RECENZIA: Freida McFadden – Pomocníčka

VYDAVATEĽSTVO: Motýľ
SÉRIA: Pomocníčka (1. diel)
ORIGINÁLNY NÁZOV: The Housemaid
PREKLAD: Martina Šturcelová
ROK VYDANIA: 2023
ŽÁNER: Psychologický triler
POČET STRÁN: 320
VÄZBA: pevná

 

„Ak odídem z tohto domu, tak iba v putách. 
Mala som utiecť, keď bola ešte šanca. Teraz je už preč.“
(str. 5)

 

O knihe

Millie sa po prepustení z väzenia pretĺka životom, jej jediným útočiskom je auto a najdôležitejším cieľom nájsť si prácu. Po viacerých neúspešných pokusoch ju osud zaveje do honosného domu rodiny Winchesterovcov, v ktorom začína pracovať ako pomocníčka.

I napriek tomu, že robí, čo môže a snaží sa vyjsť každému v ústrety, len málokedy dokáže Nine Winchesterovej, panej domu, ulahodiť. Tak sa jej počiatočné enormné nadšenie a neochvejná snaha zaradiť sa opäť do života pomaly mení na podozrievavosť, zvedavosť a obozretnosť. Winchesterovci majú totiž omnoho nebezpečnejšie tajomstvá než ona sama.

Môj názor

Meno britskej autorky Freidy McFadden sa na slovenskej knižnej scéne objavilo ako blesk z jasného neba a vyvolalo u fanúšikov psychologických trilerov nečakané ovácie. Kniha Pomocníčka, ktorá vyšla vo vydavateľstve Motýľ, okamžite vystrelila medzi bestsellery, a tak som si aj ja kládla otázku, čím dokázala čitateľov natoľko ohúriť.

Ako milovníčka tohto žánru som, samozrejme, tejto knihe nedokázala dlho odolávať. Musím sa však priznať, že som, ako pri väčšine veľmi chválených a vyhajpovaných kníh, mala trochu obavy, či po dočítaní nepôjdem proti prúdu. Nebolo by to prvýkrát. Navyše, samotná anotácia neponúka v oblasti tohto žánru príliš veľa originality. Po dočítaní tejto knihy to však zhrniem jednoducho – dajte jej šancu, začítajte sa, a pochopíte, prečo sa zaradila medzi fenomény.

V príbehu sa s najväčšou pravdepodobnosťou stretnete s prvkami, ktoré vám už budú známe z iných trilerov. Autorka ho však vyskladala tak pútavo a svižne, že vám budú stránky len tak miznúť pod rukami. Jej rozprávačský štýl je veľmi prístupný, kapitoly krátke, každá z nich vás núti pokračovať ďalej. Zvedavosť vo vás porastie každou prečítanou stranou a početné dialógy nedávajú priestor žiadnym hluchým miestam.

 

„Vitajte v mojej rodine,“ povie Nina Winchesterová a podá mi svoju elegantnú ruku s dokonalou manikúrou. Zdvorilo sa usmejem a poobzerám sa po mramorovej chodbe. Táto práca je mojou poslednou šancou na nový začiatok. Môžem sa tváriť, že som niekto iný. Čoskoro však pochopím, že Winchesterovci majú oveľa nebezpečnejšie tajomstvá než ja…“

 

Autorka rozdelila celé dielo na tri časti. V prvej z nich sa ponoríte do príbehu z pohľadu pomocníčky Millie, následne sa o slovo prihlási Nina Winchesterová, a napokon príbeh skvelo vygraduje striedaním pohľadov oboch týchto hrdiniek. Tým, že sa v knihe nestretnete s veľkým množstvom postáv, sa ako čitateľ máte možnosť zamerať na správanie a reakcie užšieho okruhu ľudí, čo v tomto prípade považujem za výhodu. Ich správanie pôsobilo v určitých okamihoch priam bizarne, a pripravte sa na to, že sympatie si k nim pravdepodobne príliš nevybudujete. To však ale určite ani nebol autorkin zámer.

Samotný dej bol občas možno trochu pritiahnutý za vlasy, mne to ale v tomto prípade absolútne neprekážalo. V určitom okamihu som už aj začínala tušiť, ktorým smerom sa asi príbeh uberá. Vždy som ale v kútiku duše očakávala nejaký zvrat či desivé myšlienky, o ktoré tu veru nebola núdza.

Knihu Pomocníčka odporúčam milovníkom návykových psychologických trilerov, ktoré nepustíte z rúk, pokiaľ neotočíte poslednú stranu. Príbeh vás neohúri originálnym námetom, jeho silnou stránkou je však skvelé spracovanie, vďaka ktorému si vás autorka omotá okolo prsta. Ja som knihu čítala so zatajeným dychom, nedokázala som ju odložiť a na svoje pomery som ňou preletela neskutočne rýchlo. A tak nie je žiadnym prekvapením, že som ju zaradila do zoznamu mojich TOP kníh, ktoré som prečítala v roku 2023.

 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem kníhkupectvu

Viac info o tomto titule nájdete TU.

 

 

Autor: Deni

Milovníčka kníh a všetkého, čo súvisí s knižným svetom. Najčastejšie ma nájdete v kníhkupectve, ktoré je mojím druhým domovom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *