S tvárou do neba. Nový román Adriany Macháčovej o ženách, ktoré sa stretnú za zvláštnych okolností

„Nesúď, aby si nebol súdený je pre mňa veľmi silná myšlienka. Rovnako ako nerob druhým, čo nechceš, aby oni robili tebe. Áno, žijeme dobu, kde sa už najmä po nástupe umelej inteligencie nedá veriť takmer nikomu a ničomu. Ale možno by bol svet predsa len lepším miestom pre život, keby sme sa niektorých prikázaní držali,“ tvrdí obľúbená autorka Adriana Macháčová na margo svojej knihy S tvárou do neba.

O knihe

Na spletitých príbehoch piatich žien pripomína čitateľom tieto známe pravdy: “nesúď a nebudeš súdený“ a “všetko môže byť inak“. Tieto hrdinky uviazli vo zvláštnom prostredí pod čiernou zemou s pocitmi hnevu, smútku, bolesti a pomsty. Pri čakaní na večné svetlo sa pokúšajú pravdivo rozpovedať svoje osudy.

Kristínu hlboko zasiahol rozchod s milovaným mužom.
Aneta ťažko prežívala rozhodujúce roky dospievania.
Dana sa nevie zmieriť s následkami búrlivej ľúbostnej aféry.
Marta túži zabudnúť na svoju osamelosť.
A Júlia vlastne nikdy nežila vlastný život.

Osudy týchto dievčat a žien môžu navonok pôsobiť pochmúrne, ale známa pravda zafungovala: všetko je inak.

Nápad na tento nezvyčajný román prišiel vo chvíli, keď Adriana nasadla do lietadla. „Viem, je to smiešne, ale mám pocit, akoby som sa vzdala svojho osudu. V rukách ho má pilot. Neraz mi napadlo, či som sa so svojimi blízkymi rozlúčila, či som upratala, nakúpila, zhasla svetlo, ak šťastlivo nedoletím do cieľa. Práve hodiny strávené v lietadle ma inšpirovali k napísaniu románu,“ približuje autorka.

Zdroj: Ikar

S tvárou do neba je nezvyčajný ženský román, ktorý rozhodne bude baviť – je svižný, moderný, svieži. Adriana píše väčšinou o ženách a ich životoch, nesnaží sa byť autorkou len pre isté publikum. Čím viac ľudí jej príbehy osloví, tým je spokojnejšia, tvrdí a dodáva: „Myslím si, že každý človek má v živote niečo, čo neurobil práve najlepšie. Ak sa to ešte dá zmeniť, mohol by ho S tvárou do neba motivovať na nápravu chýb.“

Treba uznať, že v príbehu sú neraz veľmi vtipné, zábavné dialógy, ktorých písanie si Adriana aj tentoraz užívala. „Humor je však pri písaní zakaždým najťažší. Podarí sa len vtedy, keď sa nesnažíte byť vtipný. Raz som natrafila na vetu, neber život príliš vážne, aj tak sa z neho živý nedostaneš. Nuž, ak už boli moje postavy po smrti, nebol priestor na nejaké ponuré myšlienky,“ usmieva sa autorka.

Publicista Robert Dyda spolupracoval v minulosti s Adrianou Macháčovou na troch románoch a vždy sa teší na každú jej novú knihu. Aj tentoraz to bol preňho veľmi intenzívny a nečakane príjemný zážitok. V románe prichádza Adriana s doslovne šokujúcou a neraz veľmi vtipnou víziou možného očistca.

Už Shakespeare vo svojom slávnom monológu hovorí, že nevieme, čo sa v tých neznámych končinách odohráva. „Prečo by sme nemohli ostať nejako pri vedomí vo svojich hroboch, kým sa nevysporiadame s nedopovedanými vzťahmi? V Nemecku vysielajú každú nedeľu tzv. Herzkino čiže televízne filmy, ktoré chytia za srdce. Adrianine výborne vypointované romány by medzi ne skvele zapadli,“ myslí si publicista Robert Dyda, ktorý dlhé roky manažuje portál Sieťovka.sk.

Milan Buno, knižný publicista

 

Viac info o tomto titule nájdete tu:

 

 

Autor: Deni

Milovníčka kníh a všetkého, čo súvisí s knižným svetom. Najčastejšie ma nájdete v kníhkupectve, ktoré je mojím druhým domovom.

1 thought on “S tvárou do neba. Nový román Adriany Macháčovej o ženách, ktoré sa stretnú za zvláštnych okolností

  1. No pre mna nic moc,som sklamana,vsetky knihy od autorky mam precitane ,boli super,ale tuto som po 40 stranach odlozila,nie je to moja salka
    kavy,prilis morbidne a to nemusim🤔

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *