Pár jednoduchých tipov, ako viac čítať

Asi mi dáte za pravdu, že dnešná doba je skutočne hektická. Pociťuje to väčšina (nielen) knihomoľov. Keď som ešte študovala, hovorievala som si, ako mi bude dobre, keď budem chodiť do práce, lebo určite budem mať aj viac času na čítanie. A hlavne, konečne žiadne skriptá! Ako veľmi som sa mýlila…

Pre napísanie tohto článku som sa rozhodla z dôvodu, že sa mi už z viacerých strán dostalo do uší, že niekto jednoducho nemá na čítanie čas. Myslím si, že aj medzi najviac zaneprázdnenými ľuďmi sa nájdu zanietení čitatelia. Ako to však robia, že si dokážu vtesnať medzi svoje denné aktivity, ktoré im zapĺňajú ich diár, aj čítanie knižiek? 

Chcem zdôrazniť, že tento článok nemá za cieľ podnecovať k súťaženiu v tom, kto koľko kníh za aké obdobie prečíta. Nie je dôležité číslo, ale to, že vás čítanie ako aktivita baví a napĺňa. To je to pravé knihomoľstvo.

 

Takže na základe odporúčaní, ktoré som už všelikde zachytila, ale aj z vlastnej skúsenosti vám prinášam pár zaujímavých tipov, ako si nájsť čas, resp. viac času na čítanie.

 

1. Ak ste pravidelným návštevníkom knižnice…

…skúste si z nej požičať viac kníh, ako si myslíte, že dokážete prečítať. Niektorí tvrdia, že pokiaľ sa vám doma fyzicky nahromadia knihy, o ktorých viete, že ich musíte do určitého času vrátiť, povzbudí vás to k tomu, aby ste prečítali viac, ako ste mali pôvodne v pláne.

Zdroj: pexels.com

 

2. Viac rozčítaných kníh súčasne

Táto vec býva dosť často diskutovaná. Každý čitateľ je samozrejme iný. Niekto sa dokáže poriadne sústrediť len na jednu knihu, ostatní nemajú problém rozčítať aj viac kníh naraz. Myslím si, že to záleží aj od žánru. Niektoré knihy sa lepšie čítajú večer / v noci, niektoré si zase lepšie vychutnáte za slnečného dňa alebo počas dochádzania do školy, príp. zamestnania. Ja som v minulosti mávala rozčítaných niekedy aj 3-5 kníh, ale odkedy sa venujem blogovaniu obmedzila som sa len na jednu knihu, maximálne dve. Len tak sa dokážem naplno sústrediť na dej, aby som následne mohla napísať tomu zodpovedajúcu recenziu.

Zdroj: pexels.com

 

3. Tréning rýchlosti čítania

Platí, že pokiaľ chcete prečítať viac v kratšom časovom úseku, mali by ste sa naučiť rýchlejšie čítať. Techník, ktorým sa môžete priučiť je na internete naozaj neúrekom. Tak napríklad jedna rada z mnohých: ak ste pri čítaní zvyknutí nasledovať každý riadok ceruzkou, pravítkom, prstom alebo iným predmetom, pričom hýbete celou hlavou alebo telom, výrazne spomaľujete jeho rýchlosť. Odporúča sa po texte pohybovať výhradne očami. Ak budete trpezliví, vaša snaha určite prinesie očakávaný výsledok.

Zdroj: pexels.com

 

4. Čítanie cez elektronické zariadenia

Žijeme vo svete moderných digitálnych technológií, ktoré sa neustále vyvíjajú. Asi len málokto si dokáže predstaviť svoj život bez mobilu, príp. tabletu. Keby som mala hovoriť za seba, ja si radšej povodím knihu so sebou aj na kraj sveta, ale čítanie z mobilu alebo tabletu nie sú moje oči schopné zvládať. Nehovoriac o tom, že to pre mňa vôbec nemá to pravé knihomoľské čaro. Jediné, čo som bola ochotná akceptovať je čítačka e-kníh, na prvom mieste je však u mňa stále klasická voňavá knižka.

Zdroj: pexels.com

 

5. Čítanie pred spaním

Milujem čítanie pred spaním! Je skvelé ponoriť sa do rozčítaného príbehu, keď je všade naokolo už len ticho a kľud. Uplynulý deň zanecháte za sebou, s ním aj problémy a starosti, ktoré vás prenasledujú a prenesiete sa prostredníctvom písmeniek do imaginárneho sveta. Samozrejme, niekomu vyhovuje prečítať si aspoň pár stránok pri raňajkách a dobrej káve, inému zase po dobrom obede, kým mu aspoň trošku vytrávi. Nech už je vaša rutina akákoľvek, dôležité je, že si dokážete aj popri všetkých povinnostiach nájsť nejakú škáričku a vyplniť ju nejakým zaujímavým príbehom.

Zdroj: pexels.com

 

6. Čitateľský denník

Veďte si svoj čitateľský denník. Či už sa rozhodnete pre klasiku – pero a papier alebo online databázy – webstránky, oboje má svoje čaro. Ja osobne už nejaký ten čas pôsobím na databazeknih.cz (nájdete ma pod profilom: dencuska), kde získate presný prehľad knižiek, ktoré ste za to-ktoré obdobie prečítali. Rovnako si môžete viesť virtuálnu knižnicu, a tak nemáte šancu zabudnúť, či niektorú knižku vlastníte alebo nie. Musím sa však priznať, že v poslednej dobe si moje srdce získalo Goodreads. Hoci som registrovaná už dlhšie, nevedela som sa tam spočiatku zorientovať. Nedávno ma však osvietilo a rozhodla som sa, že dám tomu ešte raz šancu. A rozhodne neľutujem! To, že si na svojom profile môžete, okrem iného, zaznamenávať aj progres v čítaní konkrétnej knihy, je skutočne motivujúce. Po prečítaní knižky sa vám pekne zobrazí presný počet dní, ktoré ste nad knižkou strávili. A samozrejme, nechýba ani možnosť poznačiť si knižky, ktoré by ste si chceli v budúcnosti prečítať. Odporúčam!

Zdroj: pixabay.com

 

7. Obmedzte čítanie náhodných článkov

Tým myslím predovšetkým tých článkov, na ktoré natrafíte napríklad pri každodennom skrolovaní sociálnych sietí. Sama sa veľakrát prichytím pri tom, že som sa nad nimi pozabudla a potom nadávam, že na knihu mi neostal čas. Bohužiaľ je to tak… Pokiaľ si chceme nájsť viac času na čítanie knižiek, musíme aspoň čiastočne upustiť z iných aktivít, ktoré nás (často aj zbytočne) oberajú o čas.

Zdroj: pixabay.com

 

8. Knižná výzva

Po minuloročnom obrovskom úspechu, prebieha aj tento rok práve na stránke databazeknih.cz knižná výzva, do ktorej sa môžete zapojiť. Ak túžite obohatiť svoju knižnicu o nové, často aj úplne neznáme tituly a nemáte úplne vyhranený čitateľský vkus, bude to pre vás určite zábava. Zároveň, na Goodreads si môžete stanoviť počet kníh, ktoré by ste chceli v danom roku prečítať. Možno budete sami prekvapení, že zadať si konkrétnu výzvu vás môže motivovať k dosiahnutiu cieľa. A potom už len čítať a čítať…

Zdroj: pixabay.com

 

Napadá vás ešte nejaký zaujímavý tip? Podeľte sa s nami v komentároch 🙂

Autor: Deni

Milovníčka kníh a všetkého, čo súvisí s knižným svetom. Najčastejšie ma nájdete v kníhkupectve, ktoré je mojím druhým domovom.

11 thoughts on “Pár jednoduchých tipov, ako viac čítať

 1. Pozdravujem! Ja som pred par mesiacmi zachytil kdesi info, že nie je zdravé a správne čítať večer, pred spaním. A rovnako sa nemá čítať poležiačky. Zneistilo ma to i ovplyvnilo v čítaní. Ale dnes surfujem po nete, a na čítanie večer pred spánkom len samé pozitíva. Takže sa mi pomaly vracia pohľad do klasického názoru. Už len neviem čo stým „poležiačky“. Či áno, či nie.

  1. Zdravím Vás, ďakujem krásne za komentár 🙂 Myslím si, že väčšinou nič nemá nejaký jednotný záver a na internete už vôbec nie. Ja čítam najradšej pred spaním, nejako som si to tak zaužívala a viem, že minimálne na oči to asi neprospieva. Ale na druhej strane, lepšie sa mi zaspáva. Je to určite individuálne.

 2. Výborný článok, priznám sa, že som sa s veľa bodmi stotožnila. Keď ma kniha zaujme, hltám ju kdekoľvek a kedykoļvek, no ak ma príbeh nezaujme, praktizujem pri ňom „rýchločítanie“. Prechádzam očami rýchlo po texte, prípadne čítam iba dialógy, skráti mi to čas na 1/3 oproti bežnému čítaniu.

  1. Ďakujem, som rada, že sa článok páčil 🙂 Ja nemám veľa kníh napríklad, čo by som vôbec nedočítala, ale priznám sa, že nejaké sa nájdu. Väčšinou ale pokiaľ ma zaujme anotácia, tak aj príbeh je podľa môjho gusta.

 3. No ja mám v knižnici momentálne asi 30 knih neprečítaných. Kedže mám malé dieta, na čitanie mi ostáva čas akurát tak večer ked zaspi, no častokrát som už aj ja taká unavená, že ked začnem čítat, tak pri tom zaspávam.
  Inak knižná výzva je dobrý nápad. Mne sa za tento rok zatial podarilo prečítať asi 5 kníh a to som si dala predsavzatie, že budem čítať viac. No musim to napravit.

  1. Predsavzatie si niekedy dám aj ja, len potom je otázne, či sa mi ho podarí aj reálne splniť. Ja si najnovšie dávam challenge na goodreads, dala som si na tento rok 30 kníh, čo by bol môj osobný rekord, keby sa mi to podarilo, takže uvidíme 🙂

 4. Ja čítam pred spaním. Vtedy už nič nie je potrebné robiť a mám pocit pokoja. Okrem toho, čítanie klasickej tlačenej knihy mi neskutočne ťahá oči. Iným robí tieto problémy čítačka, ale mne sa lepšie čítajú eknihy. Avšak problém s unavenými očami využívam ako výhodu pri čítaní pred spaním. Neustále som mala problém zaspať. Niekedy trvalo aj hodiny, kým som zaspala. Teraz si otvorím knihu a čítam až pokiaľ nezačnem mať pocit, že už nevládzem držať oči otvorené. Možno to nie je celkom dobre, neviem, ale rozhodne zaspím možno aj do jednej minúty 🙂

  1. Ja to mám úplne rovnako. Už keď cítim, že nevládzem držať oči otvorené, viem, že je najvyšší čas ísť spať a zaspím za malú chvíľku. Ale milujem to aj preto, lebo je všade naokolo kľud.

 5. Ja si začnem čítať potichu (v hlave ) a po chvíli začnem zvíšovať hlas. Pomáha mi to. Vďaka tomu som sa omnoho zlepšila.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *