RECENZIA: Julien Dan – Na nesprávnom mieste

Slovenský autor Julien Dan sa čitateľom po prvýkrát predstavil v románe Hľadač šťastia, ktorý napísal spoločne so Zdenkou Wenzlovou Švábekovou. Ďalší vojnový román Hviezda, ktorá nikdy nezhasne už pochádza len z jeho pera. Vo svojej tretej knihe Na nesprávnom mieste dokazuje, že venovať sa rôznorodým námetom mu nerobí žiadny problém.


Úspešný podnikateľ Jakub Bosák prichádza v jednej chvíli úplne o všetko. Po tom, ako ho krivo obvinili a odsúdili za vraždu svojho kamaráta, sa ocitá vo väzení – „krajine nikoho.“ 

 

„Jednoducho sa v jednej chvíli ocitol v nesprávnom čase na nesprávnom mieste. Raz ráno sa prebudil a bol nikto. Nezostalo mu nič. Ani meno, ani titul, postavenie či majetok. Všetko zmizlo ako švihnutím čarovného prútika. Čo na tom, že čin, za ktorý ho odsúdili, nikdy nespáchal. To, že sa ocitol na tomto mieste, bral ako trest za všetko zlé, čo kedy v živote spáchal.“

 

Po prepustení na slobodu je pevne rozhodnutý zanechať minulosť za sebou a venovať sa naplno svojim dvom dcéram. Ani v tomto prípade mu však osud nemieni nič uľahčiť. Okrem toho, že má 55 rokov a musí si zvykať na nové veci, ktoré sú mu cudzie, dozvedá sa skutočnosti, o ktorých počas pobytu vo väzení netušil. Jeho mladšia dcéra trpí ťažkým Aspergerovým syndrómom, v dôsledku čoho je umiestnená v záhadnom sanatóriu Nádej. A tak čaká na Jakuba nielen nový začiatok, ale aj ťažká skúška v podobe získania si dôvery milovanej dcéry.

Boj s veternými mlynmi

Autor v knihe ponúka sondu do života nespravodlivo odsúdeného človeka, pre ktorého sa sloboda po rokoch stáva druhou šancou. Hoci je odhodlaný začať odznova, nie je to vôbec jednoduché. Zvádza nielen svoj vnútorný boj, ale často čelí predsudkom a pochybnostiam zo strany okolia, ktoré má tendenciu nazerať na jeho osobu inak.

 

„Človek, ktorý to nezažil, nikdy nepochopí, aké to je byť slobodný. Áno, sloboda je privilégium, nie nárok. Ocitnúť sa za bránou väznice na strane, znamenajúcej práve toto slovo, tento pocit sa nedá opísať. Chvenie celého tela, tašky v rukách oťažejú niekoľkonásobne, až si ich musel položiť na zem a snažil sa pomaly predýchať skutočnosť, že všetko zlo sa skončilo tam za ním.“

 

Autor prostredníctvom niekoľkých kapitol zavedie čitateľa aj do obdobia pred väzbou a ukazuje, ako sa šťastný a spokojný život dokáže v okamihu premeniť na nočnú moru. Zároveň citlivo vykresľuje úprimné rodinné vzťahy, predovšetkým lásku muža a ženy, ale aj silné otcovské či súrodenecké puto. Príbeh je tiež obohatený o viacero pekných a pravdivých myšlienok zo života, pri ktorých sa neraz pristavíte.

 

 

Ako vystrihnuté zo života

Kniha Na nesprávnom mieste ponúka krásne, hoci miestami smutné čítanie, ktoré je dynamické a obohatené o napínavú zápletku. Príbeh pôsobí realisticky, postavy sú autentické. Jakub Bosák ostáva férový, pokorný a nepociťuje horlivú túžbu po pomste. Žije v nádeji v lepšiu budúcnosť a nepestuje v sebe nenávisť. Je rozhodnutý naplno si užiť roky života, ktoré mu ostali, avšak len dovtedy, kým nezistí, že je obklopený nesprávnymi ľuďmi bažiacimi po moci.

Autor má vyzretý, inteligentný štýl písania, nedáva si však servítku pred ústa a veci pomenúva pravým menom. Vie písať drsne, ale aj veľmi citlivo, čím dokáže vyvolať v čitateľovi rôznorodé emócie. V neposlednom rade cítiť, že nenechal nič na náhodu a dokázal sa vierohodne popasovať aj s vykreslením a priblížením správania človeka, ktorý trpí Aspergerovým syndrómom.

 

Článok bol publikovaný v Magazíne o knihách.

 

VYDAVATEĽSTVO: Motýľ
ROK VYDANIA: 2022
ŽÁNER: Román
POČET STRÁN: 240
VÄZBA: pevná

 

Autor: Deni

Milovníčka kníh a všetkého, čo súvisí s knižným svetom. Najčastejšie ma nájdete v kníhkupectve, ktoré je mojím druhým domovom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *