RECENZIA: Jana Šulková – Skús to znovu

VYDAVATEĽSTVO: Motýľ
ROK VYDANIA: 2016
ŽÁNER: Deti a mládež / Román
POČET STRÁN: 272
VÄZBA: pevná

 

„…tvoje predstavenie sa zrejme nebolo naostro.“
„To nie,“ prikývne.
„Tak to skús znovu,“ navrhnem.
Vstane, podá mi ruku a povie: „Som Adam.“

 

O knihe

Jedného dňa, keď sa Nataša vracia domov z tréningu svojho milovaného baletu, je konfrontovaná s niečím, čo doteraz nikdy nezažila. Aj keď to neskôr prehrmí, jej život sa od základov mení a ona sa začne strácať vo vlastných pocitoch a túžbach. Adam, ktorý sa zrazu ocitol v jej živote ako blesk z jasného neba, je však na tom veľmi podobne.

Vnútorný svet oboch hlavných hrdinov je roztrieštený na malé kúsky a je len na nich, či sa im ho podarí dať znovu dokopy, a či po prvotnom nezdare vstanú a skúsia to znovu. A navyše, čo ak žila Nataša roky iba v klame? Dokáže sa vyrovnať so skutočnou pravdou, ktorá ju po rokoch zasiahne úplne nepripravenú?

 

„Si okej?“ spýtam sa nenútene. Neodpovedá. V tichu noci počuť len zvuk tikajúcich hodín na stene nad kozubom a jeho namáhavé dýchanie. Tvár si skrýva v dlaniach a ja mám silné podozrenie, že plače. Len pred chvíľou ma držal za sánku, týčil sa nado mnou ako mohutná hrozba a teraz vyzerá, akoby mu uleteli všetky včely. Krehký a zraniteľný…“

 

Zdroj: Pexels
Môj názor

Skús to znovu je v poradí už štvrtým románom pre mládež z pera obľúbenej slovenskej autorky Jany Šulkovej, ktorý vyšiel vo vydavateľstve Motýľ. 

Pri tejto knihe mi hneď v prvom momente padla do oka zaujímavá obálka, ktorá je neprehliadnuteľná. Hoci evokuje romantický príbeh, nedajte sa oklamať. Súhlasím, že navonok tak môže pôsobiť, avšak táto kniha je aj o niečom inom.

Autorka je známa tým, že dokáže svet mládeže, ktorý je od toho nášho dospeláckeho vo viacerých veciach odlišný, vykresliť naozaj dokonale. Potvrdil to aj tento príbeh, ktorý bol, okrem spomenutej romantiky, predovšetkým o sebapoznaní, prvých láskach a vzťahoch mladých ľudí ku svojmu okoliu. Opäť čitateľovi odhalí nevyspytateľný svet teenagerov, ktorý je zmietaný emóciami, túžbou po láske a urputnou snahou niekam patriť.

Celý príbeh je podávaný z pohľadu dvoch hlavných hrdinov, ktorých spojila zvláštna udalosť. Nataša je vykresľovaná ako uvedomelá a inteligentná osoba, pričom Adam skôr ako vetroplach, s ktorým sa už od detstva život nemaznal. Je záhadný a skrýva v sebe nejedno tajomstvo, čo Natašu privádza často do zúfalstva. Autorka poukázala aj na to, že i keď má rodina vo svete mladého človeka veľmi významné miesto a mala by jej členov spájať či podporovať, nemusí byť všetko tak ideálne, ako by sa na prvý pohľad zdalo.

 

 

Aj keď sa už nezaraďujem do vekovej kategórie mládeže, dokázala som sa do príbehu bez problémov ponoriť, a taktiež sa stotožniť s hlavnými postavami. Je to pre mňa dôkaz toho, že autorka má talent napísať príbeh, ktorý vás opantá a nepustí, pokiaľ sa ním neprelúskate až do úplného konca.

Musím však povedať, že úvod knihy mi miestami prišiel menej uveriteľný, resp. ťažko si viem takú situáciu a prežívanie hlavnej hrdinky predstaviť v reálnom živote. Preto sa mi viac páčila druhá časť knihy, v ktorej začali na povrch vychádzať rôzne tajomstvá. Napokon sa čitateľ dozvie aj prekvapivé informácie, ktoré autorka vykreslila tak, aby na konci všetko do seba pekne zapadlo. Záver bol pre mňa teda vcelku prekvapivý a neočakávaný.

Túto knihu by som zaradila medzi oddychové a nenáročné čítanie, nielen pre mládež. Autorkin štýl písania sa mi zapáčil už pri prvej knihe, ktorú som od nej čítala – Silnejšia ako osud. Zároveň som na ňu písala aj svoju úplne prvú recenziu, čiže má dodnes pre mňa akýsi osobitný význam.

Táto kniha ju síce v mojich očiach neprekonala, ale autorka opäť ukázala, že dokáže písať pútavo a s ľahkosťou. Odhaľuje vnútorné prežívanie mladých ľudí, ktorí sa v živote ešte stále hľadajú. Cesta k sebapoznaniu je niekedy skutočne tŕnistá. Ako dopadne Adam s Natašou sa dozviete, ak dáte tejto knihe šancu.

 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem autorke.

 

 

Autor: Deni

Milovníčka kníh a všetkého, čo súvisí s knižným svetom. Najčastejšie ma nájdete v kníhkupectve, ktoré je mojím druhým domovom.

3 thoughts on “RECENZIA: Jana Šulková – Skús to znovu

  1. Příběh by mě poměrně zaujal, ale ve slovenštině si ho asi nepřečtu… Nedokázala bych si ho tolik užít…:/ Každopádně mě teda zarazila obálka, která mi přijde jako až moc inspirovaná obálkami k románům od Jojo Moyesové… Každopádně podle ukázky by to mohlo být opravdu příjemné čtení. 🙂

    1. Ďakujem pekne za komentár 🙂
      S tou obálkou som to zaregistrovala už aj inde. Je to možné. Mňa ale niečo takéto nedokáže nejako extra ovplyvniť. Dôležitý je pre mňa príbeh, aj keď samozrejme, obálka robí asi prvý dojem. Táto je však podľa mňa dosť neprehliadnuteľná. Možno to bol aj zámer 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *