RECENZIA: Janice Hallett – Vražda medzi riadkami

VYDAVATEĽSTVO: Tatran
ORIGINÁLNY NÁZOV: The Appeal
PREKLAD: Simona Klimková
ROK VYDANIA: 2022
ŽÁNER: Detektívny román
POČET STRÁN: 436
VÄZBA: pevná s prebalom

 

„Jedna vražda. Pätnásť podozrivých.
Dokážete odhaliť pravdu?“

 

O knihe

Populárny miestny divadelný súbor Fairway, pôsobiaci v malom mestečku Lockwood, sa práve pripravuje na premiéru novej divadelnej hry, keď rodinu riaditeľa súboru Martina Haywarda zasiahne smutná správa. Jeho vnučke Poppy diagnostikujú zriedkavé ochorenie a pred najhorším ju môže zachrániť len drahá experimentálna liečba.

Členovia súboru sa bez váhania púšťajú do organizovania finančnej zbierky na pomoc malého dievčatka. Kým zo začiatku prevláda súdržnosť, časom sa vynárajú pochybnosti o poctivých úmysloch organizátorov či účinnosti samotnej liečby. Napätie a nezhody sa stupňujú, až kým jedného dňa neobjavia mŕtve telo.

Hoci je podozrivá osoba okamžite zatknutá, Roderick Tanner, člen Kráľovskej súdnej rady, je presvedčený o tom, že vo väzení sedí nesprávny človek. Preto poverí dvoch študentov práva, aby dôkladne preštudovali a zanalyzovali dostupnú korešpondenciu. Práve medzi jej riadkami sa totiž skrýva vrah.

 

Môj názor

Detektívny román Vražda medzi riadkami je debutom britskej autorky Janice Hallett, ktorá do neho pretavila svoju celoživotnú lásku k amatérskemu divadlu. Priznám sa, že nad tým, či siahnuť po tejto knihe, som váhala o niečo dlhšie. Z anotácie mi vyplynul vcelku jednoduchý námet a trochu ma odrádzalo veľké množstvo postáv, s čím ja osobne v podobných príbehoch dosť bojujem.

Napokon však zvíťazila zvedavosť, keďže autorka zvolila jedinečný formát, s akým som sa doteraz v knihách nestretla. Celý príbeh je podávaný prostredníctvom e-mailovej komunikácie, listov a sms správ, čo nabáda k rýchlejšiemu prečítaniu, a to i napriek tomu, že kniha má vyše 400 strán.

Postavami autorka vôbec nešetrila, svoje zastúpenie majú osoby s rôznymi charakterovými vlastnosťami, podľa ktorých si väčšinu z nich pravdepodobne nejako konkrétne vnútorne zaradíte. Ich emócie spoznávate len cez korešpondenciu, pričom ťažko možno hovoriť o úprimných a čistých vzájomných vzťahoch. Samotný príbeh je primárne vystavaný na pretvárke, klamstve, tajomstvách či intrigách. Tie časom podnecujú k zamysleniu, kto je tá „čierna ovca“ s nekalými úmyslami, keďže všetci sa navonok snažia pôsobiť maximálne prajne a ustarostene.

Všetko sa v podstate točí okolo zháňania peňazí na liečbu chorého dievčatka, až kým nedôjde k vražde. Na tú si však čitateľ musí nejaký čas počkať, rovnako aj na odhalenie, kto sa vlastne stal obeťou. Kým druhá tretina bola pre mňa rozvláčna a dej akoby stál na mieste, záver nabral na obrátkach. Autorka sa hrá s čitateľom, podsúva mu viacero falošných stôp, ale aj verzií, z ktorých väčšina pôsobí realisticky a pravdepodobne.

 

 

Zakomponovanie postrehov študentov práva bolo občas trochu chaotické, no jednoznačne zaujímavé. Podrobnejšie rozoberanie niektorých situácií z ich pohľadu môže čitateľa buď utvrdiť v jeho dovtedajších domnienkach alebo ho, naopak, naviesť úplne iným smerom.

Kniha mi miestami okrajovo pripomínala krimitriler Zoznam hostí od Lucy Foley, no zároveň svojou dynamikou aj tvorbu Agathy Christie. Rýchlejšie tempo sa striedalo s pomalším, čitateľ však určite ocení opakujúce sa zhrnutia niektorých faktov, ktoré napomáhajú v lepšej orientácii, a to nielen v samotnom deji, ale aj v bohatom mori postáv.

Knihu Vražda medzi riadkami odporúčam milovníkom detektívnych románov, ktoré sú netradičné a ponúkajú veľký priestor pre úvahy či špekulácie. Tento príbeh budete buď milovať alebo vám jednoducho nesadne. Ak sa vám však podarí začítať od prvých stránok, originálne spracovanie a prirodzená zvedavosť sa postará o to, že knihu nepustíte, kým sa nedopracujete k záverečnému rozuzleniu.

 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem

Viac info o tomto titule nájdete TU.

 

 

Autor: Deni

Milovníčka kníh a všetkého, čo súvisí s knižným svetom. Najčastejšie ma nájdete v kníhkupectve, ktoré je mojím druhým domovom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *