potom mu opísala ich ľúbostný vzťah pomocou slov „rozpínanie“, „hustota“ a „teplo“, pričom zdôraznila, že ich vášeň bola založená na vzájomnej úcte k schopnostiam toho druhého. „Uvedomujete si, aké je to výnimočné?“ zvolala. „Koľko mužov na svete berie prácu svojej milovanej rovnako vážne ako svoju?“
Hodiny chémie z vydavateľstva Ikar má viacero dojímavých aj vtipných pasáží; a mnoho myšlienok, nad ktorými sa dá zamyslieť. Môžu byť odrazovým mostíkom pre väčšie úvahy, o živote, sebe samom, o ľuďoch či o spoločnosti ako takej.
Vypočujte si úryvok.
Z knihy číta Lucia Vráblicová:
Milan Buno, knižný publicista
Kniha vychádza v preklade Jany Seichertovej.
Viac info o tomto titule nájdete tu: