RECENZIA: Julie Caplin – Cukráreň v Paríži

VYDAVATEĽSTVO: Grada (Cosmopolis)
SÉRIA: Romantické úteky (3. diel)
ORIGINÁLNY NÁZOV: The Little Paris Patisserie
PREKLAD: Alexandra Janogová
ROK VYDANIA: 2021
ŽÁNER: Román
POČET STRÁN: 344
VÄZBA: brožovaná

 

„Objavte romantickú francúzsku cukráreň opradenú lahodnými vôňami a tou pravou láskou.“

 

O knihe

Tridsiatnička Nina sa cíti v živote stratená. Práca servírky ju nenapĺňa, jej veľká rodina sa o ňu úzkostlivo stará a najradšej by jej organizovala všetky aktivity. Preto, keď sa jej naskytne príležitosť, rozhodne sa aspoň na pár týždňov odpútať od tohto večného komandovania a zariadiť si život podľa seba.

Urobí krok do neznáma a odchádza do Paríža, aby pomohla rodinnému známemu a bratovmu najlepšiemu kamarátovi Sebastiánovi viesť cukrárske kurzy pre začiatočníkov. Hoci si sprvu príliš neverí, časom sa z nej stáva zručná cukrárka, ktorej zákuskom dokáže odolať len málokto. Vrásky jej však spôsobuje práve Sebastián, z ktorého sa po rokoch stal arogantný a nepríjemný šéfkuchár. Navyše, jeho cieľom je vybudovať moderné bistro, a tak sa cukráreň, ktorú si všetci obľúbili, dostáva do ohrozenia.

Podarí sa Nine nájsť v Paríži to, po čom túži a naplniť svoj dovtedajší stereotypný život šťastím a láskou?

 

„Keď na Severnej stanici vystúpila z vlaku, prišlo jej také nádherné a ohromujúce, že je teraz v inej krajine a že prešla podmorským tunelom, až mala chuť poštípať sa. Ešte pred dvoma hodinami stála na londýnskej železničnej stanici St. Pancras a teraz je v Paríži. Bohémsky Paríž. A je tu úplne sama. Bez rodiny. Pripadalo jej to, akoby striasla zo seba poriadne ťažkú perinu, pri ktorej hrozilo, že ju zadusí.“ (str. 22)

 

Môj názor

Približne pred rokom som sa začítala do knihy Kaviareň v Kodani (recenzia TU), ktorá si ma okamžite získala svojím oddychovým charakterom a príjemným prostredím. Práve preto som si povedala, že v sérii „Romantické úteky“ od anglickej autorky Julie Caplin budem určite pokračovať. Naposledy sa mi do rúk dostala kniha Cukráreň v Paríži, t.j. v poradí tretí diel, ktorý vyšiel vo vydavateľstve Grada v slovenčine.

Autorka nám tentokrát umožní nahliadnuť do zákutí „mesta lásky“, opisy prostredia podáva veľmi autenticky a neraz som sa pristihla pritom, že som dostala chuť sa zbaliť a všetky spomenuté miesta navštíviť osobne. Atmosféru opäť dokresľuje nádherná obálka z dielne talentovanej českej ilustrátorky Kateřiny Brabcovej.

V tomto prípade vás autorka zavedie do malej parížskej cukrárne, ktorá si toho už niečo pamätá, no napriek tomu z nej cítiť útulnosť a pohostinnosť. Zoznámite sa so sympatickými postavami, ktoré sa líšia vekom či povahou, to však nie je dôvod na to, aby medzi nimi nemohli vzniknúť nové a úprimné priateľstvá. Spojí ich totiž nielen spoločná záľuba, ale aj vzájomné pochopenie a pomoc pri riešení životných problémov.

 

„Naštvaná sama na seba zamierila k mostu, ktorého nízku balustrádu obliehali fotiaci sa ľudia, a zastavila sa, aby sa pozrela na rieku v celej jej šírke aj na hausbóty a bárky, lenivo sa hojdajúce na vodnej hladine. Plávali si pokojne a bez problémov. Prečo nie je život rovnako jednoduchý?“ (str. 175)

 

Z môjho pohľadu mal tento príbeh o niečo pomalší začiatok, no autorkin štýl písania, ktorý mi už predtým veľmi sadol, ostal nezmenený. Je jednoduchý, svižný, oplýva humorom a nadhľadom. Zároveň sa vždy dobre pobavím na vtipných myšlienkach a irónii, ktorá je v dialógoch hlavných postáv bohato zastúpená.

 

 

Treba však povedať, že v tomto prípade akoby autorka trošku šetrila nielen romantikou, ale aj chémiou medzi hlavnými hrdinami, ktorá bola slabšia. Jednoznačne však nešetrila opismi cukrárne a rôznych koláčikov, z čoho asi len málokto nedostane okamžite chuť na niečo sladké.

Knihu Cukráreň v Paríži odporúčam všetkým milovníkom romantických a milých oddychoviek, ktoré pohladia dušu. Hoci je príbeh predvídateľný a samotný dej vám v hlave asi nebude rezonovať príliš dlhú dobu, zážitok z čítania ostane zachovaný. Vďaka tejto knihe môžete aspoň sčasti spoznať fungovanie bežného parížskeho života, precestovať ďalšiu časť sveta a uniknúť z reality. Mňa autorka nesklamala a budem rada, ak sa mi do rúk dostanú aj ďalšie diely z tejto série.

 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu

 

 

Autor: Deni

Milovníčka kníh a všetkého, čo súvisí s knižným svetom. Najčastejšie ma nájdete v kníhkupectve, ktoré je mojím druhým domovom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *