RECENZIA: Juraj Thal – Dom na kopci

VYDAVATEĽSTVO: Artis Omnis
SÉRIA: Leo Legen (2. diel)
ROK VYDANIA: 2019
ŽÁNER: Detektívka / Triler
POČET STRÁN: 360
VÄZBA: pevná s prebalom

 

„Nemala kam ujsť, veď aj tak nič nevidela. Nemala potuchy, kadiaľ a kam sa rozbehnúť. A bála sa, tak veľmi sa bála.“ (str. 66)

 

O knihe: 

Charizmatický, no rázny vyšetrovateľ Leo Legen, sa vracia na scénu a na stole má ďalší prípad. Tentokrát však zvádza aj náročný vnútorný boj a je vystavený situáciám, pri ktorých musí skĺbiť prácu vyšetrovateľa s rolou milujúceho otca.

V Huntáckej doline sa nájde telo mladého dievčaťa, pri ktorom je už na prvý pohľad jasné, že pred smrťou trpelo hladom a dehydratáciou. Zistí sa, že zmiznutiu predchádzalo jej umiestnenie v ústave na prevýchovu mládeže. Záhadný dom na kopci ukrýva nejedno tajomstvo, ktoré môže byť v danom prípade kľúčové. Podozrenie padá časom takmer na každého.

Všetci však mlčia a dávajú si dobrý pozor na to, čo povedia. Zároveň však Leovi zmizne bez stopy dcéra. Indície, od ktorých sa môže pri vyšetrovaní odraziť, sú však veľmi skromné. Chýba akýkoľvek motív. Môže súvisieť zmiznutie jeho dcéry s mŕtvym dievčaťom?

 

„Práve si išiel obzrieť izbu obete, je možné, že by našiel nejaký dôkaz, dôležitú stopu. Ale stratila sa mu vlastná dcéra. Ako má toto, do pekla, teraz vyriešiť? Nemôže len tak odísť, hoci z neoficiálnej obhliadky miesta pobytu mŕtvej, je to jeho práca, azda poslanie, ako sa zvykne všeobecne vravieť. Lenže krv nie je voda, dcéra je prvoradejšia ako cudzie dievča a poslanie. Zavraždené cudzie dievča.“ (str. 99)

 

Môj názor: 

Po tom, ako sa ešte v roku 2017 dostala ku mne kniha Nenávisť (recenziu nájdete TU), ktorá ma veľmi milo prekvapila, som už netrpezlivo čakala na to, kedy sa na pulty kníhkupectiev dostane ďalší prípad s vyšetrovateľom Leom Legenom. Tento v mojich očiach od prvých stránok zosobňoval sympatického hlavného hrdinu, ktorý síce v niektorých prípadoch vystupuje trochu „neohrabane“, ale práve to ho veľakrát privedie na správnu stopu.

Priznám sa, že po knihe Dom na kopci by som siahla aj vtedy, keby som nemala ani tušenia o čom je. Autorovi som plne dôverovala a musím povedať, že ani tentokrát nesklamal. V tomto prípade však vložil do príbehu aj osobnejší motív, keďže vyšetrovateľovi Leovi zároveň zmizne aj dcéra. A tak po celý čas sme svedkami boja, ktorý musí zvádzať.

Na pozadí teda sledujeme 2 dejové línie. Je to ako misky váh – na jednej strane je jeho dcéra, ktorú nadovšetko miluje a nepodarilo sa mu ju ochrániť, na strane druhej je nález mŕtveho dievčaťa a zvláštny ústav, t.j. dom na kopci. Práve tajomno, ktoré sa autorovi podarilo vytvoriť okolo tejto inštitúcie, vás bude hnať v čítaní vpred. Prostredie je totiž skutočne mrazivé, a k vyvolaniu tohto pocitu nie je ani potrebných veľa „nechutných“ scén.

 

„Vyhrnul si ľavý rukáv na bunde. Pohľad na hodinky ho upozornil, že je najvyšší čas prezrieť aj iné priestory tohto pozoruhodného domu. Niečo mu navrávalo, že tajomstiev ukrýva oveľa viac, ako si dovtedy predstavoval.“ (str. 204)

 

Zápletka nie je zbytočne prekombinovaná, a hoci je príbeh fiktívny, ide z neho reálnosť. Je to určite aj vďaka tomu, že z autorovho štýlu cítiť, že veľmi dobre vie, o čom píše, potrebné veci a postupy má dostatočne naštudované, resp. v niektorých prípadoch s najväčšou pravdepodobnosťou vychádza aj z vlastných poznatkov a skúseností. Zároveň však ostal verný svojmu svojskému jazyku a často používa hovorové frázy.

 

 

Autor opäť zasadil príbeh do slovenského prostredia, konkrétne do Nitry a jej okolia. Napriek tomu, že ja si na miesto, kde sa príbeh odohráva, až tak nepotrpím, z môjho pohľadu môže knihe voľba slovenských miest len prospieť. A to hlavne v krimi žánri, keďže veľa takýchto diel na pultoch kníhkupectiev v súčasnosti nenájdeme.

Kniha Dom na kopci je bezpochyby dobre a kvalitne vystavaný kriminálny príbeh. Po celý čas budete čakať na konečné rozuzlenie, predovšetkým riešiť otázku motívu zmiznutia Leovej dcéry. Keďže som však čítala autorovu predchádzajúcu knihu, tu mi pri niektorých častiach prekážalo väčšie množstvo opisov, ktoré občas trochu uškodili dynamike a udržiavaniu napätia.

Koniec bol však neskutočné akčný, dokonca budete mať pocit, akoby sa vám niektoré scény odohrávali priamo pred očami pri pozeraní nejakého kriminálneho seriálu. Napriek tomu, že záver mi neprišiel až natoľko šokujúci, autorov pútavý štýl písania vás núti knihu neodložiť a dočítať ju až do úplného konca. A ja sa už teraz teším na ďalší zaujímavý prípad s Leom, ktorý nám autor prinesie.

 

Krátky úryvok z knihy si môžete prečítať napríklad TU.

 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu
Autorovu tvorbu môžete sledovať na Facebooku alebo 
Instagrame.

 

Viac info o tomto titule nájdete tu:
alebo

 

Autor: Deni

Milovníčka kníh a všetkého, čo súvisí s knižným svetom. Najčastejšie ma nájdete v kníhkupectve, ktoré je mojím druhým domovom.

2 thoughts on “RECENZIA: Juraj Thal – Dom na kopci

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *