RECENZIA: Tom Mead – Smrť a kúzelník

VYDAVATEĽSTVO: Slovenský spisovateľ
SÉRIA: Joseph Spector vyšetruje (1. diel)
ORIGINÁLNY NÁZOV: Death and the Conjuror
PREKLAD: Zuzana Greksáková
ROK VYDANIA: 2023
ŽÁNER: Detektívka
POČET STRÁN: 272
VÄZBA: pevná

 

„Hovoríme o trúfalom vrahovi, ktorý sa nebojí, že ho chytíme. O niekom, kto si neváži vlastný život. A takí ľudia sú vždy najnebezpečnejší.“ (str. 165)

 

O knihe

Londýn, rok 1936. Inšpektor Flint je privolaný k mŕtvemu telu doktora Reesa, popredného rakúskeho psychiatra, ktoré objavila gazdiná Olive Turnerová. Jeho smrť si nikto nedokáže logicky vysvetliť. Flint sa s prosbou o pomoc rozhodne obrátiť na svojho dávneho priateľa Josepha Spectora, šikovného kúzelníka, schopného vyriešiť aj tie najzamotanejšie záhady.

Ako je možné, že sa doktorovo telo našlo v zamknutej pracovni? Flint so Spectorom sa postupne obracajú na doktorových pacientov či členov domácnosti, pričom ich výpovede väčšinou ponúkajú viac otázok než uspokojivých odpovedí. Keď sa k tomu ohavnému činu pridruží ešte krádež vzácneho obrazu a ďalšia vražda v uzavretom výťahu, obaja pochopia, že majú dočinenia so sebavedomým a nebezpečným páchateľom, ktorého musia vypátrať čo najskôr.

Môj názor

Britský autor Tom Mead sa dostal do povedomia čitateľov svojimi poviedkami s kriminálnou zápletkou. Vydavateľstvo Slovenský spisovateľ prinieslo na knižný trh preklad jeho debutového románu Smrť a kúzelník, prvý diel pripravovanej detektívnej série s talentovaným a svojským kúzelníkom Josephom Spectorom. Ten sa zároveň ocitá aj v role vyšetrovateľa, ktorého úlohou je vyriešiť naoko nerozlúštiteľnú záhadu.

Práve toto obsadenie ma na knihu absolútne nalákalo, keďže vo mne vzbudilo očakávanie čítania plného prekvapení. Navyše, anotácia sľubovala zaujímavú zápletku a príbeh, ktorý vás vezme do Londýna, konkrétne tridsiatych rokov minulého storočia.

Knihu zaradilo vydavateľstvo do edície „Zelená knižnica“, v rámci ktorej vychádzajú najlepšie svetové diela kriminálneho žánru. Je preto odporúčaná napríklad pre fanúšikov príbehov Agathy Christie, od ktorej sa mne doteraz podarilo prečítať len knihu A neostal ani jeden (recenzia TU – možno ju poznáte skôr pod názvom Desať malých černoškov). Mne osobne štýl Toma Meada sadol o niečo viac. Je osobitý, jednoznačne dynamickejší a svižnejší. Preto si myslím, že dokáže zaujať aj čitateľov, ktorým pomalšie tempo u kníh Agathy neulahodilo, ale radi by dali ešte šancu nejakej detektívnej klasike.

 

„Flint mal k zločinu veľmi filozofický postoj: hoci s ním nesúhlasil, videl v ňom nevyhnutnú súčasť spoločnosti. Vezmime si napríklad vraždy. Väčšina z nich patrí do kategórie odporných, neodborných činov, chýba im akékoľvek tajomstvo či čaro. Vinníkom je najčastejšie blízka osoba obete. No v posledných rokoch si čoraz častejšie všímal rozvíjajúci sa podžáner vrážd, ktorý zahalil mesto ako hmla. Išlo o takzvané „nemožné“ zločiny a zvyčajne boli záležitosťou elity. Ľudia umierali v zamknutých miestnostiach za nereálnych okolností alebo sa na zasneženom poli našlo telo uškrtenej obete a viedli k nemu len jedny stopy. Vražda ako hádanka.“ (str. 55 – 56)

 

Po celý čas si budete klásť základnú otázku: ako mohlo dôjsť k vražde v miestnosti, ktorá bola zamknutá a zapečatená zvnútra? Teórií je síce viacero, no každá naráža na nejaké nezrovnalosti. Samotné vyšetrovanie sa viac-menej točí okolo tých istých postáv a podozrivých, ku ktorým sa v rámci vypočúvania a preverovania faktov vrátite aj niekoľkokrát. A ako to už býva zvykom, nájdu sa aj takí, ktorí nie sú úplne úprimní.

 

 

Zo začiatku je potrebné sa trochu dostať do deja, no potom sa môžete tešiť na napínavé čítanie plné prekvapení. Popri kúzelníkovi Spectorovi, ktorému neunikne ani ten najmenší detail, pôsobí inšpektor Flint občas stratene až dezorientovane. Spoločne však vytvárajú sympatickú vyšetrovaciu dvojicu, ktorá je k sebe navzájom úprimná a vždy nápomocná.

Knihu Smrť a kúzelník odporúčam nielen milovníkom klasickej detektívky, ale aj tým, ktorí sa v príbehoch radi púšťajú do riešenia naoko nevysvetliteľných záhad. Dýchne na vás atmosféra historického Londýna, popasujete sa s dokonale rafinovanou zápletkou a občas budete konfrontovaní s priam „nadpozemskými“ úvahami. Pre mňa sa táto kniha stala milým prekvapením a určite rada siahnem aj po druhom diele, ktorý by mal u nás vyjsť ešte tento rok.

 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu

 

 

Autor: Deni

Milovníčka kníh a všetkého, čo súvisí s knižným svetom. Najčastejšie ma nájdete v kníhkupectve, ktoré je mojím druhým domovom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *