RECENZIA: Mary Kubica – Keď zhasnú svetlá

VYDAVATEĽSTVO: Slovenský spisovateľ
ORIGINÁLNY NÁZOV: When the Lights Go Out
PREKLAD: Alexandra Ruppeldtová
ROK VYDANIA: 2020
ŽÁNER: Psychologický triler
POČET STRÁN: 280
VÄZBA: pevná s prebalom

 

„Keď sa ráno zobudím, mama je mŕtva.
Prespala som jej skon.“ (str. 18)

 

O knihe

Jessie Sloanová trpí po maminej smrti chorobnou nespavosťou. Insomnia ju ničí, začína strácať pojem o čase a z jej života sa postupne vytráca reálny pohľad na okolitý svet. Vidí veci, ktorých existencia je otázna, zožierajú ju pochybnosti. Navyše po tom, ako sa presťahuje, ju prenasledujú nevysvetliteľné hlasy a situácie.

Keď si podáva prihlášku na školu, zisťuje, že jej sociálna poistka je neplatná, resp. zaradená na zozname mŕtvych ľudí. V rámci osobného pátrania jej túto skutočnosť potvrdia aj na matrike. Ide len o administratívnu chybu alebo je za tým niečo viac? Kým vlastne v skutočnosti je?

 

„Doľahne na mňa slabosť z nevyspatosti – len tak, bez výstrahy. Každý sval v tele mi skrúca kŕč. Som na smrť unavená. Bolia ma nohy. Podlamujú sa mi kolená. Klátim sa zboka nabok, potrebujem si sadnúť.“ (str. 64 – 65)

 

Môj názor

Americká autorka Mary Kubica sa na našom knižnom trhu predstavila po prvýkrát trilerom Dobré dievča. Priznám sa, že keď táto jej prvotina vyšla ešte minulý rok, zaregistrovala som ju, avšak jej anotácia ma až natoľko neupútala. Keď však vydavateľstvo Slovenský spisovateľ prišlo s jej ďalším počinom Keď zhasnú svetlá, rozhodla som sa, že dám autorke šancu.

Hoci väčšina ohlasov bola skôr negatívneho rázu, nedala som sa odradiť. Veľakrát sa mi už totiž stalo, že som nešla s „davom“, a preto si radšej vždy vytvorím vlastný názor. Myslím si, že aj v tomto prípade sa mi to do istej miery potvrdilo.

Autorka ponúka čitateľovi pohľad do minulosti aj súčasnosti. Hlavnou rozprávačkou zo súčasnosti je Jessie, ktorá si nevie odpustiť, že prespala maminu smrť. Od toho momentu nespí, trpí insomniou, nedokáže odlíšiť realitu od halucinácií. Nie tak dávnu minulosť vám zase priblíži postava Eden. Ich vzájomné prepojenie je spočiatku záhadou, a hoci môžete v niektorých okamihoch niečo tušiť, celá skladačka zapadne úplne na svoje miesto až na posledných stranách.

V závere prichádza nečakaný zvrat, ktorý obráti všetky vaše dovtedajšie domnienky doslova naruby. A práve ten sa stal „kameňom úrazu“ pre viacerých čitateľov, ktorí knihu ohodnotili negatívne. Mňa prekvapil a nemala som s ním žiadny problém, práve naopak.

 

„Celý život sme boli s mamou nerozlučná dvojica ako Batman a Robin, Janko a Marienka, Winnetou a Old Shatterhand. Boli sme tím. Čo si mám bez nej počať? Polovicu noci sa modlím, aby sa vrátila, bez nej neviem, kto som. Bez nej nie som nikto.“ (str. 109)

 

Na knihe ma tiež pozitívne prekvapilo, že čitateľovi ponúka, do istej miery, okrem tajomného príbehu aj dosť silný emotívny zážitok. Miestami pocítite smútok či miernu depresiu, no o pár riadkov ich vystrieda napätie. Autorka sa snaží čo najdôveryhodnejšie nastoliť tajomnú atmosféru, na čo využíva úsečnejšie vety či menej dialógov. Hoci som si na tento štýl musela zo začiatku trochu zvykať, v konečnom dôsledku ponúkla pútavý a uveriteľný pohľad do vnútorného prežívania postáv.

 

 

Odhaľovanie tajomstva z minulosti je zároveň doplnené o (pre mňa) nečakanú tému, o ktorej sa nečítalo príliš ľahko. V postave Eden totiž autorka vykreslila ženu, ktorá neskonale túži po dieťati, no každým neúspechom sa u nej posilňuje frustrácia, ktorá hraničí až s posadnutosťou. Obviňuje nielen seba, ale aj manžela Aarona, s ktorým sa postupne stále viac odcudzujú. Priamym dôsledkom sú pocity menejcennosti, hnev či vyhýbanie sa akejkoľvek spoločnosti.

 

„Stávam sa závislou. Jediným liekom, ako zmierniť abstinenčné príznaky, je dívať sa na deti, byť v ich blízkosti. Je to moja droga, sérum, utlmuje nepokoj, podráždenosť, trasenie rúk, prejavy, ktoré sa znásobujú s každým mesiacom, keď neotehotniem.“
(str. 103)

 

Knihu Keď zhasnú svetlá odporúčam čitateľom, ktorí obľubujú trilery s pomalším napredovaním či kvalitnou sondou do psychického prežívania postáv. Ak máte chuť na príbeh plný napätia so šokujúcim záverom, túto knihu by ste nemali prehliadnuť. 

 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu

 

Viac info o tomto titule nájdete tu:
alebo

 

Autor: Deni

Milovníčka kníh a všetkého, čo súvisí s knižným svetom. Najčastejšie ma nájdete v kníhkupectve, ktoré je mojím druhým domovom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *