RECENZIA: Renata Sarvašová – Zelená karta

VYDAVATEĽSTVO: Cube visuals
ROK VYDANIA: 2019
ŽÁNER: Skutočný príbeh / Román
POČET STRÁN: 240
VÄZBA: pevná

 

„Život sa nedá naplánovať.“ (str. 7)

 

O knihe

Skutočný príbeh o rodine, ktorá sa, v dôsledku neúspechov v podnikaní, dostala na úplné finančné dno. Hovorí sa, že topiaci sa aj slamky chytá. A tak hlava rodiny, po 15 rokoch manželstva, vymyslí neobyčajný, priam šialený plán – kúpiť si manželstvo v Amerike a získať tzv. Zelenú kartu. Ide o identifikačnú kartu legálneho trvalého obyvateľa Spojených štátov, ktorý nemá americké občianstvo.

Tak sa aj stane. Manželke a dvom deťom, samozrejme, sľúbi, že tento stav je dočasný a všetko robí len pre dobro celej rodiny. Plán je nasledovný: dočasné manželstvo v zahraničí, získavanie financií, následný rozvod a návrat na Slovensko. Život je však nevyspytateľný, a príbeh ukrytý v tejto knihe je toho dokonalým dôkazom.

 

„Pochopila som, že nemám nikoho. Iba samú seba a lásku. Lásku k svojim deťom, vďaka ktorým som zvládla aj najťažšie skúšky v ročníkoch života.“ (str. 7)

 

Môj názor

Skutočné príbehy nie sú v mojej knižnici príliš frekventované. Nevyhýbam sa im, ale ani ich nejako zámerne nevyhľadávam a dostanú sa ku mne viac-menej výnimočne. Aj v prípade knihy Zelená karta od Renaty Sarvašovej som spočiatku trochu váhala. V prvom momente som si nebola celkom istá, či by ma svojím obsahom dokázala zaujať. Názov, ktorý vypovedá aj o samotnej tematike, mi bol príliš cudzí a vzdialený. Až neskôr som niekde na internete natrafila na istý rozhovor s autorkou, a ten ma presvedčil o tom, že jej príbeh si bezpochyby zaslúži (nielen) moju pozornosť. Teraz som nesmierne rada, že som po ňom napokon siahla.

Kniha v sebe ukrýva trpký príbeh vystrihnutý priamo z autorkinho života. Ako sa sama vyjadrila, je podávaný bez príkras tak, ako sa skutočne stal a všetko, čo v knihe nájdete, má poctivo odžité. Podnikateľské neúspechy, veľká finančná núdza a viera v lepší život mali za následok, že pristala na netradičný plán jej manžela. Musela strpieť rozvod, ako aj to, že jej milovaný muž odcestuje za „veľkú mláku“ a ožení sa s inou ženou.

 

„Videla som pred sebou človeka odhodlaného na všetko. Odhodlaného bojovať za našu lepšiu budúcnosť. Proti morálke, proti svedomiu, proti všetkým.“ (str. 24)

 

Napriek vzdialenosti a viacerým nezrovnalostiam, ku ktorým došlo už v zárodku realizácie plánu, autorka nestrácala nádej a svojmu manželovi sa snažila plne dôverovať. „Pokyny“, ktoré jej pravidelne podsúval, aby sa všetko podarilo, od začiatku poctivo dodržiavala, pretože nechcela nič pokaziť. Verila, že raz sa táto nočná mora musí skončiť.

Keďže však po čase nedokázala len tak sedieť doma so založenými rukami, vybrala sa do USA na vlastnú päsť, spolu so svojím synom. Rozhodla sa pracovať, aby mohla byť bližšie k manželovi, no veľakrát sa stala obeťou ponižovania či výsmechu.

 

„Často som sa zamýšľala, čím sme si museli prejsť a analyzovala svoje rozporuplné pocity voči Adamovi. Racionálna polovica môjho ja v tom začínala mať jasno. Tá druhá, emocionálna, ešte žila v očakávaní spoločnej budúcnosti. V mene minulosti. V mene našich detí. V mene odžitého. V mene sľubu v dobrom aj v zlom.“ (str. 175)

 

Je priam paradoxné, že autorka dokázala podať mnoho situácií s nadhľadom, ba miestami až jemným humorom. Kniha sa číta veľmi ľahko, je útla, príbeh je podávaný pútavo, jednoducho a stránky vám budú rýchlo miznúť pod rukami.

 

 

Pri knihe Zelená karta budete často krútiť hlavou nad bizarnými situáciami, a ak sa do príbehu vžijete, zamávajú vami viaceré emócie. Po dočítaní budete autorku vnímať ako veľkú bojovníčku, ktorá sa nevzdala ani po opakovaných pádoch, pretože stále túžila po jednom – udržať rodinu pokope. A hoci pri tom veľakrát musela siahnuť na dno svojich fyzických či psychických síl, účelom vydania tejto knihy nebola tendencia sa posťažovať, iba sa podeliť o svoj netradičný príbeh.

Autorka ponechala knihe otvorený koniec, a ako sama uviedla, aktuálne pracuje na pokračovaní. Ja si ho rozhodne nenechám ujsť, a ak patríte medzi čitateľov, ktorí obľubujú skutočné príbehy, túto knihu vám vrelo odporúčam. 

 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem autorke.

 

Viac info o tomto titule nájdete tu:
alebo

 

Autor: Deni

Milovníčka kníh a všetkého, čo súvisí s knižným svetom. Najčastejšie ma nájdete v kníhkupectve, ktoré je mojím druhým domovom.

1 thought on “RECENZIA: Renata Sarvašová – Zelená karta

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *