RECENZIA: Vincent Kliesch & Sebastian Fitzek – Frekvencia smrti

VYDAVATEĽSTVO: Tatran
SÉRIA: Auris (2. diel)
ORIGINÁLNY NÁZOV: Die Frequenz des Todes
PREKLAD: Zuzana Kováčiková & Andrej Zahorák
ROK VYDANIA: 2021
ŽÁNER: Psychologický triler
POČET STRÁN: 256
VÄZBA: pevná s prebalom

 

„Muž, ktorý počuje zločin. Forenzný vyšetrovateľ Hegel je späť!“

 

O knihe

Forenzný fonetik Matthias Hegel tentokrát rieši telefonát zúfalej matky zmiznutého dieťaťa na tiesňovú linku Berlínskeho hasičského zboru. V krátkom zvukovom zázname počuť ženský bolestný výkrik a zápasenie, no následne sa hovor nečakane preruší.

Hegel je rozhodnutý urobiť v danom prípade všetko, čo je v jeho silách. Ambície mu však komplikuje domáce väzenie, ktoré mu nariadil súd. Preto mu neostáva nič iné, len získať spojenca, ktorý mu pomôže. Jeho ponuku prijíma Jula Ansorgeová, autorka kriminálnych podcastov, ktorá sa púšťa do pátrania a zabúda na nebezpečenstvo, ktoré ju môže pripraviť o život. To však ešte netuší, že ju zistenia zavedú k niečomu omnoho väčšiemu, než sa pôvodne predpokladalo.

 

„Malými rovnomernými krokmi sa blížila k postieľke. Keď bola kúsok od nej, zavrela oči. Urobila posledný krok a zostala stáť. Pozbierala všetku odvahu, zhlboka sa nadýchla a opäť otvorila oči.
Krv!“
(str. 9)

 

Môj názor

Keď sa mi dostala do rúk kniha Auris, prvý diel zo série s forenzným fonetikom Matthiasom Hegelom, po jej dočítaní som bola nadšená (recenzia TU). Spolupráca majstra psychotrilerov Sebastiana Fitzeka a nemeckého autora Vincenta Kliescha sa z môjho pohľadu skutočne vydarila a priniesla do tohto žánru niečo nové a originálne.

Na druhý diel, ktorý vyšiel vo vydavateľstve Tatran pod názvom Frekvencia smrti, som sa tešila od momentu, kedy som otočila poslednú stránku prvého dielu. Bola som nesmierne zvedavá, či dostanem odpovede na otázky, ktoré ostali nezodpovedané. Ako to u mňa býva zvykom pri sériách, aj tu mi chvíľu trvalo, kým som sa v úvode zorientovala v deji, nakoľko som si už súvislosti a niektoré informácie príliš nepamätala.

Autori nenechávajú čitateľa vydýchnuť a od prvej stránky ho znova vhadzujú priamo do deja, ktorý akoby plynule pokračuje ďalej. Stretávame sa tu s hlavnými postavami, s ktorými sme sa mohli zoznámiť už v predchádzajúcom diele. Kým sympatická Jula naďalej pátra po svojom stratenom bratovi, Hegel potvrdzuje status netradičnej a tajomnej postavy. Hoci sa o ňom v tejto časti dozvieme o kúsok viac, ja som ostala naďalej vo fáze, kedy ešte úplne neviem, čo si o jeho osobe a správaní myslím.

 

„Cecile stála na prahu dverí a pulz sa jej každým úderom srdca zrýchľoval, ako keby sa nad detskou izbou vznášala zlá kliatba. Starostlivo zariadená izba s rozkošnými plagátmi na stenách, plyšovými hračkami na nábytku a jemnou vôňou ruží sa jej zrazu zdala byť hrozivá a strašidelná ako hrobka. Stála tam s trasúcimi sa kolenami v svetlomodrej športovej súprave a napriek všetkému dúfala, že je to iba zlý sen.“ (str. 8)

 

Kniha opäť ponúka ďalšie fascinujúce detaily z oblasti forenznej fonetiky a jej využitia v rámci procesu vyšetrovania. Treba však povedať, že aj keď je myšlienka obsiahnutá v anotácii postavená na originálnom námete, týchto informácií tu zase až tak veľa nenájdete. Autori sa do veľkej miery zamerali na minulosť postáv a ich vzájomné vzťahy, preto tieto veci vnímam skôr ako akési občasné spestrenie deja.

 

 

Rovnako, ako v predchádzajúcej knihe, aj tu sa nedá prehliadnuť typický Fitzekov rukopis. Čakajú na vás krátke kapitoly, časté prekvapivé zvraty, svižné tempo, dynamika od prvej po poslednú stránku. Osobne ma vždy fascinuje postupné pridávanie nových postáv a príbehov, ktoré navonok nesúvisia, no časom sa pretnú a vytvoria dokonalú skladačku. Koniec však aj v tomto prípade ostáva vcelku otvorený a ponecháva visieť vo vzduchu viacero nezodpovedaných otázok.

Knihu Frekvencia smrti by si mal (okrem iného) prečítať každý, kto už siahol po prvom diele Auris. Ak ste milovníkom kvalitných psychotrilerov a rozhodnete sa do tejto série pustiť, odporúčam jednotlivé knihy prečítať v poradí, v akom vyšli. Aj keď ide o rozdielne prípady, je vhodné oboznámiť sa s hlavnými postavami od úplného začiatku. A hoci bol pre mňa druhý diel o niečo slabší ako prvý, rozhodne si nenechám ujsť ďalšiu časť s názvom Šum smrti.

 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem

Viac info o tomto titule nájdete TU.

 

 

Autor: Deni

Milovníčka kníh a všetkého, čo súvisí s knižným svetom. Najčastejšie ma nájdete v kníhkupectve, ktoré je mojím druhým domovom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *