RECENZIA: Barbora Šedíková – Margaret Raven

VYDAVATEĽSTVO: Magna
ROK VYDANIA: 2017
ŽÁNER: Detektívka / Triler / Fantasy
POČET STRÁN: 192
VÄZBA: brožovaná

 

„Jej smrťou sa to malo skončiť. Omyl, jej smrťou sa všetko len začalo.“

 

O knihe

Nikto neverí na povery… Čo ak sa ale jedného dňa začnú napĺňať?

Margaret Raven je osoba, okolo ktorej sa tiahnu samé tajomstvá a záhady. Aj tí, ktorí si myslia, že ju poznajú, sú napokon vyvedení z omylu. Medzi nich patrí aj Robert, ktorého rozprávanie je základom tohto príbehu. Snaží sa nájsť pravdu o smrti svojej priateľky. To, čo však postupom času odhalí, rúca všetky jeho pôvodné predstavy.

 

„V miestnosti zavládlo ticho. Nevedel som, kde zobrať slová, ktoré by vystihovali môj hnev, smútok a zdesenie. Nikdy som Margaret nevidel z takéhoto uhla. Pre mňa bola vždy to zvláštne dievča s bizarnými záľubami, ktoré okolie nikdy nepochopilo. Ale teraz? Ako som ju mohol po týchto zisteniach tak vnímať?“

 

Zdroj: Pexels
Môj názor

Kniha Margaret Raven, ktorá vyšla vo vydavateľstve Magna, je prvotinou mladej slovenskej autorky Barbory Šedíkovej. Tá sa rozhodla vo svojom diele načrieť do mysterióznych vôd. 

Táto kniha bola pre mňa ako čitateľa niečím úplne novým. Ako milovníčka detektívok som sa jej rozhodla dať šancu, hoci duchovno a mysterióznosť je v tomto príbehu cítiť už od prvých stránok a ja tieto prvky v knihách až tak nevyhľadávam. Musím však povedať, že autorka sa s príbehom, ktorý veľmi dobre premyslela, popasovala veľmi slušne.

Dej tejto útlej knižky je vsadený do anglického prostredia. Stručné informácie o autorke na konci, čitateľovi, okrem iného, prezradia, že  je milovníčkou histórie. Miestami sa táto jej záľuba premietla aj do tohto príbehu, do ktorého sa snažila zakomponovať pár historických udalostí, čo ja osobne vnímam veľmi pozitívne. Autorka tým dokazuje, že dielo nie je len čistým „výplodom“ fantázie, ale použila aj veci, v ktorých sa vyzná, a ktoré musí mať aspoň okrajovo naštudované.

Príbeh sa viac-menej točí okolo povery, ktorá čitateľa nenechá chladným. Samotné rozprávanie hrdinu Roberta je podané síce pútavo, autorka však často skáče z jednej myšlienky na druhú, čo ma občas trošku zmiatlo a musela som si dávať dokopy niektoré súvislosti. Na jednej strane oceňujem, že príbeh neobsahuje zbytočne obsiahle opisy, ale dej bol po celý čas priamy. Na druhej strane však obsahuje veľa zápletiek, z ktorých mi niektoré prišli ako nedoriešené. Tým môže dej na čitateľa pôsobiť dosť chaoticky.

 

 

V knihe sa mihlo viacero postáv, ktoré by si zaslúžili viac pozornosti. Zároveň si však myslím, že dielo má rozsah strán tak akurát, aby čitateľa nenudilo.

Osobne mám však pár výhrad k samotnej úprave textu. Myslím si, že sa na ňom dalo ešte viac popracovať. Na čitateľa môžu rušivo pôsobiť chyby v slovosledoch, ktoré sa tu občas vyskytli. A hoci príbehy, v ktorých sa vyskytne nejaký ten slovenský prvok vždy oceňujem, v tomto prípade mi vadil dodatok -ová k menu hlavnej hrdinky, nakoľko mi prišiel dosť zbytočný.

Vyzdvihnúť však určite musím to, že autorka nenechala nič na náhodu a z príbehu cítiť, že ho mala dobre a kvalitne premyslený. Najviac ma asi dostal záver, v ktorom vyplávali na povrch veci, ktoré som naozaj neočakávala. Autorka nechala príbehu otvorený koniec, preto verím, že sa dočkáme pokračovania. Knihu určite odporúčam milovníkom duchovna a záhad. Myslím si, že čitateľovi má čo ponúknuť.

 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu

Autor: Deni

Milovníčka kníh a všetkého, čo súvisí s knižným svetom. Najčastejšie ma nájdete v kníhkupectve, ktoré je mojím druhým domovom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *