O unikátnej knižnici v londýnskom podzemí počas 2.svetovej vojny z pera Kate Thompson

Malá vojnová knižnica vznikla na motívy skutočných udalostí. Ide o strhujúci príbeh, ktorý nám na pozadí viacerých osudov pripomína jednu z najdôležitejších historických udalostí.

O knihe

Londýn, 1944.
Vo svete zúri vojna a hlboko pod zemou v nedostavanej stanici metra vzniká úkryt pre tisíce ľudí. V tuneloch sa hromadia trojposchodové postele, v útrobách zeme si obyvatelia budujú škôlku, divadlo aj kaviareň, ktoré im poskytujú útechu a ochranu pred zhadzovanými bombami. Práve tam v podzemí vznikne aj unikátna malá knižnica.

Bývalá knihovníčka Clara Buttonová s najlepšou priateľkou Ruby Munroeovou z nej postupne vytvoria srdce celej komunity. Učia sa v nej nevzdelané deti z robotníckej triedy a ženy si tam požičiavajú pokrokovú literatúru. Lenže vojna sa vlečie a odhodlanie žien vytrvať vo svojom úsilí osud trpko pokúša. Smrť je všadeprítomná a ľudí pred ňou neochráni ani podzemný úkryt.

 

Pozrite si video od autorky Kate Thompson:

 

„Ako dieťa, ktoré vyrastalo v sedemdesiatych rokoch minulého storočia som zbožňovala chodiť do  miestnej knižnice, keďže som pochádzala z domácnosti, ktorá by sa dala opísať ako hlučná. Vychutnávala som pocit samoty a poriadku, mala som rada omamnú vôňu starého papiera a nádherný zvuk úderu knižničnej pečiatky. Bol to pre mňa oddych,“ popisuje Kate Thompson.

Pritom nešlo o nejakú krásnu architektúru, vlastne to bola strohá betónová škatuľa s drsnými sivými kobercami, ale na tom nezáležalo. Bolo to jej miesto a živo si spomína na úžasný pocit pokoja a slobody, ktorý ju premohol, keď prekročila prah dverí. „Bolo to moje útočisko. Najprv prišiel rituál výberu knihy, potom som si ju odniesla čo najďalej od všetkých v knižnici, sadla som si na malú zelenú plastovú stoličku a jednoducho sa ponorila do príbehu. Stavím sa, že si pamätáte výzor, pocit a vôňu knižnice svojho detstva.“

Malá vojnová knižnica z vydavateľstva Ikar je príbeh o podzemnej knižnici, ktorá bola majákom nádeje pre Londýnčanov počas vojny a dejiskom jedného z najväčších príbehov odboja počas druhej svetovej vojny. Inšpiratívny príbeh, ktorý sa dotkne vášho srdca a podmaní si vás.

O autorke

Kate Thompson sa narodila v Londýne a pracovala ako novinárka pre ženské časopisy a národné noviny. Neskôr presedlala na písanie beletrie a literatúry faktu. Za posledných desať rokov vydala dvanásť titulov, z ktorých tri sa dostali do prvej desiatky rebríčka bestsellerov Sunday Times. V súčasnosti žije v Sunbury s manželom, dvoma synmi a dvoma zachránenými lurchermi, Tedom a Saphie.

Milan Buno, knižný publicista

Kniha vychádza v preklade Miriam Ghaniovej.

 

Viac info o tomto titule nájdete tu:

 

 

Autor: Deni

Milovníčka kníh a všetkého, čo súvisí s knižným svetom. Najčastejšie ma nájdete v kníhkupectve, ktoré je mojím druhým domovom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *