RECENZIA: František Kozmon – Červ

VYDAVATEĽSTVO: Ikar
ROK VYDANIA: 2020
ŽÁNER: Detektívka
POČET STRÁN: 392
VÄZBA: pevná s prebalom

 

„Vykročila z bezpečia maminho objatia a jej svet sa v kontakte s realitou rozbil na malé kúsky. Ako zrkadlo, ktoré sa síce dá zlepiť, no nikdy v ňom neuvidíte rovnaký odraz ako predtým.“ (str. 5)

 

O knihe

V oblasti lužných lesov, neďaleko Bratislavy, sa nájdu kostrové pozostatky neznámej ženy, ktorá má na nohách nové tenisky. Vyšetrovania sa ujíma kapitán Marek Wolf, ktorý to opäť nemá vôbec jednoduché. Okrem nedostatku dôkazov a svedkov sa všetko komplikuje pribúdajúcimi ľudskými kostrami. A aby toho nebolo málo, na stole sa objaví ďalší nový prípad – vražda ženy, ktorú našli v cudzom byte prelezenú červami.

Popri pracovných povinnostiach sa Wolf potýka aj so súkromnými problémami. Bojuje o nevlastného brata Patrika, 14-ročného tínedžera, ktorého chce vziať zo starostlivosti nezodpovednej matky a pokúsiť sa mu vytvoriť lepšie miesto pre život. Nečakal však, že tým všetko v rodine ešte viac skomplikuje.

 

„Marek pomyslel na protestujúci dav, s ktorým sa zrazil cestou sem. Kvôli nemu a novinárom, ktorí ho sprevádzali, sa takáto senzácia neudrží dlho v tajnosti. Vedel, že priveľa uniknutých informácií ohrozí vyšetrovanie. „Čaká nás peklo.“ Zachmúrený Balázs s ním musel súhlasiť.“ (str. 217)

 

Môj názor

S tvorbou slovenského autora Františka Kozmona som sa zoznámila len nedávno, keď som mala príležitosť prečítať si knihu Vlk (recenziu nájdete TU). Aj keď som mala isté menšie výhrady, autorov štýl ma upútal natoľko, že som v detektívkach z jeho pera chcela rozhodne pokračovať. A tak sa mi do rúk dostala kniha Červ, t.j. v poradí piaty diel z tzv. „zvieracej série“.

Už od prvých stránok sa pripravte na riadky plné nechutností a zimomriavok, ktoré okamžite vtiahnu do deja. V tomto duchu sa v podstate nesie aj celý príbeh, pri ktorom som od začiatku pochopila, že bude úplne odlišný od predchádzajúceho.

Autor vsadil podstatnú časť deja do tajomného prostredia lužných lesov na hraniciach s Rakúskom, kde došlo k brutálnym vraždám. Čitateľ je svedkom prelínania viacerých dejových línií či kriminálnych prípadov, čím sa do popredia tentokrát dostáva rozvinutejšia vyšetrovacia linka, ktorá mi v knihe Vlk trochu chýbala.

I napriek odlišnostiam je aj v tomto diele po celý čas prítomný autorov typický rukopis. Opäť sa podrobne venuje medziľudským a rodinným vzťahom, dbá na to, aby sa postavy vyvíjali a nestagnovali. Okrem toho, že sympatický kapitán Wolf odkrýva ďalšie podrobnosti zo svojho osobného života, na scénu sa vracia jeho kolega Karol Lupták. Ten zvádza nielen boj sám so sebou, ale na apel svojej dcéry sa na vlastnú päsť tajne púšťa do pátrania po zmiznutom dievčati.

 

„Opatrne sa brodila vysokou trávou a burinou, medzi ktorou objavila drevený kríž zarazený do zeme. Iné dievčatá v jej veku by to odradilo. Dávno by sa otočili a bežali by do bezpečia. Ale iné dievčatá by nikdy nevstúpili na tento pozemok,..“ (str. 6)

 

Okrem sympatických postáv, ktorých osud vám nebude ľahostajný, udržiavajú pozornosť pri čítaní aj dynamické dialógy. Nenájdete tu žiadne hluché miesta, autor okrajovo spomína aj súvislosti z predchádzajúcej knihy, preto nie je vyslovene nutné, aby ste ju mali prečítanú pred tým, ako siahnete po tejto.

 

 

Knihu Červ odporúčam milovníkom detektívnych príbehov, ktorí okrem kvalitne vystavanej zápletky ocenia aj sondu do osobných životov jednotlivých postáv. Autor vytvoril výborný námet, ktorý sa zo samotnej anotácie úplne nedá vyčítať, a preto sa ňou netreba nechať príliš ovplyvniť.

V závere na vás čaká otvorený koniec, na ktorý som ja už bola pripravená, takže ma až natoľko nešokoval. V každom prípade som bola vďačná za to, že už je na svete aj ďalší diel s názvom Volavka, do ktorého sa v najbližšej dobe chystám určite pustiť.

 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem autorovi.
Jeho tvorbu môžete sledovať na Facebooku alebo Instagrame.

 

Viac info o tomto titule nájdete tu:
alebo

 

 

Autor: Deni

Milovníčka kníh a všetkého, čo súvisí s knižným svetom. Najčastejšie ma nájdete v kníhkupectve, ktoré je mojím druhým domovom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *