RECENZIA: Martina Dacková – Zlé rozhodnutia

VYDAVATEĽSTVO: MERIDIANO-press, s.r.o.
EDÍCIA: Moderné romány
ROK VYDANIA: 2022
ŽÁNER: Román
POČET STRÁN: 288
VÄZBA: pevná s prebalom

 

„Každý čin vyvoláva následok.
Čo spravíš ty, to si nájde teba…
A ju si to nájde.
On sa o to postará.“
(str. 178)

 

O knihe

Erika, 26-ročná kaderníčka z Malaciek, verí, že zlé rozhodnutie, ktoré urobila ešte ako stredoškoláčka je už len minulosťou. Teda, aspoň si to snaží nahovoriť, hoci jej myseľ s tým nie je vždy úplne uzrozumená. Z času na čas ju prenasledujú nočné mory, v ktorých sa jej premietajú rôzne katastrofické scenáre.

Keď spozná Adama je plná nádeje a dúfa, že nový život jej pomôže znova sa naštartovať. Bez väčšieho zaváhania odchádzajú spolu bývať do prenajatého domu, spolu s jeho synom Jakubom. Zvláštne a nepríjemné veci, ktoré sa jej však začnú diať, časom narúšajú vysnívaný pokoj.

Okrem toho, že sa Erika dozvedá o tragických udalostiach z Adamovej minulosti, niekto sa jej začne vyhrážať. Vyzerá to tak, že minulosť ju predsa len dobieha a ona musí čeliť nepríjemným situáciám a zistiť, kto môže mať záujem na tom, aby za svoje dávne rozhodnutie pykala.

 

„Schúlená pod paplónom sa začala triasť ešte viac. Jej zlé rozhodnutie bude možno stáť niekoho život. Lenže keby zavolala sanitku, hneď by prišla aj polícia a zničila by si svoj život. Tak čo mala robiť? Pomôcť druhému alebo sebe? V tú noc sa rozhodla pre seba, aj keď počas celého života na ňu nezabudne.“ (str. 10)

 

Môj názor

S tvorbou slovenskej autorky Martiny Dackovej som sa zoznámila prostredníctvom jej debutu Dom z ruží (recenziu nájdete TU), ktorý by som bola pravdepodobne prehliadla, keby mi o nej nenapísalo samotné vydavateľstvo. A to by bola obrovská škoda, nakoľko sa príbeh zaradil medzi TOP 10 najlepších kníh, ktoré som prečítala v roku 2021. Preto, keď som zaregistrovala, že autorke vychádza druhá kniha pod názvom Zlé rozhodnutia, neváhala som ani minútu.

Priznám sa, že keby som nečítala autorkino predchádzajúce dielo, aj v tomto prípade by ma kniha pravdepodobne obišla. Nezaujala ma totiž obálka, ktorá mi pripomínala skôr len ďalší z „tuctových“ románov, než to, čo príbeh skutočne reflektuje.

Čo je na druhej strane dobré, zo samotnej anotácie, ktorá je podávaná formou úryvku, sa toho nedozviete príliš veľa. Predtým, ako sa teda pustíte do čítania, si pre vás kniha zachová akési tajomno. Dôvod názvu knihy sa dozviete hneď v úvode, a od toho okamihu sa začína odvíjať príbeh, pri ktorom vám budú stránky len tak miznúť pod rukami.

 

 

Autorkin príjemný a jednoduchý štýl písania ma oslovil už pri jej prvotine, a aj v tomto prípade ma dokázala kniha vtiahnuť od prvých stránok. Postupne do deja zakomponovala napätie, hrá sa s čitateľom a mne približne od polovice už pracovala myseľ na plné obrátky. Absencia hluchých miest a gradácia deja udržiavali moju pozornosť až do úplného záveru.

 

„V dome zavládlo šero, na chodbu dopadali len pásy svetla z televízie. Srdce jej nahlas bilo, zvažovala možnosti. Má rýchlo vybehnúť na poschodie a zobrať do ruky niečo na obranu? Alebo utekať k dverám, preč z domu? Nohy mala ako z olova, od strachu sa nevládala pohnúť.
V televízii hlasy vybuchli do hlasného smiechu a pokriku. Trhlo ňou a vtedy sa rozbehla dolu schodmi a vyletela z vchodových dverí. Ešte nedobehla ani k nízkej bránke a už aj do niekoho vrazila.“ (str. 131)

 

Autorka opäť ostala verná slovenskému prostrediu, do ktorého zasadila celý dej a vytvorila realistické postavy, ktoré si získajú vaše sympatie. Prostredníctvom správania hlavnej hrdinky Eriky poukazuje na zlé rozhodnutia v našich životoch, resp. na skratové situácie, ktorých následky sa môžu vrátiť ako bumerang aj o niekoľko rokov neskôr. A neistota, ktorá stále častejšie klope na dvere, môže naštrbiť aj to, čo dovtedy vyzeralo dokonalo.

Knihu Zlé rozhodnutia odporúčam milovníkom príbehov zo života „obyčajných“ ľudí, v ktorých osudoch sa čitateľ môže kedykoľvek nájsť. Autorke sa podarilo vytvoriť napínavé dielo, v ktorom nechýba riešenie partnerských, rodinných či kamarátskych vzťahov. Ide o útlu oddychovku s nenáročným dejom a svižnými dialógmi, ktoré ja osobne v knihách veľmi obľubujem. Už teraz sa teším na ďalší príbeh z pera tejto talentovanej slovenskej autorky.

 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem
Viac info o tomto titule nájdete TU.

 

 

Autor: Deni

Milovníčka kníh a všetkého, čo súvisí s knižným svetom. Najčastejšie ma nájdete v kníhkupectve, ktoré je mojím druhým domovom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *