RECENZIA: Jennifer Coulmann – O malých a veľkých vianočných darčekoch

Detská kniha O malých a veľkých vianočných darčekoch je dielom Jennifer Coulman, obľúbenej nemeckej ilustrátorky a autorky kníh pre deti. V tomto prípade sa tak postarala nielen o samotný text, ale aj ilustrácie. Na knižný trh ju prinieslo vydavateľstvo Verbarium v preklade Zuzany Dodokovej.


Myška a medveď sú najlepší kamaráti, ktorí sa na Vianoce ešte nikdy nevideli. Tento rok však má byť všetko inak. Medveď sa rozhodne vzdať svojho pravidelného zimného spánku, a tak sa konečne môžu stretnúť aj počas magického vianočného obdobia. 

Samozrejme, vzájomné obdarovanie nesmie chýbať. Medveď si zoberie ešte zabalený darček od myšky do svojho príbytku. Keď ho však chce otvoriť, zisťuje, že je pre jeho veľké laby príliš malý. Nech sa akokoľvek snaží, všetko vychádza nazmar. A tak sa utrápený a zmietaný zlým svedomím vydáva na cestu naprieč lesom, aby požiadal o pomoc ostatné zvieratká. Keď aj ich snahy narazia na prekážky, neostáva nič iné, len sa vybrať za samotnou myškou a so všetkým sa jej priznať.

Príbeh zavedie čitateľa do lesa plného snehu a chladu, čo si však pri nádherných ilustráciách pravdepodobne ani poriadne neuvedomí. Pôsobia veľmi realisticky, a aj napriek obdobiu, v ktorom sa dej odohráva, z nich vyžaruje teplo a zanechávajú príjemný hrejivý pocit. 

 

 

Ústrednou myšlienkou je sila priateľstva a poukázanie na to, že pekné a úprimné vzťahy môžu vzniknúť bez ohľadu na akúkoľvek rôznorodosť. Zároveň v sebe ukrýva aj ďalšie dôležité témy, s ktorými nie je na škodu oboznámiť len deti, ale aj pripomenúť dospelým. Do popredia totiž stavia súdržnosť, vzájomnú pomoc či skromnosť. To všetko vsadené do ligotavého a pokojného vianočného obdobia.

Kniha O malých a veľkých vianočných darčekoch stavia hodnotu vzájomnej spoločnosti a dôležitosti obklopenia milovanými ľuďmi (veľké darčeky) nad materiálne veci, ktoré sa dajú rozbaliť (malé darčeky). Je primárne určená menším deťom od 3 rokov. Z toho dôvodu je tu pomenej textu, avšak k tomuto príbehu s krásnym posolstvom je to úplne dostačujúce. 

 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu
Viac info o tomto titule nájdete TU.

 

 

VYDAVATEĽSTVO: Verbarium
ORIGINÁLNY NÁZOV: Von kleinen und großen Geschenken
PREKLAD: Zuzana Dodoková
ROK VYDANIA: 2022
ŽÁNER: Deti a mládež
POČET STRÁN: 32
VÄZBA: pevná

 

Autor: Deni

Milovníčka kníh a všetkého, čo súvisí s knižným svetom. Najčastejšie ma nájdete v kníhkupectve, ktoré je mojím druhým domovom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *