RECENZIA: B. A. Paris – Dilema

VYDAVATEĽSTVO: Lindeni (Albatros Media)
ORIGINÁLNY NÁZOV: The Dilemma
PREKLAD: Zuzana Smolinská
ROK VYDANIA: 2020
ŽÁNER: Román / Dráma
POČET STRÁN: 336
VÄZBA: pevná s prebalom

 

„Ako ďaleko by ste boli ochotní zájsť, aby ste svojim milovaným dopriali posledné chvíle šťastia?“

 

O knihe

Livia vždy túžila po honosnej svadbe, na ktorú by spomínala až do konca života. Keďže sa jej to nesplnilo a s manželom Adamom vhupli do manželstva príliš mladí, zaumienila si, že oslava jej 40. narodenín bude nezabudnuteľná. Usporiada teda veľkú párty, na ktorú sa pripravovala už niekoľko rokov.

Chýba tu len dcéra Marnie, ktorá študuje v zahraničí. Livii to však neprekáža, práve naopak. Hoci svoju dcéru ľúbi, je rada, že napokon nepríde. Vo svojom vnútri totiž už nejaký čas drží nelichotivé tajomstvo, ktoré sa o dcére chystá povedať Adamovi. Chce si však ešte užiť posledné chvíle šťastia.

Zároveň Adam chystá prekvapenie a zariadi, aby Marnie prišla. V priebehu dňa sa však dozvie strašné správy, ktoré razom zničia každú radosť z nadchádzajúcej oslavy. Musí o tom jednoznačne povedať Livii. Avšak čo robiť, keď je jeho manželka šťastná a dom sa začína plniť hosťami?

 

„Na tvári zacítim dusivý odpor vzduchu a zubami-nechtami bojujem s nutkaním pustiť sa riadidiel a padnúť do náručia smrti. Nie je to strašné? To, že Livia a Josh pre mňa nie sú dostatočnou motiváciou žiť… K všetkému tomu utrpeniu za posledných štrnásť hodín sa pridáva ešte aj pocit viny. Rútim sa diaľnicou v ústrety skaze a zvuk môjho rozzúreného hnevu sa mieša s revom motorky.“ (str. 10)

 

Môj názor

Britská spisovateľka Bernadette MacDougall, píšuca pod pseudonymom B. A. Paris, je v čitateľských kruhoch známa vďaka svojim napínavým psychologickým trilerom, ako napríklad Za zatvorenými dverami či Kolaps. Ku mne sa ako prvá dostala až kniha Dilema, pri ktorej už viaceré recenzie naznačovali, že sa od predchádzajúcich diel, hlavne žánrovo, dosť odlišuje. Mňa zlákala už samotná anotácia, a keďže som nemala od autorky prečítanú žiadnu inú knihu, toto porovnávanie ma nateraz obišlo.

Aj napriek tomu si však pravdepodobne väčšina čitateľov, rovnako ako ja, už po prvých kapitolách zaradí túto knihu ku skupine rodinných drám. Autorka vás zavedie do života jednej navonok obyčajnej rodiny, predostrie nie príliš dokonalé rodinné vzťahy, ktoré sú aj po rokoch ovplyvňované dávnymi krivdami či tajomstvami.

Námet knihy je jednoznačne zaujímavý, avšak nečakajte žiadny náročný dej. Príbeh sa totiž odohráva prevažne počas dvoch dní, t.j. autorka vás oboznámi nielen s tým, čo predchádzalo usporiadaniu oslavy, okolo ktorej sa vlastne točí celý príbeh, ale hlavnú časť tvorí samotný deň jej konania.

 

„Vlastne som nič z toho naokolo nedokázal zatiaľ vstrebať. Jasné, vnímal som, že sú tu nejaké svetlá, kvety a balóny, ale akoby bolo všetko jedna rozmazaná šmuha. A akoby aj Liviin hlas prichádzal odniekiaľ z diaľky – sotva cítim dotyk jej ruky, ako ma ťahá smerom k plotu. A namiesto ťažkej vône ruží cítim jediné: svoj vlastný strach.“ (str. 155)

 

Názov knihy je pritom naozaj trefný a veľavravný. Riešia sa tu totiž rovno dve dilemy ohľadom tajomstiev, ktoré majú voči sebe obaja manželia. Ani jeden z nich však nechce pokaziť oslavu, ktorá si vyžiadala veľké prípravy, a tak sledujete, ako sa všetko časom nabaľuje a ovplyvňuje konanie či zmýšľanie jednotlivých postáv.

V centre diania je manželský pár Adam a Livia, spolu so svojimi dvoma deťmi Joshom a Marnie. Autorka podáva príbeh prevažne formou rozprávania a čitateľovi ponúka rovno dva pohľady na dané situácie. Môžete sa tak oboznámiť s vnútorným prežívaním oboch manželov, ale aj rôznymi udalosťami z minulosti, ktoré vám pomôžu ľahšie pochopiť niektoré situácie, keďže všetko na seba nadväzuje. Prerozprávanie deja striedavo z viacerých pohľadov je pre mňa vždy zaujímavé, hlavne kvôli udržaniu dynamiky či lepšiemu spoznaniu postáv.

 

 

Autorka vykreslila pocity a emócie postáv do hĺbky a uveriteľne, čím čitateľovi umožňuje nazrieť do ich duše, trápení či myšlienok. Samotné dianie vás napokon privedie k jednej zásadnej otázke – je lepšie druhému povedať pravdu, hoci viete, že mu to ublíži, alebo všetko tajiť, odďaľovať komunikáciu, čo v konečnom dôsledku aj tak vedie k ublíženiu? Správna odpoveď s najväčšou pravdepodobnosťou neexistuje.

Knihu Dilema odporúčam čitateľom, ktorí obľubujú kvalitnú psychologickú sondu do prežívania jednotlivých postáv a nepotrpia si na príbehy plné zvratov. Nečakajte tu veľa prekvapení, takmer všetko podstatné sa totiž dozviete už po niekoľkých kapitolách. Záver nie je napínavý, skôr poriadne emotívny, hoci ja som až do poslednej chvíle dúfala, že to bude napokon úplne inak. Od autorky si však v budúcnosti určite chcem prečítať minimálne jeden z jej ospevovaných psychotrilerov.

 

Krátky úryvok z knihy si môžete prečítať napríklad TU.

 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem

 

Autor: Deni

Milovníčka kníh a všetkého, čo súvisí s knižným svetom. Najčastejšie ma nájdete v kníhkupectve, ktoré je mojím druhým domovom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *