RECENZIA: Lucy Foley – Zoznam hostí

VYDAVATEĽSTVO: Tatran
ORIGINÁLNY NÁZOV: The Guest List
PREKLAD: Barbora Vinczeová
ROK VYDANIA: 2021
ŽÁNER: Triler / Krimi
POČET STRÁN: 256
VÄZBA: pevná s prebalom

 

„Začínajú sa báť. Temnota je hrozivá, nástojčivá. Akoby sa pod rúškom tmy mohlo diať čokoľvek.“
(str. 9)

 

O knihe

Na opustený ostrov, neďaleko írskeho pobrežia, sa jedného letného dňa začínajú schádzať hostia, aby oslávili svadbu dvoch vplyvných ľudí. Jules je ambicióznou majiteľkou módneho časopisu a neznesie, ak veci nejdú podľa jej plánu. Will je prototypom očarujúceho a atraktívneho herca, v prítomnosti ktorého má nejedna žena hriešne myšlienky. Spolu tvoria dokonalý pár, teda aspoň navonok.

Všetko je naplánované do najmenších detailov a nikto by ani v najhoršom sne nečakal, že táto slávnostná udalosť sa premení na jednu veľkú tragédiu. Mŕtve telo, trpké tajomstvá a ostrov, z ktorého niet úniku. Ukazuje sa, že ľudia sú len ľudia. Kto by však tejto úspešnej a šťastnej dvojici neprial radostnú budúcnosť?

 

„Zvonku sa ozve nový zvuk. Znie takmer ako vietor, no je čoraz ostrejší a hlasnejší, až kým je nezameniteľne povedomý.
Hostia zmeravejú. Zízajú jeden na druhého. Znova ich premôže strach, ešte väčší, ako keď zhasli svetlá. Všetci ten zvuk poznajú. Je to výkrik hrôzy.“ (str. 10)

 

Môj názor

Britská autorka Lucy Foley má v zahraničí na svojom konte už viacero úspešných titulov. Vydavateľstvo Tatran sa rozhodlo potešiť čitateľov trilerom Zoznam hostí, ktorý hlása istú podobnosť s klasikou od Agathy Christie, kráľovnej detektívnych románov. Mňa jej tvorba ešte donedávna obchádzala a momentálne mám zatiaľ za sebou len knihu A neostal ani jeden (resp. Desať malých černoškov), ktorá bola presne taká, ako ju väčšina čitateľov opísala – atmosférická a premyslená do detailov. Preto som v tomto smere aj tu očakávala niečo podobné.

To, v akom duchu sa nesie celý príbeh, napovie už samotná obálka, ktorá navodí tú správnu atmosféru. Autorka zavedie čitateľa na opustený ostrov pri Írsku, tzv. Ostrov kormoránov, ktorý je obmývaný rozbúreným morom, plný tajomných a nebezpečných zákutí. Práve tu sa stretáva skupinka ľudí, ktorá pôsobí navonok dosť nesúrodo. Kým na začiatku sa zdá všetko priam dokonalé, časom sa táto idylka triešti a na povrch vyplávajú spoločné tajomstvá, ktoré mali ostať navždy pochované.

 

 

Spočiatku sa zdá všetko akési nelogické, bez jasných súvislostí a k rýchlemu zorientovaniu v deji príliš neprispieva ani väčší počet postáv. Čakajú na vás kratšie kapitoly, v rámci ktorých dostáva striedavo priestor rozprávanie každej z nich. Tak sa môže čitateľ oboznámiť s ich myšlienkami, úvahami či poprepletanými osudmi.

Autorka sa však až tak nezamerala na podrobné priblíženie charakterov, ale skôr na to, aby boli jednotlivé súvislosti prepracované do detailov. A zároveň, aby čitateľa dokázala zmiasť a naservírovať mu v závere to povestné prekvapivé rozuzlenie.

 

„V žilách im koluje adrenalín. Oni proti živlom. Ozýva sa v nich pocit z mladosti – hlboký, bez mena, živočíšny -, prináša im spomienky na noci podobné tejto. Oni proti temnote.“ (str. 117)

 

Dalo by sa povedať, že už na úvodných stránkach sa dozviete všetko, no zároveň nič. K odhaleniu dochádza len veľmi pomaly a postupne. Autorka po celý čas predkladá čitateľovi len určité indície, pričom konečnú pointu sa dozviete až na posledných stránkach. 

Musím sa priznať, že mojím „kameňom úrazu“ sa stalo trochu to, že som po celý čas čakala aspoň nejaký minimálny zvrat v deji, ktorý veľmi dlho neprichádzal. Hoci do záverečných kapitol dala autorka viac akcie či vysvetlení a stránky mizli pod rukami podstatne rýchlejšie, počas čítania ma mrzela pozvoľná strata napätej atmosféry, ktorú som pri tomto žánri očakávala. Hoci sa tu stretneme s vraždou a kniha býva zaraďovaná niekde na pomedzie krimi a trileru, myslím si, že sa v nej vyskytuje viac trilerových prvkov.

Knihu Zoznam hostí odporúčam milovníkom trilerov, ktorí majú chuť na niečo pomalé, premyslené, no zároveň ponuré, tajomné a miestami až strašidelné. Po prečítaní môžem len súhlasiť s vyjadrením samotnej autorky, ktorá túto knihu popísala ako „moderný príbeh o vražde“. Je písaný súčasným jazykom, no zároveň má niečo aj z detektívnej klasiky, pri ktorej je často potrebné čítať medzi riadkami a všímať si aj tie najmenšie detaily.

 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem

Viac info o tomto titule nájdete TU.

 

 

Autor: Deni

Milovníčka kníh a všetkého, čo súvisí s knižným svetom. Najčastejšie ma nájdete v kníhkupectve, ktoré je mojím druhým domovom.

1 thought on “RECENZIA: Lucy Foley – Zoznam hostí

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *