Od nenávisti až k láske: Nový príbeh Zadrž dych od Michaly Ries o spletitosti rodinných a partnerských vzťahov

„Niekedy si ľudia, ktorí prežijú veľkú bolesť, zavrú srdcia. Moja hrdinka Marína si ho však nezavrela, stala sa láskavou, pokornou ženou, ktorá odpustila ľuďom, ktorí jej ublížili. Aj tým, ktorí jej nepomohli, keď to najviac potrebovala,“ približuje svoj román Michala Ries. Už jej vyšli dve knihy Na úteku a Na love, ktorými si získala tisíce slovenských čitateliek.
Jej nový román Zadrž dych opäť ponúka pútavé čítanie o tom, aké zložité sú mužsko-ženské či rodinné vzťahy a aká tenká je hranica medzi láskou a nenávisťou.

O knihe

Hlavná hrdinka Marína je tridsiatnička a žije si obyčajný život. Má byt na hypotéku, ojazdené auto, pracuje ako asistentka a má tam pár skvelých kamošiek. Je skromná a vlastne spokojná. Zažila už horšie časy, má za sebou traumatizujúcu minulosť, takže teraz je vďačná za každý „normálny“ deň.

Práve tá hrozná udalosť ju vtedy postavila na okraj spoločnosti. Uzatvorila sa do seba, stratila priateľov, súrodenci ju znenávideli a začala robiť veci, za ktoré ju celá dedina, kde žila, odsúdila. Nikoho však nezaujímalo, prečo to robí.
Navyše jej otec sa obesil, keď mala 18 rokov. V jej detskej izbe s tým, aby mu odpustila. Okolie ju obvinilo z jeho samovraždy a tak sa zbalila a konečne odišla preč. Dlhé roky chodila na terapiu a konečne sa z toho dostala. Teraz vedie celkom nezaujímavý život a to sa jej páči.

Do práce však nastúpi nový kolega Marcel a ten môže všetko zničiť. Pozná ju totiž z minulosti a má na ňu ťažké srdce. „Správa sa k nej odporne, neustále ju uráža a ponižuje, až to vyústi do čudnej scénky: Marína zistí, že Marcelovi nejaký starý známy poslal video, na ktorom je Marína pri sexe s dvomi mužmi,“ popisuje Michala Ries.

Marína donúti Marcela pozrieť si to s ňou a popisuje mu, ako sa pritom cítila. Ukáže mu úplne iný pohľad na akt, ktorý nebol aktom vášne, ani žiadneho citu.
Marcel sa začína na ňu pozerať iným pohľadom, ide do hĺbky, snaží sa ju pochopiť, a zrazu jej dvorí. Je láskavý, trpezlivý a pozorný, no Marína sa s ním nechce zapliesť.

Zadrž dych je takou zvláštnou kombináciou príbehu hate to love, čiže od nenávisti k láske a zároveň slowburn, čiže pomaly sa rozvíjajúcej romantiky,“ vysvetľuje Michala. „V príbehoch, kde sa nenávisť preklápa v lásku väčšinou hrá hlavnú úlohu vášeň. Tu je to však inak. Marcela a Marínu čaká pomerne pomalý proces, kým budú schopní otvoriť sa vzájomnému citu.“

 

Milan Buno, knižný publicista

 

Viac info o tomto titule nájdete tu:

 

 

Autor: Deni

Milovníčka kníh a všetkého, čo súvisí s knižným svetom. Najčastejšie ma nájdete v kníhkupectve, ktoré je mojím druhým domovom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *