RECENZIA: Hana Repová – Súkromné problémy: Tina

VYDAVATEĽSTVO: MERIDIANO-press, s.r.o.
EDÍCIA: Moderné romány
SÉRIA: Súkromné problémy (1. diel)
ROK VYDANIA: 2020
ŽÁNER: Román
POČET STRÁN: 352
VÄZBA: pevná s prebalom

 

„Rodina nemusí byť dokonalá, musí sa ale dokázať zjednotiť.“

 

O knihe

Tina, Lilly, Denis a Sebastian. Štyria súrodenci, ktorí sa po smrti rodičov vracajú späť na miesto, kde prežili šťastné a naplnené detstvo. Žltý dom, rodičovské hniezdo, z ktorého už každý z nich vyletel pred pár rokmi, však časom chátra, a preto je na mieste rozhodnúť o jeho ďalšej budúcnosti.

Vzdať sa ho alebo vynaložiť všetko úsilie a financie, aby sa dom zachoval? Spoločné súrodenecké stretnutie, zvolané práve kvôli tejto dileme, sa však stáva dejiskom viacerých nečakaných prekvapení a nevypovedaných skutočností. Každý z nich má totiž aj svoj vlastný súkromný problém, ktorý je potrebné čo najskôr vyriešiť.

 

„Vedela, že mu ublížila tým najhorším možným spôsobom, ale toto… Vymazal ju zo svojho života. Všetko bolo preč. Jej predošlý život bol preč. Zostali len jej spomienky.“ (str. 42)

 

Môj názor

O niektorých dielach slovenskej autorky Hany Repovej som vám tu už písala v minulosti. S jej tvorbou som sa prvotne zoznámila v rámci dvojdielnej debutovej série Boh plače potichu. Následne sa mi do rúk dostalo jej voľné pokračovanie, samostatná kniha Pravda o nás dvoch, ktorú som zaradila do rebríčka mojich TOP kníh za rok 2020 (všetky recenzie nájdete TU).

Aktuálne autorka čitateľov potešila novou sériou Súkromné problémy, z ktorej prvý diel dostal názov Tina. Minimalizmus vyobrazený na obálke je pre knihy od tejto autorky už priam charakteristický a nepochybne oku lahodiaci.

Netajím sa tým, že ako čitateľovi mi knihy od tejto autorky veľmi sedia. Aj keď je každý príbeh písaný jednoduchým a ľahkým štýlom, vždy vo mne vyvolá viacero protichodných emócií. Ani táto kniha nebola výnimkou, a nájdete v nej skutočne všetko. Smútok, plač, hnev, ale aj veľa lásky, pochopenia a spolupatričnosti. Tak, ako aj pri predchádzajúcich dielach, ani v tomto prípade nečakajte žiadny presladený príbeh či román nabitý erotickými scénami.

Autorka nás v rámci série postupne prevedie príbehmi a súkromnými problémami štyroch súrodencov. Ich životy sa síce v priebehu rokov zmenili, avšak v hĺbke duše sú stále rodinou, ktorá si je ochotná navzájom kedykoľvek pomôcť. Aj keď je prvá časť venovaná primárne Tine, nezanedbateľný priestor dostala aj postava najstaršieho a najrozvážnejšieho súrodenca Sebastiana. Obaja sa totiž potýkajú s vlastnými problémami, pri riešení ktorých sú si navzájom oporou.

 

„Čo jej v živote ešte zostalo? Kráčala stále ďalej a ďalej bez toho, aby vnímala, kde sa vôbec nachádza. Cítila, že sa jej každým krokom zarývajú drobné kamienky do chodidiel, lebo pančuchy sa jej po pár krokoch po ostrých kameňoch prederavili. Kráčala ďalej, akoby po určitej vzdialenosti bola schopná opäť nájsť svoj život. Svoj starý život, v ktorom bolo všetko v poriadku.“ (str. 214)

 

Je obdivuhodné, nakoľko autenticky dokáže autorka vykresliť samotné postavy. Tak, ako je to pri jej tvorbe už známe, ide o obyčajných ľudí, s ktorými sa čitateľ dokáže stotožniť od prvých stránok. Rovnako sa nesnaží predostrieť akési umelo vykonštruované problémy, ale také, ktoré môžu v živote postretnúť každého z nás. V tomto konkrétnom prípade sa dozviete, ako jedno pochybenie, resp. zlé rozhodnutie, dokáže obrátiť život úplne naruby. A že následná náprava nemusí byť ani zďaleka jednoduchá.

 

 

Autorka do deja zakomponovala viacero dôležitých a vážnych životných tém, spracovala ich nenáročne, ale pútavo. Napätie po celý čas udržiavajú nevtieravé zápletky, vďaka ktorým budete otáčať jednotlivé stránky so záujmom až do samého konca.

Knihu Súkromné problémy: Tina odporúčam milovníkom oddychových kníh z reálneho života, s reálnymi postavami a reálnymi súkromnými problémami. Autorka ukazuje, že život nie je ani zďaleka len ideálny, každý môže bojovať proti ľudskej zlobe, sebeckosti či klamstvu, a mnohokrát je to práve o nájdení sily urobiť závažné rozhodnutia. Hoci u mňa naďalej pomyselnému rebríčku kraľuje Pravda o nás dvoch, tí, ktorí si tvorbu tejto slovenskej autorky obľúbili, nebudú ani po prečítaní tohto diela sklamaní. Pre mňa je autorka zárukou kvalitného čítania a teším sa, keď siahnem po ďalšej knihe, ktorá sa venuje životu a problémom Lilly.

 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem
Autorkinu tvorbu môžete sledovať na Facebooku alebo Instagrame.

 

Viac info o tomto titule nájdete tu:
alebo

 

Autor: Deni

Milovníčka kníh a všetkého, čo súvisí s knižným svetom. Najčastejšie ma nájdete v kníhkupectve, ktoré je mojím druhým domovom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *