RECENZIA: Lisa Regan – Matkin hrob

VYDAVATEĽSTVO: Grada (Cosmopolis)
SÉRIA: Detektívka Josie Quinnová (3. diel)
ORIGINÁLNY NÁZOV: Her Mother’s Grave
PREKLAD: Katarína Kvoriaková
ROK VYDANIA: 2022
ŽÁNER: Detektívka / Triler
POČET STRÁN: 360
VÄZBA: pevná s prebalom

 

„Nikdy sa matky nepýtala, na čo sú tie veci, ale mala z nich zvláštny pocit. Zízala na drobnú chrastu v záhybe matkinho lakťa, keď sa zrazu rozleteli dvere karavanu. 
Keď sa otočila, Vĺčok jej vypadol z rúk. Stál tam muž.“ (str. 26)

 

O knihe

Policajná náčelníčka Josie Quinnová je tentokrát privolaná k záhadnému nálezu kostry ženy zavraždenej v 80. rokoch, ktorú objavia dvaja malí chlapci počas hry v lese. Táto lokalita je jej dobre známa, keďže sa spája s jej nešťastným detstvom. Práve tento tajomný les sa veľakrát stával jej útočiskom pred nevyspytateľnou matkou Belindou Roseovou.

Nepríjemné spomienky sa predierajú stále viac na povrch a Josie si opäť uvedomuje, že tento prípad má s jej osobou mnoho spoločného. Následná policajná analýza ju v tejto domnienke len utvrdí. Nájdené telo totiž patrí žene menom Belinda Roseová. A hoci s matkou už roky nie je v žiadnom kontakte, spúšťa sa kolotoč udalostí, ktoré jej navždy zmenia život.

 

„Keď jantárové plamene začali oblizovať steny a šíriť sa po miestnosti, pohlcovať dokonale zladený nábytok a koberec, z ktorého mnoho hodín drhla neviditeľné škvrny, ústa jej skrivil úsmev. Hore pavučinkovým závesom nad postieľkou, ktorý denne dôkladne naprávala, sa s uspokojujúcim svišťaním plazil oheň. Len nezobuď deti. Nechoď tam, kým sa deti nezobudia samy. Nie. Nie. Nie. Toto ju naučí.
(str. 7)

 

Môj názor

Americká autorka Lisa Regan si moje čitateľské srdce získala už knihou Miznúce dievčatá (recenzia TU), prvým dielom krimi série, ktorá zažíva celosvetovú popularitu. Následne, v knihe Dievča bez mena (recenzia TU), autorka opäť ponúkla napínavý a do detailov premyslený príbeh, ktorý ma zaujal ešte o niečo viac. Preto, keď vydavateľstvo Grada prinieslo tretí diel v slovenskom preklade pod názvom Matkin hrob, siahla som po ňom automaticky bez toho, aby som si podrobnejšie študovala anotáciu.

Autorku mám už vo svojom osobnom rebríčku zaradenú do kategórie tých, ktorých tvorbe verím a viem, že mi štýl písania vyhovuje. Navyše, kniha Matkin hrob si, z vyššie spomenutých dielov, vyslúžila doteraz najlepšie čitateľské recenzie. A ja po jej dočítaní nemôžem inak, len sa k týmto nadšeným názorom pridať a absolútne s nimi súhlasiť.

Aj v tomto prípade na vás už od prvej strany čaká svižný dej, ktorý pretrváva až do posledných riadkov. Krátke kapitoly končia otvorene, prinášajú veľa prekvapení a nečakaných zvratov. Rozsah toho, koľko venovala autorka v jednotlivých dielach priestoru vyšetrovacej linke, má vzostupnú tendenciu. V prvom diele ju mierne zatlačila do úzadia, v druhom ju ponúkla rozvinutejšiu, no a tretí diel je na zaujímavé fakty z tejto oblasti najbohatší.

 

„Na tento dom mala len dobré spomienky. Bol to jej bezpečný prístav vo svete, ktorý ju neprestával desiť – jej útočisko. Alebo to tak bolo až do dnešného večera.“ (str. 127)

 

Zároveň možno povedať, že táto kniha je zatiaľ najosobnejšou vo vzťahu k detektívke Josie. Je to postava, ktorej od začiatku fandím, jej energia a cieľavedomosť je mi sympatická, hoci život nemala ani zďaleka jednoduchý. Práve táto skutočnosť sa postupne odkryla v tomto diele. Roky sa snažila svoju matku vytesniť, no minulosť sa opäť prihlásila o slovo a núti ju vracať sa v mysli k situáciám, ktoré chcela navždy hlboko pochovať. Autorka do deja zakomponovala kapitoly z obdobia Josinho ťažkého, priam krutého detstva. Tieto priniesli vždy niečo nečakané, silné, miestami až nechutné.

 

 

Autorka aj v tejto knihe ukázala, že dokáže zápletku vystavať tak, aby čitateľa udržala v napätí až do posledných stránok. Všetko má premyslené do detailov, priebežne vyťahuje nové fakty a súvislosti, pri ktorých možno neraz pokrútite hlavou. V konečnom dôsledku si však uvedomíte, ako všetko dokonale dáva zmysel a ako ste dychtivo otáčali strany, aby ste sa dopracovali ku skutočnej pravde.

Knihu Matkin hrob odporúčam všetkým milovníkom kvalitných a dynamických detektívok, ktorí sú radi zmätení a neistí až do úplného záveru. Či už sa rozhodnete začať rovno tretím dielom alebo spoznávať postavy od úplného začiatku, túto sériu vám jednoznačne odporúčam. Latka je nasadená skutočne vysoko a ja sa už teším na štvrtý diel, ktorý vychádza vo vydavateľstve Grada pod názvom Nečakané priznanie.

 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu

 

 

Autor: Deni

Milovníčka kníh a všetkého, čo súvisí s knižným svetom. Najčastejšie ma nájdete v kníhkupectve, ktoré je mojím druhým domovom.

1 thought on “RECENZIA: Lisa Regan – Matkin hrob

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *