RECENZIA: Max Seeck – Čitateľ

VYDAVATEĽSTVO: Motýľ
SÉRIA: Jessica Niemi (1. diel)
ORIGINÁLNY NÁZOV: Uskollinen lukija
PREKLAD: Andrej Števko
ROK VYDANIA: 2020
ŽÁNER: Detektívka / Psychologický triler
POČET STRÁN: 368
VÄZBA: pevná

 

„Dávajte si pozor, o čom píšete. Môže sa to zmeniť na skutočnosť.“

 

O knihe

V luxusnom dome na brehu mora nájdu mŕtvu ženu oblečenú v čiernych slávnostných šatách, pričom jej tvár je neprirodzene skrivená priam do hysterického úškľabku. Ako sa neskôr ukáže, obeťou je manželka úspešného fínskeho spisovateľa Rogera Koponena, ktorý je známy vďaka krimitrilerom plným násilia, sadizmu či vrážd. K ohavnému činu došlo v čase, keď besedoval so svojimi čitateľmi na druhom konci krajiny.

Prípadu sa ujíma detektívka seržantka Jessica Niemiová, ktorá sa po príchode na miesto činu cíti bezradne. Páchateľ totiž nezanechal žiadne stopy po krvi či akomkoľvek násilí, prvotné indície sú veľmi skromné a bez logických súvislostí.

Čoskoro vyjde najavo, že nájdená obeť nie je ani zďaleka jediná. Niekto sa totiž snaží do bodky napodobniť brutálne zločiny z kníh samotného Koponena.

 

„Som presvedčený, že na papier sa vždy dostane niečo zo samotného spisovateľa. Nevyhnutne píše aj o tom, o čom niečo vie – alebo si to aspoň myslí. Obavy, túžby, traumy, veci, ktoré sa neuskutočnili alebo sa udiali z príliš vážnych dôvodov.“ (str. 12)

 

Môj názor

Fínsky autor Max Seeck je známy pre svoje napínavé detektívky, v ktorých nie je núdza o mrazivú severskú atmosféru. Vydavateľstvo Motýľ nám v slovenskom preklade prinieslo prvý diel plánovanej série s detektívkou Jessicou Niemiovou pod názvom Čitateľ, ktorý ma zaujal svojou anotáciou už na prvé prečítanie. To, že som sa rozhodla po tejto knihe napokon siahnuť, absolútne neľutujem, práve naopak. Už teraz ju radím medzi moje TOP prečítané knihy v roku 2021.

Hneď na úvod by som rada upozornila na to, že obálka môže byť do istej miery zavádzajúca pre čitateľa, ktorý v knihách neobľubuje príliš veľa krvi. V tomto diele totiž krvavé scény absentujú, autor primárne stavil na neutíchajúcu napätú a mrazivú atmosféru, ktorú sa mu podarilo vykresliť veľmi vierohodne. Už od prvých stránok vás ovanie ľadový vietor a pod nohami vám bude chrapčať štedrá dávka snehovej nádielky.

Za seba musím povedať, že po dlhšom čase sa mi do rúk dostala kniha z tohto žánru, pri ktorej som mala veľakrát zimomriavky a usúdila som, že čítanie tohto príbehu pred spaním nebude tá najvhodnejšia voľba. A to nielen kvôli občasnému hororovému nádychu, ale aj pre krátke kapitoly, ktoré vám nedovolia s čítaním tak ľahko prestať, a teda ponocovanie pri tejto knihe je bežným sprievodným javom.

V knihe sa stretávame s dvoma dejovými líniami, ktoré sa nepravidelne striedajú a sú obsahovo úplne odlišné. Preto sa budete často zamýšľať nad tým, ako môžu vôbec spolu súvisieť.

 

 

Vyšetrovacia linka je prepracovaná, pútavá a každá kapitola vnáša do pôvodne nepoznaného niečo úplne nové, často šokujúce. Na druhej strane nás autor oboznamuje s minulosťou a osobným životom detektívky Jessicy, ktorá pôsobí navonok tvrdo a neprístupne. Vzhľadom k tomu, čo všetko si musela prežiť, je to však vcelku pochopiteľné. Ako to už býva v tomto žánri zvykom, od začiatku je jasné, že obe linky majú medzi sebou viacero spojitostí, ktoré vyplávajú na povrch až ku koncu.

 

„Vráti sa k počítaču a chvíľu pozerá na tmavú obrazovku. Chystá sa prebudiť ho pohybom myšou, ale ruka sa jej zastaví. Pozerá na svoj nejasný odraz na obrazovke, vidí obrysy hlavy a vnútri tvár s ťažko rozoznateľnými črtami. Chvíľu má pocit déjà vu: takto sa v noci videla v odraze na okne. Akoby sa spoza skla pozeral niekto cudzí. Akoby niekto neznámy z tmavého chladného univerza chcel všetkým pripomenúť, že si nenašiel miesto vo svete.“ (str. 111)

 

Samotné vraždy, ktoré sa snaží páchateľ priam kopírovať podľa úspešnej Koponenovej série Honba na čarodejnice, ukrývajú v sebe určitú symboliku. Na svoje si prídu aj čitatelia, ktorí by sa aspoň okrajovo radi ponorili do tematiky okultizmu. Tá je v tomto diele spájaná so zvláštnymi výjavmi, často priam absurdnými situáciami, ktorých sú policajti v rámci vyšetrovania svedkom.

Názory viacerých čitateľov sa pri tejto knihe rozchádzajú kvôli jej záveru. Pre niektorých je nepochopiteľný, pre iných zase neprepracovaný či urýchlený. Za mňa bol bezpochyby prekvapivý a vyvolávajúci viac otázok než odpovedí, preto som sa ešte nejaký čas po dočítaní zamýšľala nad tým, či som niečo dôležité neprehliadla. Keď som sa však dozvedela, že séria bude pokračovať, verím, že nám autor v ďalšom diele poskytne aspoň nejaké zadosťučinenie v podobe potrebných odpovedí.

Knihu Čitateľ odporúčam všetkým milovníkom kvalitnej detektívky s prvkami psychologického trileru a hororu. Toľko zvratov a prekvapení, ktoré vám tento príbeh ponúkne, som už dávno v žiadnej knihe nezažila. Autorovi sa podarilo vytvoriť desivé dielo plné strachu a náhodných indícií, ktoré dokonale mätú a často pôsobia skutočne bizarne. Ja sa už teraz teším na druhý diel s detektívkou Jessicou, ktorý by mal u nás vyjsť ešte tento rok.

 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem

 

Autor: Deni

Milovníčka kníh a všetkého, čo súvisí s knižným svetom. Najčastejšie ma nájdete v kníhkupectve, ktoré je mojím druhým domovom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *