RECENZIA: Mirka Novysedláková – Dovoľ mi všetko

Skutočná láska pretrvá naveky. Dokáže preklenúť vzdialenosť medzi životom a smrťou, lieta si naprieč storočiami a nezastaví sa, pokým sa rozdelené nespojí. Presne po takej láske všetci túžia. Len málokto to však prizná nahlas. Ani ona o tom nehovorila…

Nosila masku falošnej spokojnosti a nahovárala si, že ju nepotrebuje. Ale čas sa naplnil a ona sa musela rozhodnúť. Buď všetko zničí, alebo mu dovolí všetko.

VYDAVATEĽSTVO: Elist
ROK VYDANIA: 2017
ŽÁNER: Román
POČET STRÁN: 348
VÄZBA: brožovaná

Recenzia: 

Alexandra Joneková je neobyčajne obyčajná žena. Je múdra, hoci svojou múdrosťou sa nijako nechváli. Je pekná, aj keď ona sa tak nevidí a nevenuje prílišnú pozornosť zovňajšku. Je nespoločenská, hoci sem-tam si posedí s priateľkami, či so starostlivou sestrou, ktorá už čoskoro vstúpi do manželstva. Oveľa radšej však vyhľadáva svet knižných hrdinov. Má vášeň pre príbehy. A je vážne posadnutá Jane Austenovou. Je priam majster v pozorovaní. Bedlivo sleduje osudy svojho okolia. Oveľa radšej sa ponaučí s omylov ostatných, ako by sa sama mala nejakého dopustiť. Radšej si bude pamätať každé zlyhanie tých druhých, len aby nepodstúpila riziko sklamania.

A potom sa to stalo. V jeden večer sedela s priateľkami a zo všetkých síl sa pokúšala odvrátiť rozhovor od témy jej dobrovoľného celibátu. Vstala zo stoličky, aby šla doobjednať. Nepozerala sa pred seba, a tak do neho vrazila. Obliala mu tričko červeným vínom. On kričal, rozčuľoval sa. Až kým sa na ňu nepozrel. Ona nasadila výraz ľadovej kráľovnej a viac si ho nevšímala. Zdalo sa jej nepochopiteľné, že jej spoločníčky zostali tak očarené jeho charizmou. Veď čo je na ňom také zvláštne? Už ho aj tak nikdy neuvidí.

Občas sa však náš príbeh uberá sám a my sa len nemo prizeráme ďalšiemu pokračovaniu. Stretáva ho druhýkrát v obchode. A potom tretíkrát na zásnubnom večierku jej bývalej spolužiačky, kde jej záhadný chlap poriadne vynadá. Obviní ju, že je obyčajná zlatokopka a ona si len s ťažkosťami priznáva, že jeho slová ju zranili.

Stretnutia s Andreasom sú čoraz častejšie. Zdá sa, že jeho správanie je nevyspytateľné. Začína sa hra na mačku a myš. Kto z koho? On sa ju snaží presvedčiť, že ak by dostal príležitosť, dosiahol by, aby sa do neho zaľúbila. A ona sa usiluje presvedčiť samu seba, že jej je ľahostajný. A ako by toho nebolo dosť, ešte je tu tá jej fantázia!

Kniha Dovoľ mi všetko je vyrozprávaná v prvej osobe z pohľadu Alexandry. Všetko, čo sa deje, vnímame prostredníctvom jej pocitov. Autorka má vycibrený zmysel pre humor, čo dokazujú moje časté úsmevy počas čítania. Občas som hlavnej hrdinke nerozumela, ale napriek jej talentu dramatizovať som si ju obľúbila. Veď sme predsa ženy a všetky rady preháňame. Každá kapitola začína citátom niektorej z Austenovej kníh. Na svoju dobu príliš pokroková a ironická Jane bola vždy mojou obľúbenkyňou. Ale vďaka tejto knihe som si ju zamilovala ešte o čosi viac.

Druhú dejovú líniu knihy dotvára práve rozpísaná kniha hlavnej hrdinky, ktorá sa odohráva v historickom Anglicku. Rozpráva príbeh slečny Cecilie Manwellovej, ktorá má povesť starej dievky. Jej nadmieru starostlivá matka nevynechá príležitosť, aby sa ju nepokúšala dohodiť nejakému dobre situovanému mužovi. Zvyčajne jej tieto pokusy nevychádzajú, ba čo viac, končia len Ceciliiným hnevom a ešte väčšou zaťatosťou. Iba jeden jediný raz sa trafí dcére do vkusu. Len či Cecilia odhodí pýchu a oddá sa Rupertovi.

Kniha v sebe nesie niekoľko prvkov. Zo začiatku pôsobí ako komédia, vzápätí sa mení na historickú romancu, a keď si už čitateľ myslí, že presne dokáže predvídať dej, autorka ho opäť pohltí. V druhej polovici sa pred nami odohráva priam mysteriózny príbeh lásky, ktorá, ak bude chcieť, porazí aj čas. Stačí sa len vzdať toho, na čom si Alexandra najviac zakladá.

Aj napriek silnému romantickému nádychu, kniha nepôsobí sladko. Práve naopak. Ponúka nečakané rozuzlenie a vieru v skutočnú lásku. Takú, ktorej sa oplatí dovoliť všetko.

 

Recenzovala: Michaela Mihoková

Autor: Deni

Milovníčka kníh a všetkého, čo súvisí s knižným svetom. Najčastejšie ma nájdete v kníhkupectve, ktoré je mojím druhým domovom.

2 thoughts on “RECENZIA: Mirka Novysedláková – Dovoľ mi všetko

    1. Knižka ešte nevyšla v tlačenej podobe, tak možno ste si ju pomýlila s nejakou inou. Zatiaľ je k dispozícii len v elektronickej podobe na http://www.elist.sk, ale o pár dní by už mala byť aj na pultoch kníhkupectiev 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *