RECENZIA: Taylor Jenkins Reid – Sedem manželov Evelyn Hugovej

VYDAVATEĽSTVO: Slovenský spisovateľ
ORIGINÁLNY NÁZOV: The Seven Husbands of Evelyn Hugo
PREKLAD: Zdenka Buntová
ROK VYDANIA: 2019
ŽÁNER: Román
POČET STRÁN: 400
VÄZBA: pevná s prebalom

 

„Trvalo roky, kým som prišla na to, že oslnivejší život nedáva záruku, že bude jednoduchší. No v štrnástich by ste mi to vraveli márne.“ (str. 51)

 

O knihe:

Evelyn Hugo, starnúca filmová legenda, sa onedlho dožíva 80 rokov. Práve na sklonku svojho života sa rozhodne ponúknuť verejnosti svoje autobiografické dielo, za ktoré by sa pobilo nejedno vydavateľstvo. Jej tajomný a excentrický život bol stredobodom záujmu médií po celé roky.

Keď si Evelyn zvolí za autorku neskúsenú reportérku Monique, všetci sú v šoku. No hlavne asi samotná Monique. Do tejto výzvy sa však rozhodne pustiť s entuziazmom a odhodlaním. Zároveň si chce dokázať, že má na viac, ako robiť priemernú reportérku, ktorá sa venuje „podradnejším“ a menej vychýreným témam.

Okrem zodpovednosti sa však musí vysporiadať aj s konkurenciou, ktorá nechápe, prečo takúto šancu dostala práve ona. Začína sa pre ňu obdobie, počas ktorého objavuje aj tie najtajnejšie zákutia života Evelyn Hugo. A o prekvapenia teda núdza rozhodne nebude.

 

„Precestovala som tritisíc míľ, aby som sa vymanila zo svojho starého života. Dokázala som byť v správny čas na správnom mieste. Zmenila som si meno. Zmenila som si vlasy. Zapracovala som na svojom chrupe a tele. Naučila som sa hrať. Spriatelila som sa so správnymi ľuďmi. Vydala som sa do slávnej rodiny. Moje meno poznala takmer celá Amerika. A predsa…“ (str. 88)

 

Môj názor:

Už dlhšiu dobu som nemala žiadne pochybnosti o popularite americkej spisovateľky Taylor Jenkins Reid, ktorej knihy som evidovala vďaka zahraničným knižným blogom, predovšetkým tým českým. Na knihu Sedem manželov Evelyn Hugovej som videla samé pozitívne ohlasy, a preto ma veľmi potešilo, keď som sa dozvedela, že vyjde aj u nás v preklade vďaka vydavateľstvu Slovenský spisovateľ, ktoré zvolilo krásnu neprehliadnuteľnú obálku.

Rozhodnutie po tejto knihe siahnuť bolo od začiatku jednoznačné a očakávania naozaj veľké. Je pravda, že keď som sa do čítania knihy púšťala, očakávala som trošku niečo iné. Anotácia vo mne vyvolávala dojem, že pôjde prevažne o autobiografické dielo plné rôznych striktných a formálnych informácií zo života „vymyslenej“ hollywoodskej hviezdy. Aj z toho dôvodu som sa trošku obávala rozsahu. Už od prvých stránok som sa však presvedčila o tom, že kniha v sebe skrýva omnoho viac a popularita, ktorá sa okolo nej rozpútala, je bezpochyby namieste.

Je obdivuhodné, ako dokonale dokázala autorka vykresliť postavu Evelyn Hugo, ktorá je v skutočnosti fiktívna, avšak samotný dej sa vás bude snažiť presvedčiť o niečom inom. Po otočení poslednej stránky sa vám nebude chcieť veriť, že niekto taký v skutočnosti nikdy neexistoval. Autenticitu však možno pripísať určite hlavne tomu, že autorka sa venuje scenáristike.

 

„Občas vás realita ovalí z ničoho nič. Inokedy si trpezlivo počká, kým už nemáte dosť energie popierať ju.“ (str. 149)

 

Evelyn je nadmieru sebavedomá, miestami až nepríjemná osoba, ktorú je však potrebné vnímať aj v kontexte jej prežitého života. Ten bol plný vzostupov a pádov, často išlo o tŕnistú cestu za slávou, ktorú si, ako cieľavedomý jedinec, musela vydobyť všetkými dostupnými spôsobmi (občas aj nie príliš korektnými).

Jej snaha o usporiadanie si osobného aj profesionálneho života vyústila do siedmich manželstiev, každé z nich však nieslo v jej živote nejaké posolstvo. Evelyn je zároveň dôkazom toho, že popularita prináša so sebou aj mnoho úskalí, s ktorými je potrebné bojovať. A tak musela veľakrát priniesť obetu, aby ochránila to, čo najviac milovala.

 

 

Na druhej strane, v postave reportérky Monique sa stretávame so sympatickou a odvážnou ženou, ktorá dokáže aj nie príliš lichotivej situácii dodať kúsok úsmevu. A tak spojenie týchto dvoch hlavných postáv je naozaj zaujímavým čítaním.

Kniha Sedem manželov Evelyn Hugovej je za mňa tou, ktorá stojí aj za opakované prečítanie. Čitateľ tu nájde nielen veľa pekných, ale aj trpkých myšlienok medzi riadkami. Život v pozlátku nemusí byť taký ideálny, ako by sa niekomu mohlo zdať. A táto kniha túto skutočnosť dokonale potvrdzuje. Odporúčam ju naozaj každému.

 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu

 

Viac info o tomto titule nájdete tu:
alebo

 

Autor: Deni

Milovníčka kníh a všetkého, čo súvisí s knižným svetom. Najčastejšie ma nájdete v kníhkupectve, ktoré je mojím druhým domovom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *