RECENZIA: Olga Tokarczuk / Joanna Concejo – Stratená duša

VYDAVATEĽSTVO: Artforum
ORIGINÁLNY NÁZOV: Zgubiona dusza
PREKLAD: Karol Chmel
ROK VYDANIA: 2020
ŽÁNER: Román
POČET STRÁN: 48
VÄZBA: pevná

 

„Keby sa na nás niekto vedel pozrieť zhora, videl by, že svet je plný náhlivo pobehujúcich ľudí, spotených a veľmi unavených, a ich oneskorených, stratených duší…“ (str. 4)

 

O knihe 

Bol raz jeden človek, ktorý veľa pracoval, žil veľmi rýchlo a svoju dušu nechal niekde ďaleko za sebou. Spal, jedol, pracoval, šoféroval auto a dokonca hral tenis… Niekedy mal však dojem, že svet okolo neho je príliš plochý, akoby sa pohyboval po hladkom hárku poznámkového bloku, hárku štvorčekového papiera…

 

Môj názor

Keď sa ku mne dostala kniha Stratená duša, bolo to pre mňa niečo úplne nové a nepoznané. Ide totiž o tzv. „picture book“, teda knižný formát, v rámci ktorého dochádza ku kombinovaniu slovného a vizuálneho vyjadrenia. Kým obálka zaujme jednoduchou kresbou, vnútro očarí kvalitným spracovaním. A to ani zďaleka nie je všetko.

Pod tento knižný skvost sa podpísala poľská autorka a nobelistka Olga Tokarczuk, ktorej slová doplnila trefnými obrázkami ocenená ilustrátorka Joanna Concejo. Vytvorili tak paralelný príbeh s minimom textu a množstvom realistických ilustrácií dotvárajúcich výnimočnú atmosféru celej knihy.

Údernosť a minimalizmus. To sú atribúty, ktoré knihu dokonale vystihujú. Nečakajte veľa slov a fráz, čakajte priestor pre vaše myšlienky, spomienky či úvahy. Hoci jej hlavné posolstvo sa môže každého čitateľa dotknúť v inom smere, téma je natoľko aktuálna, že nenechá chladným nikoho. Odráža následky uponáhľanej doby, ktorá z ľudí vysáva energiu dovtedy, kým sa z nich nestanú telá bez duše. Nájsť svoju stratenú dušu nemusí byť následne vôbec jednoduché, no oplatí sa vyzbrojiť trpezlivosťou.

V tejto súvislosti tiež autorka apeluje na potrebu nachádzania lásky k sebe samému. Záver ponúka čitateľovi priestor na zamyslenie o prípadnej životnej zmene, ktorá môže byť na prvý pohľad banálna, no v konečnom dôsledku nesmierne významná a dôležitá.

Knihu Stratená duša odporúčam každému, nakoľko si myslím, že dokáže osloviť široké čitateľské publikum. Či už patríte medzi tých, ktorí pociťujú potrebu spomaliť, alebo len obľubujete spojenie kvalitného umenia s hodnotným textom, táto kniha sa môže stať pokladom vo vašej knižnici. Jej prečítanie, resp. prelistovanie vám pravdepodobne nezaberie veľa času, ale myšlienka, ktorá sa v nej ukrýva bude vo vás rezonovať ešte dlhý čas.

 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu

Viac info o tomto titule nájdete TU.

 

Autor: Deni

Milovníčka kníh a všetkého, čo súvisí s knižným svetom. Najčastejšie ma nájdete v kníhkupectve, ktoré je mojím druhým domovom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *