RECENZIA: Lucia Sasková – Unesená

VYDAVATEĽSTVO: Slovenský spisovateľ
ROK VYDANIA: 2020
ŽÁNER: Román
POČET STRÁN: 272
VÄZBA: pevná

 

„Svet je malý. A naše hriechy veľké.“ (str. 268)

 

O knihe

Hlavná hrdinka, ktorá pracuje ako sestrička u stomatológa, prišla pri tragickej dopravnej nehode o oboch rodičov. Jej život sa od tohto okamihu stáva stereotypom, a hoci ju práca napĺňa, ostáva na všetko úplne sama a žije od výplaty k výplate. Za každých okolností sa však snaží zabojovať o lepší život a nahovára si, že je to tak správne.

Do jej životného bludného kruhu však nečakane vstúpi tajomný Dávid, pre ktorého je, naopak, dostatok peňazí samozrejmosťou. Jej prvotný plán udržať si od neho odstup veľmi rýchlo stroskotáva a ona sa nečakane ocitá vo svete, ktorý dovtedy poznala len z filmov či seriálov. Zlo a smrť číhajú na každom kroku, no náklonnosť k Dávidovi je predsa len silnejšia. Bude to však stačiť na záchranu a návrat do normálneho života?

 

„Čosi bolo iné. Prepadol ma zvláštny pocit, čo núti človeka hľadať rozdiely medzi rutinným obrazom okolia a tým terajším. Pretrela som si tvár a naštartovala. Nový týždeň začínam spánkovým deficitom a zlým dojmom z noci i rána. Toto nemôže dopadnúť dobre.“ (str. 114)

 

Môj názor

S tvorbou slovenskej spisovateľky Lucie Saskovej som sa zoznámila už pri knihe Prostitútka, po ktorej som siahla ešte v začiatkoch fungovania svojho knižného blogu (recenziu nájdete TU). Už vtedy sa mi autorkin štýl písania dostal pod kožu a verila som, že aj ďalšie jej knihy si ku mne časom nájdu cestu.

Pri autorkinom, v poradí už deviatom, knižnom počine s názvom Unesená stavilo vydavateľstvo, rovnako ako pri predchádzajúcej knihe Odsúdená, na netradičnú a neprehliadnuteľnú obálku, ktorá vás minimálne navedie na to, aby ste sa oboznámili s anotáciou. Autorka je už dlhší čas medzi čitateľmi vnímaná tak, že vo svojich knihách zanecháva odkaz na zložitejšie, až tabuizované témy. V tomto prípade sa sama vyjadrila, že po predchádzajúcej knihe vníma svoju novinku ako oddychovejšie a nenáročnejšie čítanie.

Priznám sa, že zo samotnej anotácie mi námet neprišiel príliš originálny. O to viac ma milo prekvapilo, keď som po pár stránkach zistila, akým pútavým štýlom je kniha napísaná, a že keď sa raz do nej ponoríte, nepustí vás, až kým neobrátite poslednú stránku. Dej má spád, na čitateľa čaká viacero prekvapivých zvratov a zápletka sa odkrýva postupne. Avšak, aj keď niečo tušíte, napokon môže byť všetko úplne inak. Na jednej strane ide o príbeh zakázanej lásky, na strane druhej striedanie chvíľ šťastia so zúfalstvom, strachom či hrôzou.

 

„Nádych, výdych. Čo mám robiť? Netuším. Vo filmoch majú hlavné hrdinky na sebe sexi oblečenie, dokonalý mejkap a celkovú dokonalosť doklepnú geniálnym plánom na vyslobodenie. Efekt zaručený! Prečo tu teda ja sedím špinavá, zúfalá a unavená a nenapadá mi vôbec nič?“ (str. 3)

 

Autorka ponúka čitateľovi napínavé dielo s primeranou dávkou romantiky, ktoré je vystavané precízne, dej je premyslený a postavy realistické. Ako je u autorky zvykom, ani v tomto prípade nedostala hlavná hrdinka konkrétne meno. Občas nad jej naivitou len pokrútite hlavou, zároveň jej však budete fandiť, aby jej život konečne nabral ten správny smer. Kto je váš skutočný priateľ a kto sa s vami snaží len manipulovať? Dá sa to vôbec v dnešnom svete s istotou zistiť? Práve s týmito otázkami sa musí vyrovnávať aj hlavná hrdinka tohto príbehu.

 

 

Hoci autorka zaradila túto knihu medzi oddychovejšiu literatúru, ostala verná svojej povesti a aj v tomto prípade sa dotkla kontroverznejšej témy. Ak budete čítať s porozumením, minimálne v samotnom závere pochopíte, kam príbeh celý čas smeroval, a aké skryté posolstvo obsahuje.

Knihu Unesená odporúčam jednoducho každému. Autorka v nej ponúkla emočnú jazdu a vyváženú kombináciu romantiky, napätia, drámy a zrady. Ukázala aj to, že zo zdanlivo jednoduchého námetu dokáže vyskladať pútavý a napínavý príbeh, od ktorého sa nedá odtrhnúť. Myslím si, že, okrem iného, aj v tom tkvie jej spisovateľské majstrovstvo a ja sa už teraz teším na jej ďalšie knižné počiny.

 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu

 

Viac info o tomto titule nájdete tu:
alebo

 

Autor: Deni

Milovníčka kníh a všetkého, čo súvisí s knižným svetom. Najčastejšie ma nájdete v kníhkupectve, ktoré je mojím druhým domovom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *