Kniha Ja, Mona Lisa: Slávna žena uväznená v obraze a jej vnímanie sveta v priebehu stáročí

 

„Teraz, keď sa dívam zo svojho skleného väzenia v Louvri, prešli už stáročia, čo som ju videla naposledy. Leží vo svojej hrobke a ja vo svojej sklenej rakve… Návštevníci Louvru stoja v radoch celé hodiny, potom vypliešťajú oči a vlastne ma nevidia…
Som Mona Lisa.“

 

Ja, Mona Lisa je o živote, časoch a dobrodružstvách Mony Lisy. Nie Lisy del Giocondo, umelcovej modelky, ale o samotnej maľbe, od okamihu, keď dostala podobu vďaka štetcu Leonarda da Vinciho,“ približuje knihu autorka Natasha Solomons.

V dielni Leonarda da Vinci, priam prekypujúcej umelcovými geniálnymi nápadmi a haldami objednávok, kde si podávali kľučku nahnevaní mecenáši, nespokojné múzy, priatelia aj rivali, sa zrodil obraz Mony Lisy. Počas piatich turbulentných storočí, vo víre moci, peňazí a intríg, si tento majstrovský portrét nezískal len nevídaný obdiv a slávu, no stal sa aj predmetom krádeže.

O knihe

Leonardo da Vinci začuje hlas Mony Lisy a vznikne tak láskavé puto, ktoré trvá až do smrti veľkého umelca. Mona Lisa s ním prežíva jeho úspechy aj neúspechy a vytvorí si zvláštny vzťah so skutočnou ženou na obraze, s Monou del Giocondo. Rozpovie čitateľovi svoj príbeh, odhalí pravdu o rivalite, vražde aj o zlomenom srdci. Zavedie čitateľa do očarujúceho sveta Leonardovej dielne vo Florencii, bude ho sprevádzať dianím na francúzskom dvore vo Fontainebleau a vo Versailles a odkryje mu sled turbulentných udalostí v dvadsiatom storočí. Leonardo však nie je jediný, kto počuje jej hlas, začujú ho aj iní mimoriadne nadaní géniovia.

 

Pozrite si video s autorkou Natashou Solomons:

 

Ja, Mona Lisa je nevšedne živý, strhujúci a pútavý príbeh o žene nadlho stratenej a zabudnutej vo víre histórie. „Takmer celý tento príbeh je pravdivý,“ tvrdí autorka Natasha Solomons. „Dátumy som trochu šibovala sem a tam a udalosti mierne prispôsobila fikcii, ale príbeh je založený na faktoch.“

Je pravda, že v roku 1911 Picassa zatkli v súvislosti s krádežou Mony Lisy a maliar sa priznal, že z Louvru odcudzil dve starodávne iberské hlavy.
Freud naozaj napísal svoju neslávnu esej o da Vincim, v ktorej nesprávne preložil druh vtáka (aqualone) – kaňu si zamenil za supa.
Nebyť statočného a vynachádzavého Jacqua Jaujarda, ktorý sa počas druhej svetovej vojny staral o bezpečnosť Mony Lisy, je dosť možné, že by tento obraz skončil v soľnej bani v rakúskom Altaussee spolu s mnohými ďalšími umeleckými dielami nevyčísliteľnej hodnoty, ktoré ukradli nacisti.

O autorke

Natasha Solomons je autorkou piatich medzinárodných bestsellerov vrátane Zoznamu pána Rosenbluma (IKAR, 2010), The Novel in the Viola (Román ukrytý vo viole) a The Gallery of Vanished Husbands (Galéria zmiznutých manželov).
Spolu s manželom Davidom Solomonsom, autorom kníh pre deti, sú autormi filmových scenárov. Romány tejto autorky boli preložené do sedemnástich jazykov. Voľný čas rada trávi v záhrade.

Milan Buno, knižný publicista

Kniha vychádza v preklade Adrieny Richterovej.

 

Viac info o tomto titule nájdete tu:

 

 

Autor: Deni

Milovníčka kníh a všetkého, čo súvisí s knižným svetom. Najčastejšie ma nájdete v kníhkupectve, ktoré je mojím druhým domovom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *