RECENZIA: Fiona Barton – Vdova

Psychologický triler s názvom Vdova je debutovým dielom autorky Fiony Barton, ktorá pôvodne dlhé roky pracovala ako novinárka. Po prečítaní knihy som mala pocit, že svoje skúsenosti využila aj pri písaní tohto príbehu. Prečo býva tento triler tak často prirovnávaný ku bestselleru Pauly Hawkins – Dievča vo vlaku?

Priznám sa, že predtým, ako som knihu začala čítať, položila som si presne túto otázku aj ja. Ten, kto sa nechal zlákať knižnou senzáciou menom Dievča vo vlaku, si už pri prvotnom prelistovaní knihy Vdova zaiste všimol veľmi podobnú štruktúru knihy. Každá kapitola je venovaná určitému dátumu a príbeh je postupne dávkovaný z pohľadu viacerých knižných postáv. Myslím si však, že to je asi tak jediná spojitosť medzi týmito dvoma knihami. Každá z autoriek má svoj vlastný rozprávačský štýl a nejdem tu teda porovnávať kvalitu, či nekvalitu týchto dvoch príbehov. Len som mala akúsi potrebu vyjadriť sa k tejto téme, keďže som sa s tým už viackrát stretla v rámci surfovania po internete 🙂

VYDAVATEĽSTVO: Slovart
ROK VYDANIA: 2016
ŽÁNER:
Triler / Detektívka
ORIGINÁLNY NÁZOV:
Widow
PREKLAD: Otakar Kořínek
POČET STRÁN:
328
VÄZBA:
pevná s prebalom

Recenzia:

V úvode knihy je čitateľ zavedený do prítomnosti celého deja a postupne je oboznamovaný so skutočnosťami z minulosti, ktoré sú vyrozprávané z pohľadu viacerých osôb zainteresovaných do príbehu.

Vdova, Jean Taylorová, je aj po smrti manžela Glena Taylora prenasledovaná novinármi, ktorí jej aj niekoľkokrát za deň klopú na dvere domu. Chcú totiž za každú cenu zistiť, čo sa v rodine Taylorovcov v minulosti naozaj odohralo. Celá rodina je už dlhodobo vystavená terorizovaniu zo strany médií, ktoré označili Glena za monštrum. Zároveň ho obvinia zo zmiznutia a zavraždenia 2-ročného dievčatka menom Bella. Do vyšetrovania prípadu je povolaný detektív Bob Sparkes, ktorého zmiznutie malého dievčatka ovplyvní viac, ako by si sám zo začiatku želal.

„Chcela som mu veriť. Ľúbila som Glena. Bol celým mojím svetom. Ja som jeho svetom, opakoval. Boli sme jeden druhého.“ 

Príbeh je popretkávaný spomienkami, ktoré sa Jean postupne vynárajú. Verila v dokonalý manželský život, v ktorom jej po boku Glena absolútne nič nechýbalo. Jej nekonečná láska však v určitom období prerastie do závislosti a slepého nasledovania svojho manžela. Čas je však neúprosný a Jean i po jeho smrti naďalej mlčí. Jedinou novinárkou, ktorú vpustí do svojho temného sveta je Kate Watersová. Na jej naliehanie súhlasí, že poskytne novinárom svoju výpoveď, nakoľko verí v nevinu svojho zosnulého manžela, ako aj v to, že konečne sa bude môcť zaradiť späť do života bez akéhokoľvek prenasledovania.

Celý príbeh na mňa zo začiatku pôsobil veľmi tajomne. Nemôžem za seba súhlasiť s tým, žeby bol od prvej chvíle dej úplne predvídateľný. Je však jedna vec, ktorá je čitateľovi hneď od začiatku jasná. Jean ukrýva nejaké tajomstvo, ktoré sa postupom času derie na povrch a odhaľuje tajné, a často aj nie priveľmi pozitívne, zákutia jej naoko dokonalého manželského spolužitia s Glenom.

„…v skutočnosti o tomto mužovi, s ktorým som celé roky žila, neviem nič. Je to cudzí človek, ale sme spojení pevnejšie než kedykoľvek predtým. Pozná ma. Pozná moju slabosť.“

Ak by ste však v knihách túžili po nečakaných zvratoch, v tejto ich veľa nenájdete. Príbeh je písaný takpovediac v jednej rozprávačskej línii, kde dej nijakým dych berúcim spôsobom negraduje a nie je typicky strhujúci. Postupom času som aj ja začala trošku tušiť, kam celá zápletka knihy smeruje, ale priznám sa, že pri čítaní poslednej kapitoly som mala miestami zimomriavky, a to aj napriek tomu, že už bolo všetko jasné a viac-menej vypovedané.

Odporúčanie

Myslím si, že psychotriler Vdova si určite zaslúži čitateľskú pozornosť. Odporúčam vám ju, ak máte radi trilery, pri ktorých sa opis prítomnosti strieda s návratom do minulosti a postupným odhaľovaním celkovej knižnej zápletky. Príbeh je taktiež charakteristický zaujímavou, niekedy až mrazivou atmosférou a autorka sa kvalitne popasovala s vykreslením jednotlivých postáv. Hodnotím to ako kvalitný triler, ktorý aj bez prebytočného upozorňovania na násilie a brutalitu, dokáže čitateľa zaujať.

Za poskytnutie knižky na zrecenzovanie ďakujem vydavateľstvu 

 

Úryvok z knihy Vdova:

„Je to, akoby som mala v žalúdku kameň, drví mi vnútornosti a zakaždým, keď si na to tajomstvo pomyslím, mi príde nevoľno. Moja kamarátka Lisa hovorila podobne o tehotenstve – bábätko vytlačí všetko z cesty. Ovládne telo. Moje tajomstvo sa správa rovnako. Keď sa to už nedá vydržať, zmením sa na chvíľu na Jeanie a predstieram, že to tajomstvo patrí niekomu inému.
No keď ma vypočúval inšpektor Bob Sparkes, nepomohlo to. Cítila som, ako mi do tváre stúpa horúčava, očervenela som a zalial ma pot.
Bob Sparkes vnikal do mojich klamstiev.
Prvý raz sa to stalo, keď sa spýtal:
„Môžete mi ešte raz povedať, čo ste robili v deň, keď Bella zmizla?“

Autor: Deni

Milovníčka kníh a všetkého, čo súvisí s knižným svetom. Najčastejšie ma nájdete v kníhkupectve, ktoré je mojím druhým domovom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *