Ako sa lepšie a viac sústrediť, aby ste dosiahli úspechy? Odpoveď ponúka kniha Ukradnutá pozornosť

Možno aj vy máte problém sústrediť sa na konkrétnu úlohu. Myšlienky a pozornosť vám poletujú, zabiehajú, neviete dokončiť projekt či úlohu. Pravdou je, že žijeme v systéme, ktorý každý deň polieva našu pozornosť kyselinou, zaťažuje nás, rozptyľuje, a potom nám povie, aby sme sa obviňovali a zaoberali sa svojimi návykmi.

„Uvedomil som si, že vo všetkých knihách o pozornosti, ktoré som si prečítal, chýbali informácie o tom, ako zlepšiť vlastné sústredenie. Táto diera bola obrovská,“ tvrdí uznávaný medzinárodný autor Johann Hari a tak začal skúmať, robiť rozhovory, cestoval po svete.
Výsledkom je kniha Ukradnutá pozornosť.

O knihe

Tak ako mnohí z nás, aj Johann Hari zistil, že neustále presúvanie pozornosti z mobilu na televízor či iné zariadenie a z jednej internetovej stránky na druhú je ubíjajúci a deprimujúci spôsob života. Vyskúšal najrôznejšie svojpomocné riešenia – dokonca sa na tri mesiace vzdal svojho telefónu –, ale zdalo sa, že nič nefunguje.
Hari sa teda vydal na cestu okolo sveta, aby urobil rozhovory s poprednými odborníkmi na ľudskú pozornosť, a zistil, že všetko, čo si myslíme, že o tejto kríze pozornosti vieme, je nesprávne.

Hari zistil, že existuje 12 hlbokých príčin tejto krízy pozornosti, od pozvoľného úpadku predstavivosti až po rastúce znečistenie prostredia, ktoré nás pripravili o časť pozornosti. „Dospel som k presvedčeniu, že tento problém môžeme z dlhodobého hľadiska vyriešiť len vtedy, ak týmto silám porozumieme a následne im spoločne zabránime ďalej nás ovplyvňovať,“ dodáva.

V knihe Ukradnutá pozornosť predstavuje disidentov zo Silicon Valley, ktorí sa naučili heknúť ľudskú pozornosť, a veterinárov, ktorí diagnostikujú psom ADHD. Skúma favelu v Rio de Janeiro, kde všetci stratili pozornosť mimoriadne surrealistickým spôsobom, a kanceláriu na Novom Zélande, ktorá objavila pozoruhodnú techniku na obnovenie produktivity pracovníkov.

Čo je však kľúčové, Hari sa dozvedel, ako môžeme získať svoju pozornosť späť – ako jednotlivci, aj ako spoločnosť –, ak sme odhodlaní o ňu bojovať.

Keď v Moskve robil rozhovor s terajším najdôležitejším filozofom pozornosti na svete, Dr. Jamesom Williamsom, ktorý sa na Oxfordskej univerzite zaoberá filozofiou a etikou v technike, tak mu povedal: „Ak chceme robiť to, na čom nám skutočne záleží, v akejkoľvek oblasti, v akomkoľvek kontexte života, musíme byť schopní venovať pozornosť správnym veciam. Ak to nedokážeme, tak je potom ťažké čokoľvek spraviť.“

A presne tým smerom sa vás snaží navigovať táto kniha. Aby ste sa vedeli sústrediť a dosahovať lepšie výsledky.

Milan Buno, knižný publicista

 

Viac info o tomto titule nájdete tu:

 

 

Autor: Deni

Milovníčka kníh a všetkého, čo súvisí s knižným svetom. Najčastejšie ma nájdete v kníhkupectve, ktoré je mojím druhým domovom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *