RECENZIA: Ali Hazelwood – Hypotéza lásky

VYDAVATEĽSTVO: Lindeni (Albatros Media)
EDÍCIA: Plný vášne a vedy
ORIGINÁLNY NÁZOV: The Love Hypothesis
PREKLAD: Ivana Cingelová
ROK VYDANIA: 2022, 2023 (dotlač)
ŽÁNER: Román
POČET STRÁN: 368
VÄZBA: pevná

 

„Keď falošný vzťah medzi vedcami narazí na nezadržateľnú silu príťažlivosti, starostlivo vypočítané teórie zachváti chaos…“

 

O knihe

Olive Smithová má dvadsaťtri rokov a navštevuje doktorandské štúdium biológie na Stanforde. Neverí na lásku na celý život, netúži po voľných víkendoch a ničnerobení. Je sama a všetku energiu sa snaží investovať do dôležitého vedeckého výskumu, ku ktorému ju doviedli udalosti z minulosti.

Jej najlepšia priateľka Anh je, naopak, zástankyňou dlhotrvajúcich romantických vzťahov. Práve preto sa Olive ocitá v nezávideniahodnej situácii. Potrebuje ju presvedčiť o tom, že skutočne randí. Napokon spanikári a pobozká prvého muža, ktorý sa jej postaví do cesty.

Tým mužom nie je nikto iný ako Adam Carlsen, ktorý má medzi študentmi povesť krutého, sebavedomého a náladového vyučujúceho. O to viac ostane Olive prekvapená, keď súhlasí s tým, že bude vystupovať ako jej falošný priateľ. Hoci prvotná myšlienka bola dobrá, Olive nedomyslela následky a zamotáva sa do toho stále viac. Ako to napokon celé dopadne?

 

Z nejakého nevysvetliteľného dôvodu ju jeho prítomnosť v miestnosti upokojovala, hoci ešte pred sekundou panikárila. Možno sa dva rôzne nepríjemné pocity neutralizovali? Znelo to ako fascinujúca téma na výskum. Hodná skúmania. Možno by mala vymeniť biológiu za psychológiu. Možno by sa mala ospravedlniť a ísť rešeršovať. Možno by mala na mieste umrieť, aby nemusela čeliť tejto kolosálnej katastrofe, ktorú spôsobila.“ (str. 40)

 

Môj názor

Ali Hazelwood je pseudonym pôvodom talianskej autorky, ktorá má na svojom konte už niekoľko úspešných románov a noviel. Jej prvotina Hypotéza lásky okamžite obletela sociálne siete a aj na slovenskom knižnom trhu bola natoľko úspešná, že sa v roku 2023 dočkala dotlače. Ja som ju mala už dlhšie na wishliste, ale nemala som v pláne siahnuť po nej v čase najväčšieho ošiaľu. Som ten typ čitateľa, ktorého prílišná reklama a burcovanie skôr odradia, a preto som čakala, kým prvotný hajp aspoň trochu opadne.

Zvedavosť však nepustila. Anotácia sľubovala čistokrvnú oddychovku, a tú som v konečnom dôsledku aj dostala. Autorka vsadila dej do zaujímavého a neokukaného akademického prostredia, v ktorom vládne faloš či pretvárka, ale aj láska a pevné priateľstvá. V záverečnej poznámke čitateľovi vysvetľuje, prečo si zvolila pre svoj príbeh práve toto prostredie, z čoho a kde čerpala inšpiráciu. Možno budete prekvapení, že má k tejto konkrétnej oblasti bližšie, než by ste pôvodne očakávali.

Tak, ako to býva u väčšiny klasických romantických komédií, autorka vytvorila dve charakterovo odlišné hlavné postavy. Doťahovačky, vtipné dialógy či nečakané trápne situácie sú teda takmer na dennom poriadku.

Na jednej strane sa zoznámite s často strelenou, občas až detinskou Olive, ktorá je však zároveň nesmierne láskavá a dobrosrdečná, pripravená urobiť pre svojich milovaných to posledné. Napríklad sa aj zamotať do falošného vzťahu, ktorý časom naberá na obrátkach. Na druhej strane stojí tichý a zadumaný Adam, ktorý si medzi študentmi príliš veľa popularity nezískal. Považujú ho za suchára, ktorý urobí všetko preto, aby druhých potrápil a pohádzal pod nohy čo najviac polienok. Olive však spoznáva aj jeho druhú, navonok skrytú tvár.

 

„Znova a znova a spôsobmi, ktoré by nikdy nečakala, sa pri ňom cítila nekritizovaná. Menej sama.“
(str. 228)

 

V románe natrafíte na viacero populárnych knižných trópovhaters to lovers (od nenávisti k láske), slowburn (pomalé a postupné prepadávanie citom) či predstieraný vzťah. Ja osobne erotické scény v knihách až tak nevyhľadávam, v tomto ohľade ma však autorka skutočne dostala a milo prekvapila. Neočakávajte ich príliš veľa, no sú napísané s citom, láskou a príjemné návaly tepla sú zaručené.

S ohľadom na skutočne veľké ovácie okolo tejto knihy sa však musím priznať, že som od nej očakávala trochu viac. Hoci sa mi jej cca. druhá polovica čítala omnoho rýchlejšie, pretože mala pre mňa lepšiu dynamiku a zaujímavejší dej, dlhšie som si hľadala cestu a sympatie k samotným postavám. Keďže som sa s nimi istú dobu nedokázala stotožniť, zo začiatku mi to kazilo zážitok z čítania.

Po knihe Hypotéza lásky vám odporúčam siahnuť vtedy, ak máte chuť ponoriť sa do jednoduchého príbehu, pri ktorom úplne vypnete. Autorka vsadila na oddychový príbeh, ktorému nechýba ľahkosť, láska, romantika, silné priateľstvá, vzájomná pomoc a podpora, či úsmevné momenty. Dej je síce predvídateľný, ale to v prípade tohto žánru možno už vopred predpokladať. A hoci nešlo o úplne najlepšiu romantickú komédiu, akú som kedy čítala, na ďalšiu autorkinu tvorbu som zvedavá a myslím, že jej ešte dám šancu.

 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem kníhkupectvu
Môžete ho sledovať na Facebooku alebo na Instagrame.

 

 

Autor: Deni

Milovníčka kníh a všetkého, čo súvisí s knižným svetom. Najčastejšie ma nájdete v kníhkupectve, ktoré je mojím druhým domovom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *