RECENZIA: M. J. Arlidge – Jeden musí z kola von

VYDAVATEĽSTVO: Ikar
SÉRIA: Helen Grace (1. diel)
ORIGINÁLNY NÁZOV: Eeny Meeny
PREKLAD: Matúš Kyčina
ŽÁNER: Triler / Detektívka
ROK VYDANIA: 2015
POČET STRÁN: 344
VÄZBA: pevná s prebalom

 

O knihe

Psychologický triler s názvom Jeden musí z kola von je prvotinou anglického autora M.J. Arlidge. Kniha bola zaradená do edície Svetový bestseller a ide o úvodný diel série, v ktorej sa budeme stretávať so sympatickou vyšetrovateľkou Helen Grace.

Na začiatku celého príbehu stojí svedectvo mladej Amy, ktorá sa jedného dňa, úplne fyzicky a psychicky zničená, vynorí z lesa a rozpovie svoj príbeh. Spočiatku jej však nikto nechce uveriť. S odstupom času, keď jej podobných obetí začína pribúdať, sa rozpútava náročné pátranie po sériovom vrahovi.

Vyšetrovanie je o to komplikovanejšie, že nejde o typického vraha, ktorého by bolo možné usvedčiť prostredníctvom známych stôp alebo DNA profilu. Páchateľ unáša dvojice, ktoré uväzní v neľudských podmienkach, vystaví ich hladu, smädu, chladu, strachu a beznádeje.

Následne čaká, kto z dvojice to už ďalej nevydrží. Znamená to, že im vždy poskytne jednu zbraň s jedným nábojom a pozoruje, kto sa odhodlá ukončiť život toho druhého. Veď odmena je v konečnom dôsledku celkom lákavá – získanie opätovnej slobody. Scenár sa stále opakuje. Zo začiatku je u obetí vždy prítomné skalopevné odhodlanie prežiť, míňajú svoju zostatkovú energiu na nekonečné pokusy o vyslobodenie sa a časom, keď zistia, že je to márne, nastupuje bezradnosť a nervozita.

 

„Nechcela na to myslieť, radšej si skontrolovala hodinky. Ako dlho spala? Dlho nie. Keď sa človek vzdá aj poslednej nádeje, čas sa neuveriteľne vlečie. Spočiatku sa snažili, nádejali sa, že to zvládnu, povedali si, že sa z toho dostanú. Cez deň mali pracovať na vyslobodení a v noci spať. Na druhý deň skúsili na pánty použiť pracky z opasku. Ťažko sa však pracuje, keď to nemá žiadny viditeľný efekt. Nakoniec sa pracky zlomili, postupne sa ich zmocňovala apatia a beznádej.“

 

Ilustračné foto; zdroj: Pexels
Môj názor

Kniha Jeden musí z kola von ma už na prvý pohľad zaujala svojou zaujímavou obálkou a pri prvotnom čítaní aj svojou anotáciou, a preto bolo okamžite rozhodnuté, že si ju proste musím prečítať.

Ide o knižnú prvotinu autora, v ktorej sa stretávame a zoznamujeme s hlavnou postavou Helen Grace, policajnou vyšetrovateľkou, ktorá je charakteristická svojou zatrpknutosťou a častým chladným správaním voči svojmu okoliu. O svojom živote toho veľa nenarozpráva. Navonok vystupuje ako neústupná žena, ktorá sa neobzerá do minulosti, ale snaží sa žiť len pre prítomnosť.

V dôsledku tohto svojho vystupovania nemusí byť Helen ako postava každému sympatická, ale ja som si ju postupne vcelku obľúbila. Pri skúmaní otázky, podľa akého kľúča si páchateľ vyberá svoje obete, je Helen postupne nútená prekonať svoj pomyselný múr a vyjsť na povrch s tajomstvami, ktoré ju už dlhé roky ťažia.

 

„V živote sa vyskytuje mnoho príležitostí, kedy sa človek musí rozhodnúť, či sa pred svetom otvorí, alebo uzavrie. Platí to o láske, práci, rodine, medzi priateľmi; sú okamihy, kedy treba zvážiť, či sme schopní odhaliť svoje pravé ja.“

 

O čom vo svojej podstate táto kniha je, dokonale vystihuje jej podtitul: S čím by ste sa rozlúčili? So životom, alebo so svedomím? Vykresľuje obete, ktoré sa pod vplyvom zúfalstva zmenili na vrahov. Tým len autor poukazuje na skutočnosť, že ľudská psychika je naozaj zradná a vo vypätých momentoch sa človek môže zachovať tak, ako by to za normálnych okolností nikdy neurobil. Avšak otázkou zostáva, či takéto vykúpenie je naozaj dostačujúce a obeť – vrah sa dokáže opätovne zaradiť do spoločnosti a viesť plnohodnotný život.

 

 

Myslím si, že kniha vás dostane aj pre svoju dynamickosť deja, ktorá bola podčiarknutá rozdelením príbehu do väčšieho množstva kratších kapitol. Zaiste upúta aj jednoduchým štýlom písania, ktorý sa postará o rýchlejšie pretáčanie stránok. Mne osobne bolo sympatické aj to, že hoci ide o detektívku, nenájde sa tu toľko krvavých opisov, ktoré mi v niektorých knihách prídu až zbytočne brutálne a umelo vsadené. Príjemným spestrením bolo aj vykreslenie osobnejších vzťahov medzi samotnými policajtmi.

Knihu určite odporúčam milovníkom detektívnych príbehov, resp. psychotrilerov, ktorí sú radi udržiavaní v napätí počas čítania celej knihy. Ja som v nej mala okamihy, kedy som si už aj myslela, že viem s určitosťou povedať kto je páchateľ, a potom prišiel zvrat, ktorý ma presvedčil o opaku. Môžete teda očakávať triler, ktorý sa pohrá s ľudskou psychikou a naservíruje vám nečakaný záver.

 

Viac info o tomto titule nájdete tu:
alebo

 

Autor: Deni

Milovníčka kníh a všetkého, čo súvisí s knižným svetom. Najčastejšie ma nájdete v kníhkupectve, ktoré je mojím druhým domovom.

1 thought on “RECENZIA: M. J. Arlidge – Jeden musí z kola von

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *