Čo nás ovplyvňuje pri výbere knihy

Určite si už väčšina z vás všimla, že v dnešnej dobe je moderné viesť si tzv. wishlist. Ten nám ako správnym knihomoľom slúži na vytváranie zoznamu kníh, ktoré nás určitým spôsobom zaujali a radi by sme si ich v budúcnosti prečítali. Čo však ovplyvňuje rozhodnutie či konkrétnu knihu zaradiť do nášho zoznamu knižných prianí?

Určitá časť z vás si možno povie, že sa nad touto otázkou nepotrebuje zamýšľať, pretože pravý knihomoľ si predsa prečíta takpovediac všetko. Je tomu ale skutočne tak?

Pozná to určite každý milovník kníh. Po nenápadnom nakúkaní do výkladu kníhkupectva nakoniec neodoláme a vojdeme doň (tzv. „bum“ a zrazu sme vo vnútri :)). Následne vyštartujeme na všetky svetové strany, akoby nám malo niečo podstatné v danom momente ujsť. Čo nás ale najviac zaujme na vyložených knihách? Pútavá obálka, anotácia alebo všeobecné nadšenie, ktoré v našej duši zavládne, keď sa dozvieme, že náš obľúbený autor napísal novú knihu?

Prvý dojem pri výbere knihy je určite veľmi dôležitý. Možno sa nájde niekto, kto so mnou nebude súhlasiť, ale v mojom prípade veľakrát rozhoduje pútavá obálka. Tá je tým prvotným impulzom k tomu, aby som si knihu chytila do ruky a prečítala si jej anotáciu. Možno nie je správne, ak budem tvrdiť, že obálka predáva knihu, ale niet pochýb o tom, že človek je tvor, ktorého oči túžia po niečom esteticky peknom a zaujímavom. Tento model výberu knihy sa uplatní vtedy, keď nabehneme do kníhkupectva takpovediac „len tak“. 

Pokiaľ ide o výber autora, i v mojom prípade sa nájdu takí, ktorých zaraďujem medzi svojich obľúbených a vždy si od nich rada prečítam nejakú novinku. Nie som však zaškatuľkovaný typ čitateľa a snažím sa dávať šancu aj novým, pre mňa neznámym autorom. Práve títo ma už veľakrát príjemne prekvapili. Priznám sa, že môj vkus sa, s ohľadom na knihy aj autorov, v posledných rokoch dosť pomenil. V minulosti som mala akési predsudky voči knihám slovenských autorov a preferovala som skôr zahraničných. Teraz, keď sa tak spätne na to pozriem, neviem ani sama, prečo tomu tak bolo. Postupom času som dala šancu aj našim autorom a myslím si, že absolútne bez problémov môžu konkurovať tým zahraničným. Takže nebojte sa dať aspoň šancu aj pre vás neznámym autorom, možno si ich nakoniec obľúbite 🙂

Veľmi aktuálnym faktorom, ktorý nás môže pri výbere a samotnej kúpe knihy ovplyvňovať, je jej cena. Nedá sa poprieť, že v poslednom období ceny kníh dosť narástli a určite sa nájdu aj ľudia, ktorí si viackrát rozmyslia, či za knihu toľko zaplatia alebo nie. Všímam si to dosť intenzívne aj vo svojom okolí. Spomínam si, že keď som bola menšia, človek sa možno nad tým toľko nezamýšľal. Boli síce iné pomery a pod., ale niekedy mi príde cena za určitý román alebo detektívku naozaj prehnaná. Povedzme si úprimne, koľko je takých kníh, ku ktorým sa opakovane za nejakých čas po prečítaní znova vrátime? Ja osobne ich veru toľko nemám. Samozrejme, nie je to výhovorka pre to, aby sme čítali menej. Stále sú nám k dispozícii knižnice, ktoré napríklad aj ja veľmi rada a pravidelne navštevujem. Výber kníh je naozaj bohatý 🙂

V neposlednom rade, v dnešnom modernom svete plnom elektroniky sa určite stáva, že pri výbere knihy zaváži aj názor čitateľov publikovaný na internete. Ja osobne s takýmto, či už pozitívnym alebo negatívnym, ovplyvňovaním nemám problém a neraz si čitateľské recenzie rada prečítam. Som však známa tým, že pokiaľ je aj kniha hodnotená vo všeobecnosti ako nudná a nekvalitná, ja si po jej prečítaný často myslím pravý opak 🙂 V knižnej sfére je však pre mňa zaujímavá práve táto variabilita – každý môže mať rozdielny knižný vkus a je dôležité, aby sme ho rešpektovali.

Takže, nech už ide o výber akéhokoľvek knižného žánru – román, detektívku, triler, motivačnú literatúru, a pre kohokoľvek – pre seba alebo pre niekoho iného, najdôležitejšie je, aby písmenká čitateľa oslovili a zanechali v ňom ten správny knihomoľský pocit. Veď to sami zaručene poznáte.

A čo zvykne vás ovplyvniť pri výbere knihy? 🙂

 

Autor: Deni

Milovníčka kníh a všetkého, čo súvisí s knižným svetom. Najčastejšie ma nájdete v kníhkupectve, ktoré je mojím druhým domovom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *