RECENZIA: Colleen Hoover – Končí sa to nami

VYDAVATEĽSTVO: Ikar
ORIGINÁLNY NÁZOV: It Ends With Us
PREKLAD: Andrea Vargovčíková
ROK VYDANIA: 2018
ŽÁNER: Román
POČET STRÁN: 320
VÄZBA: pevná s prebalom

 

„Vyzrela som z okna a rozplakala sa. Dúfala som, že toto bola posledná kvapka. Že teraz, keď mi ublížil, ho opustí. Po tej vete som si uvedomila, že ona to nikdy nespraví.“ (str. 95)

 

O knihe

Hlavná hrdinka Lily prežila nešťastné detstvo a po otcovej smrti, ako 23-ročná, odchádza z rodného Maine do Bostonu. Hoci verí v nové a lepšie začiatky, minulosť ju neustále prenasleduje, preto sa nechá ovládať obozretnosťou. Ubehli roky, čo nevidela Atlasa, svojho najlepšieho kamaráta z detstva, no v Bostone spoznáva Ryla, sebavedomého lekára, ktorý však nevyhľadáva dlhodobé vzťahy, ale len potešenie. Samozrejme, len dovtedy, kým mu osud do cesty nepriveje Lily.

Celá situácia ju privedie k začítaniu sa do denníka, ktorý si písala ešte ako 15-ročná. Zápisky, ktoré obsahuje, sú síce bolestivé, avšak v konečnom dôsledku môžu byť nápomocné v prijatí ťažkých životných rozhodnutí. Podarí sa Lily nájsť správnu cestu, aby dosiahla to, po čom naozaj túži?

 

„Láska medzi dospelými je v istom smere väčšia než tá medzi pubertiakmi. Azda je v nej viac zrelosti, rešpektu, zodpovednosti. Láska je však vždy rovnako dôležitá, bez ohľadu na vekový či iný rozdiel. Vždy cítiš jej váhu na pleciach, v žalúdku a v srdci.” (str. 180)

 

Môj názor

Knihy od americkej spisovateľky Colleen Hoover som mala v hľadáčiku už veľmi dlho, a hoci som vedela, že sa na knižnom trhu presadila hlavne svojimi eroticko-ľúbostnými románmi, ako prvý sa ku mne dostal jej psychotriler Verity (recenziu nájdete TU). Keďže som však na jej románovú tvorbu počula len samé superlatívy, rozhodla som sa vyskúšať aj niečo z tohto žánru, a tak som siahla po knihe Končí sa to nami.

Tento román ma zaujal ihneď po prečítaní anotácie, ktorá načrtáva, že nepôjde o ľahké a úplne optimistické čítanie. Dej je totiž do veľkej miery inšpirovaný skutočnými udalosťami, konkrétne životom samotnej autorky, ktorá prežila neľahké detstvo plné obáv o seba a svojich najbližších. I napriek neľahkej a silnej téme domáceho násilia však dokázala vytvoriť príbeh, ktorý nepôsobí na čitateľa ťaživo či pochmúrne.

Priznám sa, že úvodom som sa musela trošku dlhšie pretĺkať, nakoľko som si chvíľu zvykala na autorkin štýl písania. V celom diele využíva jednoduchý jazyk pripomínajúci žáner young adult, ktorý ja príliš nečítam. Keď sa však do deja ponoríte, začnete príbeh prežívať spolu s postavami a kniha vás nepustí, kým ju nedočítate do konca.

 

„Hruďou sa takmer dotýkal mojej a ja som sa – hoci nerada – cítila žiaduca. Mala by som mať rozum, ale pri pohľade naňho som sa sotva vládala nadýchnuť. Zvlášť, keď sa na mňa tak podmanivo usmieval.“ (str. 62)

 

Autorka ponúka príbeh rozdelený do 2 častí. Prvá časť sa primárne venuje návratu Lily do detstva prostredníctvom denníka, obsahujúceho nielen úprimné a trpké spomienky, ale aj úsmevné situácie. Oboznámi čitateľa aj s jej vzťahom k Atlasovi, ktorý bol jej prvou ozajstnou láskou a spriaznenou dušou. Musel sa pretĺkať sám životom kvôli nezáujmu zo strany rodičov a prežil ťažké detstvo. Napokon do hry vstupuje Ryle, ambiciózny a sebavedomý lekár, pre ktorého je kariéra na prvom mieste a nemieni si svoj život komplikovať vážnym vzťahom. Druhú časť poňala autorka, vzhľadom na tému, o niečo drsnejšie.

To však nie je ani zďaleka všetko. V knihe, okrem iného, nájdete úžasný a dojímavý príbeh lásky, ktorý vás presvedčí o tom, že aj návrat do (trpkej) minulosti môže, za určitých okolností, urobiť z vášho súčasného života niečo krajšie a radostnejšie. Treba jej len načúvať a pokúsiť sa vziať si to, čo považujeme za správne.

Knihu Končí sa to nami odporúčam čitateľom, ktorí majú radi príbehy s ťažšou témou, avšak podávanou s určitou ľahkosťou. Autorka nepoukazuje len na tému domáceho násilia, ale aj priateľstva, lásky či vzťahových peripetií. Vytvorila reálne postavy s reálnymi osudmi a reálnymi trápeniami či problémami. V neposlednom rade jej patrí veľký obdiv za to, že sa rozhodla svoje bolestné spomienky pretaviť do príbehu, a podeliť sa tak s verejnosťou o neľahké obdobie svojho osobného života.

 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem kníhkupectvu


Viac info o tomto titule nájdete TU. 

 

Autor: Deni

Milovníčka kníh a všetkého, čo súvisí s knižným svetom. Najčastejšie ma nájdete v kníhkupectve, ktoré je mojím druhým domovom.

1 thought on “RECENZIA: Colleen Hoover – Končí sa to nami

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *