RECENZIA: Jana Šulková – Skús to znovu

Skús to znovu je už v poradí 4-tým románom pre mládež z pera obľúbenej slovenskej autorky Jany Šulkovej, ktorý vyšiel vo vydavateľstve Motýľ. Čo si pre nás autorka pripravila tentokrát?

VYDAVATEĽSTVO: Motýľ
ROK VYDANIA: 2016
ŽÁNER: Deti a mládež / Román
POČET STRÁN: 272
VÄZBA: pevná

 

„…tvoje predstavenie sa zrejme nebolo naostro.“
„To nie,“ prikývne.
„Tak to skús znovu,“ navrhnem.
Vstane, podá mi ruku a povie: „Som Adam.“

 

Recenzia:

Prvotné stretnutie hlavných hrdinov tohto románu – Nataše a Adama, nie je ani zďaleka ideálne a od vysnívaného má skutočne ďaleko. Jedného dňa, keď sa Nataša vracia domov z tréningu svojho milovaného baletu, je konfrontovaná s niečím, čo doteraz nikdy nezažila. Aj keď to neskôr prehrmí, jej život sa mení od základov a ona sa začne strácať vo vlastných pocitoch a túžbach. Adam, ktorý sa zrazu ocitol v jej živote ako blesk z jasného neba, je však na tom veľmi podobne. Vnútorný svet oboch hlavných hrdinov je roztrieštený na malé kúsky a je len na nich, či sa im ho podarí dať znovu dokopy, a či po prvotnom nezdare vstanú a skúsia to znovu. A navyše, čo ak žila Nataša roky iba v klame? Dokáže sa vyrovnať so skutočnou pravdou, ktorá ju po rokoch zasiahne úplne nepripravenú?

 

„Si okej?“ spýtam sa nenútene. Neodpovedá. V tichu noci počuť len zvuk tikajúcich hodín na stene nad kozubom a jeho namáhavé dýchanie. Tvár si skrýva v dlaniach a ja mám silné podozrenie, že plače. Len pred chvíľou ma držal za sánku, týčil sa nado mnou ako mohutná hrozba a teraz vyzerá, akoby mu uleteli všetky včely. Krehký a zraniteľný…“

 

zdroj: pexels.com

 

Pri tejto knihe mi hneď v prvom momente padla do oka zaujímavá obálka, ktorá je z môjho pohľadu neprehliadnuteľná. Hoci evokuje romantický príbeh, nedajte sa oklamať. Súhlasím, že navonok tak môže pôsobiť, avšak táto kniha je aj o niečom inom. Autorka je známa tým, že dokáže svet mládeže, ktorý je od toho nášho dospeláckeho vo viacerých veciach odlišný, vykresliť naozaj dokonale. Potvrdil to aj tento príbeh, ktorý bol, okrem spomenutej romantiky, predovšetkým o sebapoznaní, prvých láskach a vzťahoch mladých ľudí ku svojmu okoliu. Opäť čitateľovi odhalí nevyspytateľný svet teenagerov, ktorý je zmietaný emóciami, túžbou po láske a urputnou snahou niekam patriť.

Celý príbeh je podávaný z pohľadu dvoch hlavných hrdinov, ktorých spojila zvláštna udalosť. Nataša je vykresľovaná ako uvedomelá a inteligentná osoba, pričom Adam skôr ako vetroplach, s ktorým sa už od detstva život nemaznal. Je záhadný a skrýva v sebe nejedno tajomstvo, čo Natašu privádza často do zúfalstva. Autorka poukázala aj na to, že i keď má rodina vo svete mladého človeka veľmi významné miesto a mala by jej členov spájať a podporovať, nemusí byť všetko tak ideálne, ako by sa na prvý pohľad zdalo.

 

Hoci sa ja osobne už nezaraďujem do vekovej kategórie mládeže, dokázala som sa do príbehu bez problémov ponoriť, a taktiež sa stotožniť s hlavnými postavami. Je to pre mňa dôkaz toho, že autorka má talent napísať príbeh, ktorý vás opantá a nepustí, pokiaľ sa ním neprelúskate až do úplného konca. Musím však povedať, že úvod knihy mi miestami prišiel trochu neuveriteľný, resp. ťažko si viem takú situáciu a prežívanie hlavnej hrdinky predstaviť v reálnom živote. Preto sa mi viac páčila druhá časť knihy, v ktorej začali na povrch vychádzať rôzne tajomstvá. Napokon sa čitateľ dozvie aj prekvapivé informácie, ktoré autorka vykreslila tak, aby na konci všetko do seba pekne zapadlo. Záver bol pre mňa teda vcelku prekvapivý a neočakávaný.

Túto knihu by som zaradila medzi oddychové a nenáročné čítanie, nielen pre mládež. Autorkin štýl písania sa mi zapáčil už pri prvej knihe, ktorú som od nej čítala, a to Silnejšia ako osud. Zároveň som na ňu písala aj svoju úplne prvú recenziu, čiže má dodnes pre mňa akýsi osobitný význam. Táto kniha ju síce v mojich očiach neprekonala, ale autorka opäť ukázala, že dokáže písať pútavo a s ľahkosťou. Odhaľuje vnútorné prežívanie mladých ľudí, ktorí sa v živote ešte stále iba hľadajú. Cesta k sebapoznaniu je niekedy skutočne tŕnistá. Ako dopadne Adam s Natašou sa dozviete, ak dáte tejto knihe šancu 🙂

 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem autorke.

 

Úryvok z knihy Skús to znovu: 

„Pozrie sa na mňa a celú si ma premeria, akoby ma videl prvýkrát. Mlčky skúma pohľadom celé moje telo, každý zárez na hrubom kabáte, každý detail mojej nedokonalej osoby. Som z toho nervózna a v duchu sa modlím, aby to nespozoroval. Sama neviem, čo sa to so mnou deje, nechcem, aby si to všimol aj on a vysvetlil si všetko po svojom. 

„Ach, Nataša, kde si žila doteraz, že si neuvedomuješ reálnej hrozby?“

„Vysmievaš sa mi?“

„Nie, len nechápem, ako môžeš byť taká optimistka. Vo všetkom, čo poviem, čo spravím, vo všetkom, čo sa okolo teba deje, hľadáš pozitíva a snažíš sa vidieť veci z lepšej stránky, akoby si nevedela, že svet je plný zla, bolesti a nenávisti.“

„Môj svet taký nie je.“ 

„Vidíš, zase to robíš. Preto sa pýtam, kde si žila doteraz…“

„Adam, nevieš o mne nič, tak ma nesúď. Možno to tak vyzerá, no môj život nebol vždy len ružový, to však neznamená, že na všetko a všetkých zanevriem. Kam by som sa s takým prístupom dostala?“ Pozrie na mňa, tvári sa už o čosi pokojnejšie a vyrovnanejšie a zdá sa, že ho moje slová zaujali. Opäť sa pousmeje, kučery na hlave mu mierne poskočia a oči sa rozžiaria inou emóciou. Vietor nám hladí tváre, šuchot lístia vypĺňa ticho, ktoré sa v konverzácii často rozhostí, obloha mení farby. Čas jednoducho plynie a ja si uvedomujem, že som šťastná, pretože som s ním. 

„Stmieva sa, poď, odprevadím ťa domov.“

„Nemusíš,“ vyhŕknem, no vzápätí to oľutujem. 

„Viem, ale chcem. Budem pokojnejšie spať.“ V električke na nás civejú ľudia. Dve dievčatá sediace o kúsok ďalej si pri pohľade na nás stále čosi šeptajú a smejú sa. Adam to statočne ignoruje, vidím však, že mu to nie je jedno. Mám chuť pritisnúť sa k nemu, zložiť si hlavu na jeho plece a sledovať svetlá nočného mesta, túžim sa dať unášať pravidelným hrmotom električky až kamsi do neznáma. Urobím to! Prisuniem sa k nemu o čosi bližšie a malíčkom sa dotknem jeho ruky. Ten dotyk je taký jemný a opatrný, až mám pocit, že ho ani necíti. On však odvráti zrak od okna, pozrie sa na naše ruky a potom na mňa. 

„Vystupujeme,“ povie odrazu. Ani som si neuvedomila, že sme už tak blízko.“

 

Viac info o tomto titule nájdete tu:

alebo

Autor: Deni

Milovníčka kníh a všetkého, čo súvisí s knižným svetom. Najčastejšie ma nájdete v kníhkupectve, pretože tam sa cítim skutočne ako doma.

3 thoughts on “RECENZIA: Jana Šulková – Skús to znovu

  1. Příběh by mě poměrně zaujal, ale ve slovenštině si ho asi nepřečtu… Nedokázala bych si ho tolik užít…:/ Každopádně mě teda zarazila obálka, která mi přijde jako až moc inspirovaná obálkami k románům od Jojo Moyesové… Každopádně podle ukázky by to mohlo být opravdu příjemné čtení. 🙂

    1. Ďakujem pekne za komentár 🙂
      S tou obálkou som to zaregistrovala už aj inde. Je to možné. Mňa ale niečo takéto nedokáže nejako extra ovplyvniť. Dôležitý je pre mňa príbeh, aj keď samozrejme, obálka robí asi prvý dojem. Táto je však podľa mňa dosť neprehliadnuteľná. Možno to bol aj zámer 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.