RECENZIA: Michaela Zamari – Zákulisie samovydávania (alebo ako si vydať knihu)

VYDAVATEĽSTVO: Michaela Zamari
ROK VYDANIA: 2020
ŽÁNER: Motivačná literatúra
POČET STRÁN: 240
VÄZBA: pevná

 

„… trpezlivosť budete potrebovať. Je rovnako dôležitá ako odvaha, pretože ak sa zbavíte pochybností, ktorými vás naočkovala spoločnosť alebo okolie, nebude vás viesť strach, ale vízia.
Tento drobný knižný počin je práve o tom, ako sa to dá.“ (str. 8)

 

O knihe

Náhľad do zákulisia samovydávania obsahujúci viac ako 90 % „know-how“ od úspešnej slovenskej autorky Michaely Zamari, ktorej sa popri zamestnaní podarilo za 14 mesiacov vydať až 4 knihy.

Kto sa stal v písaní jej knižným vzorom? Ako vníma konkurenciu? Čo by časom urobila inak? Na čo si dávať pozor, ak sa rozhodnete ísť cestou spolupráce s vydavateľstvom? Na tieto, ako aj mnohé iné otázky, vám autorka zodpovie práve v tejto publikácii.

 

„Keby bol trh vodnou hladinou, rozdelila by som ľudí na dva typy. Jedni by boli jednoduchí lenivci, vyčkávajúci na obrovskú loď, ktorá im vyrobí vlnu, po ktorej sa môžu elegantne zviezť. A potom sú tu zvedaví a ambiciózni surferi, ktorí odhodlane preplávajú aj celý oceán, len aby vybádali, ako vlny vznikajú, kde sa začínajú, akú cestu si musia prejsť a kde sa skončia.“ (str. 167)

 

Môj názor

Slovenská spisovateľka Michaela Zamari sa do povedomia čitateľov po prvýkrát zapísala v roku 2017, kedy vyšla jej románová prvotina Šéf môjho šéfa (recenziu nájdete TU). Kým v tomto prípade bol príbeh vydaný pod záštitou vydavateľstva, druhý diel série s názvom Šéfom môjmu šéfovi si už v roku 2018 vydala sama (recenziu nájdete TU). Nasledovali ďalšie knižné počiny (Posledný džentlmen, Rozhodnutie či Osud nevyjednáva), pri vydaní ktorých sa tiež rozhodla ísť vlastnou cestou.

Teraz sa skúsenosti, ktoré sa jej podarilo v priebehu vyše dvoch rokov v tejto oblasti nazbierať, rozhodla ponúknuť verejnosti vo svojom útlom diele Zákulisie samovydávania (alebo ako si vydať knihu). Ak radi sledujete novinky na našom knižnom trhu, určite mi dáte za pravdu, že autorka naň prišla s niečím novým, neokukaným, no hlavne obsahovo výnimočným a cenným.

V knihe sa stretnete s jednoduchým jazykom a priateľským prístupom. Ako to už však väčšinou v živote chodí, aj pri tejto téme je potrebné si hneď v úvode zložiť „ružové okuliare“ a mať trpezlivosť dozvedieť sa o nej čo najviac. Ak by ste sa totiž nechali zlákať „rýchlokvasenými“ informáciami a očakávaním hviezdnych zárobkov od samého začiatku, môžete ostať sklamaní.

Táto kniha vám ponúkne reálny pohľad, reálne skúsenosti, kladnú, ale aj zápornejšiu tvár problematiky samovydávania. Autorka neodhaľuje čitateľovi len jednu stránku veci a nesnaží sa ho za každú cenu presvedčiť o tom, že práve jej riešenie je to najvhodnejšie. Ponecháva možnosť vytvoriť si vlastný názor. Upozorňuje, že samotný talent niekedy nestačí. Dôležité je, okrem iného, natrafiť aj na správnych ľudí, s ktorými budete aspoň v základných veciach na podobnej vlnovej dĺžke.

 

„Slovenčina je veľmi pestrý a živý jazyk. Je to zodpovednosť, ale miestami aj zábava a človek sa naučí mnoho vecí. Nielen o vlastnom rodnom jazyku a jeho všakovakých výnimkách, ale aj o sebe, o komunikácii s ľuďmi, o spolupráci.“ (str. 26)

 

Autorka pri tomto knižnom počine ukázala, že jej záleží aj na vizuálnej stránke, o čom svedčí grafické spracovanie, vrátane krásnych predsádok. Vylepšiť by však potrebovali fotografie vo vnútri, nakoľko sú, kvôli čierno-bielej kombinácii, dosť zle viditeľné. Je to však detail, ktorý nabitej obsahovej stránke nijako neubližuje.

Kniha vás napríklad prevedie procesom korektúry, zalomenia, vytvárania grafiky či výberu obálky. Mňa osobne veľmi zaujala časť venujúca sa marketingu, po prečítaní ktorej budete pravdepodobne prekvapení, čo všetko autor „skúša“, aby svoju knihu dostal do povedomia čo najširšieho okruhu čitateľov. Pri zapojení vlastnej fantázie je nástrojov skutočne veľa, no pochopiteľne, snaha väčšinou nestačí a úlohu tu do veľkej miery zohrávajú finančné možnosti.

 

 

Napriek útlemu formátu som knihu čítala dosť dlho. Bolo to spôsobené tým, že hlavne zo začiatku som mala silnú vnútornú potrebu zapamätať si z predkladaných informácií čo najviac. Po čase som však zistila, že to jednoducho nejde, a preto som si ju dávkovala postupne. A presne to odporúčam aj vám. V konečnom dôsledku si z nej každý odnesie presne to, čo chce, resp. potrebuje.

Knihu Zákulisie samovydávania (alebo ako si vydať knihu) odporúčam každému, kto by chcel hlbšie nazrieť do fungovania knižného sveta. Svojím pestrým obsahom dokáže osloviť široký okruh čitateľov, od začínajúcich autorov, cez skúsenejších autorov, ktorí zvažujú nastúpiť na cestu samovydávania, až po zvedavých knihomoľov, ktorí by sa o tejto téme jednoducho radi dozvedeli niečo viac.

 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem autorke. Jej tvorbu môžete sledovať na Facebooku alebo Instagrame.

 

Viac info o tomto titule nájdete tu:
alebo

 

Autor: Deni

Milovníčka kníh a všetkého, čo súvisí s knižným svetom. Najčastejšie ma nájdete v kníhkupectve, ktoré je mojím druhým domovom.

1 thought on “RECENZIA: Michaela Zamari – Zákulisie samovydávania (alebo ako si vydať knihu)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *