RECENZIA: Jean-Claude Mourlevat – Jefferson

Jean-Claude Mourlevat, držiteľ prestížnej pamätnej ceny Astrid Lindgrenovej, ekvivalentu Nobelovej ceny za detskú literatúru, je považovaný za jedného z najvýraznejších francúzskych autorov pre deti a mládež. Svoj nesporný talent ukazuje aj v knihe Jefferson, ktorá už po prvom vydaní získala trinásť literárnych cien.


Mladý ježko Jefferson sa v jedno krásne jesenné ráno vydáva do mesta dať si upraviť frizúru. Deň, ktorý započal v povznesenej nálade, sa však po návšteve obľúbeného kaderníctva Strihára mení na nočnú moru. Stáva sa hlavným podozrivým v prípade vraždy kaderníka, jazveca Edgara, a dostáva sa do núteného vyhnanstva bez možnosti návratu domov.

Jefferson sa spolu so svojím najlepším kamarátom, prasiatkom Gilbertom, púšťa do pátrania po skutočnej pravde. Čitateľ sa od tohto okamihu stáva svedkom rôznych dramatických udalostí, ktoré permanentne udržiavajú pozornosť a vytvárajú pôdu pre zvedavé otázky.

Nechýba nadčasovosť

Autor, i napriek kriminálnej zápletke, napísal láskavý príbeh plný dôležitých odkazov. Na vykreslení vzťahu človeka a zvieraťa otvára viacero aktuálnych tém, núti čítať medzi riadkami a pobáda čitateľa zamyslieť sa nad tým, ako to v dnešnej spoločnosti vlastne funguje. S týmto vytvoril tzv. mestečko zvierat a ako jeho protipól tzv. mestečko ľudí.

 

„Krajina, kde sa tento príbeh začína, je obývaná zvieratami, ktoré chodia po zadných, rozprávajú, môžu si požičať knižku v knižnici, zaľúbiť sa, posielať esemesky a chodiť ku kaderníkovi. V susednej krajine žijú ľudia, ktorí sú zo zvierat najinteligentnejší,“ vysvetľuje hneď v úvodnej poznámke.

 

Ústrednou témou je akási hierarchia či nadradenosť, ktorá vedie k zabíjaniu zvierat pre uspokojenie ľudských potrieb, vrátane zlého zaobchádzania a týrania. V knihe však nájdete aj mnoho pozitívneho. Autor poukazuje na silu priateľstva, odhodlanie, solidaritu, súdržnosť či obetavosť, ale pripomína aj dôležitosť stierania rozdielov pri spoločnom dosahovaní cieľov.

Vážne aj s humorom

Kniha je plná sympatických postáv, prevažne zvieracích hrdinov, ktorí sú vykreslení tak realisticky, že ich úspechy a pády budete prežívať spolu s nimi. Dynamiku deja po celý čas udržiavajú nielen početné svižné dialógy, ale aj autorov svojský humor.

 

 

Hoci je príbeh podľa zaradenia určený pre deti a mládež, konkrétne od desať rokov, niet pochýb o tom, že má čo ponúknuť aj dospelému čitateľovi. O odporúčanej vekovej hranici by sa však dalo, s ohľadom na ťažšiu tému a občasné brutálnejšie scény, trochu polemizovať. V každom prípade, autor píše s ľahkosťou a nadhľadom, pričom z textu cítiť, že sa ho snažil prispôsobiť primárne mladšiemu čitateľovi.

Filozofická bájka Jefferson vyniká nielen originálnym námetom, ale aj nie často vídanou kombináciou viacerých žánrov. Ide o napínavý krimi príbeh, popretkávaný peknými myšlienkami a posolstvami. Napokon, za zmienku jednoznačne stojí aj krásne grafické spracovanie, a to nielen v prípade obálky, ale aj tematických čiernobielych ilustrácií, ktoré ešte viac umocňujú celkový čitateľský zážitok.

 

Článok bol publikovaný v Magazíne o knihách.

 

VYDAVATEĽSTVO: Artforum
ORIGINÁLNY NÁZOV: Jefferson
PREKLAD: Zuzana Procházková
ROK VYDANIA: 2022
ŽÁNER: Deti a mládež / Detektívka
POČET STRÁN: 240
VÄZBA: brožovaná

 

 

Autor: Deni

Milovníčka kníh a všetkého, čo súvisí s knižným svetom. Najčastejšie ma nájdete v kníhkupectve, ktoré je mojím druhým domovom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *