RECENZIA: Agatha Christie – A neostal ani jeden

VYDAVATEĽSTVO: Slovenský spisovateľ
ORIGINÁLNY NÁZOV: And Then There Were None (Ten Little Niggers)
PREKLAD: Katarína Jusková
ROK VYDANIA: 2021
ŽÁNER: Detektívka
POČET STRÁN: 168
VÄZBA: pevná

 

„Z ostrova vyžarovalo magické čaro, už len samo slovo ostrov prebúdzalo obrazotvornosť. Človek strácal styk s okolitým svetom – ostrov tvoril svet sám osebe. Svet, z ktorého sa možno už nikdy nevrátite.“ (str. 24)

 

O knihe

Pobrežie Devonu, Anglicko. Na neobývaný skalnatý ostrov je pod rôznou zámienkou pozvaných desať hostí. Možno trochu naivne sa nechajú zlákať na tajomné a opustené miesto. Kto by však odolal ponúkanému pobytu v prepychovom sídle? Po príchode začínajú tušiť, že niečo nie je v poriadku. Tajomný hostiteľ sa neukáže a všetci čoskoro pochopia, že sa dostali do pasce, z ktorej niet úniku.

Keď jedného večera každého z nich obviní neznámy hlas z gramofónu zo smrti človeka, stávajú sa obeťou chladnokrvného šialenca, ktorý ich začne jeden po druhom likvidovať. Najdesivejšie však je, že sa všetko riadi znením detskej riekanky a vrahom je jeden z nich…

 

„Vojakov ostrov. Pamätal si ho z chlapčenských čias… Páchnuca skala obsypaná čajkami, čo trčí z mora asi pol druha kilometra od brehu. Nazvali ju tak, lebo pripomína mužskú hlavu – hlavu chlapa s vojenskou helmou.
Absurdný nápad, postaviť si na nej dom! Za nečasu to tam musí byť príšerné. Ale milionári sú ľudia plní rozmarov.“ (str. 13)

 

Môj názor

Knihy od Agathy Christie, ktorá je pasovaná za kráľovnú anglickej detektívky, som evidovala už veľmi dlho. Ako milovníčka tohto žánru, ktorá sa doteraz stretla len s „modernou“ detektívkou, som však mala pred jej tvorbou veľký rešpekt. Nepochybovala som o jej talente, ktorý všetci vyzdvihujú, ale obávala som sa skôr štýlu písania, o ktorom som si namýšľala, že bude príliš zastaraný a málo dynamický. Keď som však uvidela, že vydavateľstvo Slovenský spisovateľ sa pustilo do vydávania jej diel v úplne novom šate, povedala som si, že je čas konečne si od nej niečo prečítať.

Zo všetkých strán som registrovala hádam najlepšie ohlasy na knihu A neostal ani jeden, ktorú môžete poznať skôr pod názvom Desať malých černoškov. Tá si od roku svojho prvého vydania (1939) podmanila celý svet, získala divadelnú adaptáciu a viackrát bola sfilmovaná.

Už na prvé prečítanie ma oslovila anotácia a možno jednoduchý, ale originálny námet. Desať ľudí, ktorí boli pozvaní na tzv. Vojakov ostrov, sa nechalo zlákať čírou zvedavosťou, ktorá sa im napokon stala osudnou. Prastará detská riekanka o desiatich vojačikoch sa totiž napĺňa do poslednej bodky.

Od prvých stránok sa zoznamujeme s veľkým množstvom postáv, v ktorých sa môže čitateľ jednoducho stratiť. Mne sa každá z nich sprvu v pamäti zakorenila podľa profesie, prípadne iného poznávacieho znamenia. Samotné mená sú však v príbehu tak často spomínané, že postupne som si osvojila aj tie. Práve veľká variabilita postáv je na tomto diele zaujímavá. Spoznávame osoby s odlišnými charaktermi, ktoré spája nielen túžba po záchrane, ale aj utajené krivdy z minulosti.

 

„Predstavovala si ho celkom ináč – bližšie k brehu, s elegantným bielym domom na útese. Odtiaľto však bolo vidieť len ostrú siluetu brala, čo trochu pripomínalo obrovskú hlavu vojaka. Vyžarovalo z nej čosi zlovestné.“ (str. 17)

 

Autorkin štýl písania je určite iný, než na aký je zvyknutý čitateľ moderných detektívnych príbehov. Je inteligentný, nadčasový, často v texte využíva tri bodky, zastarané slová či krátke úsečné vety. Absolútne však vyvrátila moju prvotnú obavu o to, či bude mať dej dostatočnú dynamiku.

Autorka vsadila na množstvo dialógov, ktoré pomáhajú v stupňovaní napätia a dokážu zmiasť čitateľa aj vtedy, keď si už myslí, že je všetko jasné. Hoci sa nezamerala na bohaté opisy prostredia, tajomná a desivá atmosféra je natoľko uveriteľná, že predstavivosť pracuje na plné obrátky.

 

 

Keďže už zo samotnej anotácie je zrejmé, že príbeh má vopred daný scenár, neočakávala som v deji veľa prekvapivých zvratov. Veľmi oceňujem epilóg, v ktorom autorka všetko jednoducho vysvetlila a ponúkla podrobnejšie odpovede na otázky, ktoré som si kládla počas čítania.

Knihu A neostal ani jeden odporúčam každému milovníkovi detektívneho žánru, ktorý má chuť siahnuť po niečom rafinovanom, dynamickom a inteligentnom. Na stránkach tohto útleho diela nájdete napínavý, do detailov premyslený príbeh, ktorý vygraduje do prekvapivého rozuzlenia. Či už by ste sa, rovnako ako ja, chceli zoznámiť s tvorbou tejto autorky alebo ste jej verným fanúšikom, táto kniha je voľbou, ktorá vás nesklame.

 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu

 

Viac info o tomto titule nájdete napríklad aj tu:

 

Autor: Deni

Milovníčka kníh a všetkého, čo súvisí s knižným svetom. Najčastejšie ma nájdete v kníhkupectve, ktoré je mojím druhým domovom.

2 thoughts on “RECENZIA: Agatha Christie – A neostal ani jeden

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *