Kniha Rebelka od Rahaf Mohammed: Inšpiratívny príbeh ženy, ktorá v boji za slobodu získala podporu celého sveta

 

„Od slobody ma delila už iba jazda autom. Vyše roka som čakala, kedy sa mi naskytne vhodná príležitosť na útek. Mala som osemnásť rokov a bola som na smrť vystrašená, že môj dôkladne premyslený plán zlyhá. Moje srdce sa však búrilo proti ustavičnému strachu, krutým pravidlám a starodávnym zvykom v Saudskej Arábii, ktoré spôsobovali nám dievčatám utrpenie a občas aj smrť, a, naopak, vzlietlo ako vtáča zakaždým, keď som si predstavila život ďaleko od nich…“

 

Rebelka je veľmi inšpiratívny príbeh, plný ženskej sily. Rahaf Mohammed ukázala obrovskú odvahu a odhodlanie pri svojom úteku od tyranskej rodiny. Ako dcéru politika ju vychovávali podľa represívneho výkladu Islamu, ktorý jej ako žene nepriznával prakticky žiadne slobody. Už v osemnástich rokoch sa rozhodla pre nebezpečný útek a vďaka sociálnej sieti Twitter sa jej podarilo získať podporu obrovského množstva ľudí z celého sveta a následne aj vytúžený azyl. Riskovala život za svoju slobodu a stala sa inšpiráciou pre všetky mladé ženy na svete.

O knihe

Začiatkom roka 2019, po starostlivom trojročnom plánovaní, sa Rahaf Mohammed podarilo ujsť od rodiny v Saudskej Arábii. Dostala sa však len do Bangkoku, kde jej vzali cestovný pas. Keby ju prinútili vrátiť sa domov, určite by ju zabili ako iné rebelky v jej krajine. Zabarikádovala sa preto v hotelovej izbe a otvorila si účet na Twitteri. V tom čase jej už na dvere klopali úradníci s príkazom odviesť ju na letisko. Tínedžerka vďaka sociálnej sieti oslovila svet a svet jej odpovedal – za jediný deň získala štyridsaťpäťtisíc sledovateľov a tí jej napokon pomohli požiadať o azyl na Západe.

 

Vypočujte si úryvok.
Z knihy číta Lucia Vráblicová:

 

Rahaf teda prerozprávala svoj pozoruhodný príbeh v knihe Rebelka z vydavateľstva Ikar. Odhalila tak nevypovedané pravdy o živote v uzatvorenom kráľovstve, kde mladé ženy vychovávajú v systéme, ktorý potláča ich práva a kontrolu nad nimi odovzdáva ich mužským opatrovníkom. Rahaf, vyrastajúca s obrovskými finančnými výsadami, ale pod dozorom mužských príbuzných vrátane svojho otca, významného politika, prežila detstvo plné dennodenného násilia, útlaku a pretvárky.

O autorke

Rahaf Mohammed – mala osemnásť rokov, keď za dramatických okolností ušla zo Saudskej Arábie a strhla na seba pozornosť celého sveta prostredníctvom účtu na Twitteri. Rahaf, dcéru politika, vychovávali podľa represívneho výkladu islamu, ktorý ženám a dievčatám nepriznáva prakticky nijaké slobody. Vďaka výzve verejnosti na jej záchranu, uverejnenej na sociálnych sieťach, jej napokon udelili azyl v Kanade, kde ešte vždy žije a bojuje za slobodu a posilnenie postavenia žien.

 

Kniha vychádza v preklade Jany Seichertovej.

Milan Buno, knižný publicista

 

Viac info o tomto titule nájdete tu:

 

 

Autor: Deni

Milovníčka kníh a všetkého, čo súvisí s knižným svetom. Najčastejšie ma nájdete v kníhkupectve, ktoré je mojím druhým domovom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *