Haiku v obrazoch: Klasické japonské básnické miniatúry v jedinečnej knihe

Haiku sú klasické japonské sedemnásťslabičné básnické miniatúry. Japonských čitateľov uchvacujú už od 17. storočia, no postupne si získali obľubu po celom svete.
A nájdu si veľa záujemcov aj na Slovensku. Dôkazom je aj nová jedinečná kniha Haiku v obrazoch, ktorú uviedli do života v Bratislave.

 

Pozrite si VIDEOreportáž z krstu tejto knihy:

 

Počiatok haiku ako japonského trojveršového lyrického útvaru sa zakladá na štandardnej slabičnej pravidelnosti 5 – 7 – 5 slabík (resp. mór).
Zjednodušene ide o krátku básničku bez názvu s obmedzeným počtom slov. Neobsahuje metafory, úvahy, zamyslenia, ani hodnotenia. Haiku by sa nemalo rýmovať a je to vlastne poetický ekvivalent malého obrázku alebo fotky.

 

Nik nejde
po tejto ceste len ja
tento jesenný večer

Bašó

 

Každá báseň je okrem slovenského textu aj v japončine a dopĺňajú ju japonský fonetický preklad a ilustrácia zdôrazňujúca alebo odrážajúca tému básne.

O preklad do slovenčiny sa zaslúžila dvojica autorov: básnik, literárny vedec a prekladateľ Ján Zambor, ktorý do knihy napísal aj erudovaný odborný úvod, a japonológ a prekladateľ František Paulovič.

Haiku v obrazoch vychádza v limitovanej edícii 500 očíslovaných výtlačkov. Súčasťou je ručne číslovaná kniha. Čierny poťahový materiál Arlin s elegantnou zrnitou štruktúrou, na prednej doske názov titulu razený zlatou fóliou a k tomu originálna grafika od Japonky žijúcej na Slovensku Nany Furija. Môžete si vybrať haiku Vlk alebo haiku Líška.

Zdroj: Ikar

Okrem mimoriadneho obsahu je tento výtlačok zaujímavý aj svojou formou. Bol vyrobený tradičnou čínskou technikou viazania kníh, ktorú vyvinuli za vlády dynastie Ming (1368 – 1644) a používala sa až do prevzatia západných technológií väzby na začiatku 20. storočia. V tradičnej čínskej väzbe sú jednotlivé listy papiera potlačené iba z jednej strany a každý list je preložený napoly, pričom potlač je na vonkajšej strane. Knižný blok sa vkladá medzi dve dosky a zošíva sa cez otvory vyrazené na okrajoch zložených listov.

 

Haiku v obrazoch si môžete objednať iba na LuxusnaKniznica.sk.

 

Milan Buno, knižný publicista

 

Autor: Deni

Milovníčka kníh a všetkého, čo súvisí s knižným svetom. Najčastejšie ma nájdete v kníhkupectve, ktoré je mojím druhým domovom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *