RECENZIA: Debbie Macomber – Duch Vianoc

VYDAVATEĽSTVO: Fortuna Libri
ORIGINÁLNY NÁZOV: The Christmas Spirit
PREKLAD: Anna Kompasová
ROK VYDANIA: 2022
ŽÁNER: Román
POČET STRÁN: 192
VÄZBA: pevná

 

„Podľa starkej to bol ten najlepší príbeh na svete, hoci to nevyslovila nahlas.“ (str. 53)

 

O knihe

Peter Armstrong a Hank Colfax. Najlepší priatelia, ktorí sa aj po rokoch pravidelne stretávajú, hoci ich životy sú úplne odlišné. Kým Peter je miestny pastor a v predvianočnom období pripravuje všetko potrebné na oslavu nadchádzajúcich sviatkov, Hank pôsobí ako barman v rodinnej krčme, kam denne zavítajú zákazníci z rôznych oblastí života.

Keď v rámci jedného stretnutia začne Peter zľahčovať Hankovu prácu, spontánne sa dohodnú, že si navzájom vymenia miesta až do Štedrého večera. Počiatočné nadšenie už po krátkom čase strieda zistenie, že táto zámena je zložitejšia, než sa pôvodne očakávalo. Obom však dokáže navždy zmeniť životy.

 

„Trvalo mu dobrú hodinu, kým odhrnul všetok sneh. V krčme sa nikdy neobťažoval odhrnúť sneh z parkoviska. Pravidelne vyťahoval zo suterénu sudy s pivom a mal pocit, že je v dobrej fyzickej kondícii. Zdvihnúť niekoľko sudov však nebolo to isté ako vysporiadať sa so snehom. Keď skončil, svaly na rukách a chrbte ho boleli, ako keby mal za sebou dvanásťhodinovú šichtu v krčme.“ (str. 79)

 

Môj názor

Americká spisovateľka Debbie Macomber je uznávanou autorkou v oblasti súčasnej beletrie pre ženy a na konte má viacero románov, ktoré sa vo svete zaradili medzi bestsellery. Niektoré vianočné príbehy z jej pera si pod taktovkou Hallmarku dokonca vyslúžili filmové spracovanie. I napriek tomu, že už pred rokmi u nás vyšla jej kniha Penzión Ružový prístav, pre mňa išlo o neznámu autorku. Až kým som si neprečítala príbeh, ktorý vyšiel vo vydavateľstve Fortuna Libri pod názvom Duch Vianoc.

Už na prvý pohľad ma zaujala nádherná obálka, z ktorej priam sála pokoj a pravá zimná atmosféra. V ničom však nezaostáva ani anotácia, ktorá predostrela (pre mňa) originálny námet, s akým som sa ešte v knihách nestretla. Hoci typickým vianočným príbehom, ktoré vychádzajú pred sviatkami vo veľkom množstve, až natoľko neholdujem, som rada, že v tomto prípade som sa nechala zlákať.

Príbeh obsiahnutý v tejto útlej knihe rozpráva starká svojim vnúčencom – 8-ročnému Lanceovi a 6-ročnej Lily. Kým chlapec si pred romantickými scénami zakrýva uši, dievčatko sa z nich teší. Vnímanie niektorých situácií z detského pohľadu a ich občasné postrehy či poznámky, vám neraz vyčaria úsmev na perách.

 

„Vnúčik si prestal zapchávať uši a hlasno si povzdychol. „Neviem, prečo by chcel niekto pobozkať dievča.“
Starká neskrývala úsmev. „Raz zmeníš názor, ver mi.“
„Nie, to sa nikdy nestane.“ Urobil grimasu a pokrútil hlavou, akoby zjedol niečo odporné.“
(str. 141)

 

Autorka zakomponovala do deja menej postáv, ktoré sa postupne spoznávajú a budujú si medzi sebou vzájomné vzťahy. Zaujímavosťou je, že sa rozhodla pre spojenie ľudí, ktoré sa na prvý pohľad môže zdať priam nemožné či úsmevné. Napokon sa však ukáže, že všetci sú srdcom stále deťmi, ktoré sa dokážu radovať z maličkostí a užiť si oslavu sviatkov tak, ako sa patrí. Ešte predtým však musia zbúrať bariéry, ktoré si vybudovali a nesú so sebou z minulosti po prežití rôznych životných sklamaní.

 

 

Autorka má jednoduchý štýl písania, ide viac menej o „jednohubku“, ktorá sa číta veľmi ľahko a rýchlo. Príbeh je primárne založený na určitom posolstve, ktoré má čitateľovi odovzdať. Preto, ak by ste od neho očakávali prílišnú dynamiku, zvraty či prekvapenia, mohli by ste ostať sklamaní. Na svoje si však prídu milovníci jemnej a nevtieravej romantiky, ktorá k takýmto knihám jednoducho patrí.

Knihu Duch Vianoc odporúčam čitateľom, ktorí majú chuť na príjemný, milý a hrejivý príbeh zasadený do zimného obdobia. Ukáže vám odvahu, silu spolupatričnosti, ale aj to, ako sa dá veľa naučiť nielen o sebe, ale aj o ľuďoch naokolo. Je to príbeh o nájdení lásky na miestach, kde to nečakáme. A v neposlednom rade je to príbeh zábavný, ktorý však prinúti aj k zamysleniu sa nad medziľudskými vzťahmi, predsudkami a hodnotami, ktoré nie nadarmo robia Vianoce tými najkrajšími sviatkami v roku.

 

 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu
Viac info o tomto titule nájdete TU.

 

Autor: Deni

Milovníčka kníh a všetkého, čo súvisí s knižným svetom. Najčastejšie ma nájdete v kníhkupectve, ktoré je mojím druhým domovom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *