RECENZIA: Lisa Regan – Miznúce dievčatá

VYDAVATEĽSTVO: Grada (Cosmopolis)
SÉRIA: Detektívka Josie Quinnová (1. diel)
ORIGINÁLNY NÁZOV: Vanishing Girls
PREKLAD: Michal Zidor
ROK VYDANIA: 2021
ŽÁNER: Detektívka / Triler
POČET STRÁN: 368
VÄZBA: pevná s prebalom

 

„Bola dosť blízko na to, aby videla,
že dievča napísalo na múr slovo jasnou teplou
červenou krvou.
Vlastne to ani nebolo slovo…
Ale meno…“

 

O knihe

Ospalé americké mestečko Denton jedného dňa šokuje správa o zmiznutí 17-ročnej Isabelle Colemanovej. Kým sa ju všetci obyvatelia márne snažia nájsť, v meste sa z ničoho nič zjaví ďalšie unesené dievča. Po roku väznenia je však úplne traumatizované a neschopné akejkoľvek interakcie s okolitým svetom. Jeho reakcie sú neprimerané a indície, ktoré občas poskytne, nedávajú logiku.

Detektívka Josie Quinnová prežíva náročné obdobie. Napriek tomu, že ju len nedávno suspendovali, sa rozhodne do prípadu zmiznutých dievčat bez váhania pustiť na vlastnú päsť. Bojuje nielen s časom, ale aj nedostatkom relevantných stôp a dôkazov. Prečo ju toľko prenasleduje záhadné meno Ramona? A dokáže dolapiť šialenca, ktorý stojí za zmiznutím dievčat aj napriek tomu, že jej okolie vôbec neverí?

 

„Okolo pása pocítila ruku, ktorá ju zdvihla nad zem. Ten človek si ju pritisol k hrudi a ťahal ju so sebou po lese, ktorý bol kedysi jej priateľom. Jej paniku prehlušila jediná myšlienka. Bol skutočný.“ (str. 8)

 

Môj názor

Kniha Miznúce dievčatá je prvým dielom krimi série s vyšetrovateľkou Josie Quinnovou, ktorým si americká autorka Lisa Regan okamžite získala pozornosť čitateľov po celom svete. Možno nezaujme na prvý pohľad úplne originálnym námetom, ja sa však priznám, že som sa v anotácii príliš nevŕtala. Odkedy totiž kniha vyšla v Českej republike, vedela som, že bude mojou jasnou voľbou. S tým súviseli aj moje vcelku vysoké očakávania.

Hoci bolo pre mňa meno autorky nové, po prečítaní jej medailónu som ostala prekvapená, že v angličtine jej už vyšlo v tejto sérii vyše desať prípadov, pričom nezaháľa a stále pracuje na ďalších. Prvý diel ma zaujal aj ponurou atmosférickou obálkou, ktorá sama o sebe sľubuje napätie a istú dávku tajomna.

Autorka nenechala nič na náhodu a už od prvých stránok „hádže“ čitateľa priamo do deja. Vynecháva zbytočné opisy a nastoľuje svižné tempo, ktoré udržiava počas celého príbehu. Napomáhajú tomu aj krátke kapitoly, ktoré končia tak, že nutne potrebujete vedieť, čo bude nasledovať ďalej.

 

„Stratila prehľad o tom, koľko času ubehlo. Jej hrôza bola nikdy sa nekončiacim cyklom temnoty a hladu. Keď jej zvieralo žalúdok od nedostatku potravy, nevedela povedať, či prešli hodiny, alebo dni, odkedy jedla naposledy. Bolo jedno, či mala oči otvorené, alebo zatvorené, v oboch prípadoch nevidela nič. Dôsledne prehmatala každý centimeter maličkej cely. Nebolo odtiaľ cesty von.“
(str. 157)

 

Veľká časť deja sa zameriava na osobné vzťahy, ktoré síce vznikli v minulosti, ale zasahujú aj do prítomnosti. Na začiatku autorka oboznamuje čitateľa s postavami a ich vzájomnými vzťahmi len okrajovo, preto sa môže stať, že spočiatku sa v nich nebudete vedieť úplne zorientovať. Postupne však dostávajú v príbehu stále väčší priestor a na povrch vyplávajú zaujímavé súvislosti.

 

 

V postave sympatickej detektívky Josie nájdete silnú a ambicióznu hrdinku, ktorá si uvedomuje svoje chyby a nedostatky. Ako to už pri väčšine knižných vyšetrovateľov býva zvykom, ani tu nechýba trauma z minulosti, ktorá Josie poznačila. Nielen osobný, ale aj jej pracovný život je na bode mrazu. I napriek nedávnemu suspendovaniu sa však nevzdáva a ide za tým, o čom je presvedčená, že je správne.

Musím sa priznať, že posledné strany ma trochu zmiatli a zviedli moje dovtedajšie úvahy opäť trochu iným smerom. Časom som však pochopila, že autorkiným zámerom bolo ponúknuť ucelený záver so všetkými odpoveďami na otázky, ktoré si popri čítaní mohol čitateľ položiť.

Knihu Miznúce dievčatá odporúčam milovníkom premyslených krimitrilerov, ktoré neobsahujú žiadne hluché miesta a sú bohaté na prekvapivé zvraty. Skôr by som sa ale pri tejto knihe priklonila ku trileru, nakoľko vyšetrovacia linka tu nie je až natoľko obsiahla. Autorka sa zamerala hlavne na (mysterióznu) atmosféru, vzájomné vzťahy, stupňovanie napätia či odhaľovanie tajomnej minulosti. Rozhodne však ide o vydarený úvod do série, a keďže som si veľmi obľúbila aj postavu Josie, už teraz sa teším na jej ďalší prípad.

 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu

 

Autor: Deni

Milovníčka kníh a všetkého, čo súvisí s knižným svetom. Najčastejšie ma nájdete v kníhkupectve, ktoré je mojím druhým domovom.

2 thoughts on “RECENZIA: Lisa Regan – Miznúce dievčatá

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *