Kniha Pes menom Mačka: Láskavý príbeh pre deti o nezvyčajnom priateľstve

 

„Mama chcela, aby som bola mačka, pretože mačky sú podľa nej nezávislé filozofky. Alebo aspoň nezávislé. Z vrhu som prežila ako jediná.
„Z tvojich súrodencov sa stali anjeli,“ hovorila mama, „a z teba sa stala Mačka.“
„Mačky sú nezávislé,“ vravievala mi, keď som bola malá, „chcem, aby si bola nezávislá, pretože ťa musím opustiť.“
Mama vyronila niekoľko sĺz a odišla.“

 

Pes menom Mačka je láskavý príbeh o nečakanom priateľstve pre deti od 6 rokov. Zoznámime sa so psíkom, ktorý ešte ako šteniatko dostal meno Mačka. Jeho mama bola borderská kólia a ocko laponský pes. Je teda kríženec.

Dnes je osamelý, v očiach iných tak trochu čudný, snaží sa zhovárať s vtákmi a spriateliť s losmi. Ale všetky lesné zvieratá sa mu, či vlastne jej, otáčajú chrbtom.
A jedného dňa stretne človeka bez domova, ktorý sa volá Kuna. V bruchu mu škvŕkalo a pľúca mu chrapčali.
Dve bytosti z okraja spoločnosti spojí práve samota a nepriazeň osudu, zblížia sa a zisťujú, že vo dvojici sa prekážky zdolávajú oveľa ľahšie.

 

„Je ťažké žiť, ak nikomu nedôveruješ,“ vysvetľoval muž menom Kuna, „vtedy si veľmi smutná alebo veľmi veľmi nezávislá.“

 

Pes menom Mačka je dojemný príbeh z pera fínskeho autora Toniho Kontiu o nezvyčajnom priateľstve medzi dvoma osamelými bytosťami. Nájdete v ňom návod, ako akceptovať rozdiely, zbaviť sa predsudkov, nesústrediť sa len na zovňajšok, ale nazrieť aj pod povrch. Harmonické ilustrácie Eliny Warstovej dokonale podčiarkujú krehkú atmosféru príbehu aj krásu priateľstva.

Zdroj: IKAR

Knihu z fínčiny preložila pre vydavateľstvo Ikar Viola Bályová a vyšla s finančnou podporou FILI, Finnish Literature Exchange.

Helsinčan Tomi Kontio je jedným z najpoprednejších a najuznávanejších fínskych básnikov svojej generácie. Okrem poézie píše prózu, stĺpčeky do novín, texty piesní a detské knihy, z ktorých prvá, Keväällä isä sai siivet (Na jar ockovi narástli krídla), získala v roku 2000 najprestížnejšiu fínsku cenu za literatúru pre mládež Finlandia Junior.

Elina Warsta je ilustrátorka a grafická dizajnérka. Jej prácu niekoľkokrát ocenili vo fínskej súťaži Najkrajšia kniha roka. Knihu Aapine (Abeceda), ktorú napísala Heli Laaksonenová a ilustrovala Elina Warstová, nominovali v roku 2013 na literárnu cenu Finlandia Junior.

Milan Buno, knižný publicista

 

Viac info o tomto titule nájdete tu:

 

 

Autor: Deni

Milovníčka kníh a všetkého, čo súvisí s knižným svetom. Najčastejšie ma nájdete v kníhkupectve, ktoré je mojím druhým domovom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *