Kniha Vyháňač diabla patrí dodnes k najlepším hororom v histórii, ktorý sa dočkal mnohých adaptácií – filmových, rozhlasových, divadelných a dokonca aj komiksových.
Toto povinné čítanie pre všetkých fanúšikov hororu vzniklo ešte v roku 1973, o dva roky neskôr vznikla filmová adaptácia a dodnes vychádza v nových vydaniach.
O knihe
Herečka a rozvedená matka Chris MacNeilová sa s jedenásťročnou dcérou Regan presťahuje za prácou do washingtonskej štvrte Georgetown. Dievčatko však čoskoro začnú trápiť zdravotné problémy. Nezvyčajné kŕče a znepokojujúce epizódy spojené s amnéziou postupne prejdú do prudkých záchvatov sprevádzaných vulgárnymi nadávkami a nepochopiteľnou fyzickou premenou.
Lekárska veda Regan nedokáže pomôcť, a tak sa čoraz zúfalejšia Chris obráti na kňaza a psychiatra Damiena Karrasa, ktorý v osobnom živote aj v otázkach viery prežíva náročné obdobie. V Reganiných desivých prejavoch a pokrivenom výraze však rozpozná čosi, čo vychádza z prastarých hĺbok zla. Na Damienovo odporúčanie cirkev povolá otca Merrina, ktorý má skúsenosti s vyháňaním démonov.
Vypočujte si úryvok.
Číta Dado Nagy:
Vyháňač diabla je naozaj desivý horor, ktorý je dokonca inšpirovaný skutočnosťou. Keď autor William Peter Blatty študoval na univerzite, počul o prípade údajného démonického posadnutia a exorcizmu. Už vtedy chcel o tom napísať knihu.
No hlavným dôvodom bol okamih, keď videl filmovú verziu hororu Rosemary má dieťa s Miou Farrow, Nakrútil ho slávny Roman Polanski.
Blattymu sa páčilo, ako dokázal Polanski udržať divákov v neistote, či obavy hlavnej postavy o jej nenarodené dieťa boli skutočné alebo nie. Ale záver vraj nebol dobrý a veril, že on dokáže napísať lepší horor. Dostal od vydavateľa zálohu 25-tisíc dolárov, čo je dnešných takmer štvrť milióna dolárov a písal 16 hodín denne, aby knihu do roka aj dopísal.
Milan Buno, knižný publicista
Kniha vychádza v preklade Martiny Fedorovej.
Viac info o tomto titule nájdete tu: